اقتصادی

رکوردشکنی نرخ بهره و فروش هفتگی اوراق بدهی در آخرین مرحله

در این مرحله چهار بانک سفارش‌های‌ خود را به ارزش سه هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش تمام این درخواست‌ها با فروش ۲۹۰ میلیارد تومان اوراق «اراد۷۷» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد، ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق «اراد۷۸» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد و ۴۵۰ میلیارد تومان اوراق «اراد۷۹» با نرخ بازده تا سررسید ۲۲ درصد و دو هزار میلیارد تومان اوراق «اراد۸۱» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۸ درصد موافقت کرد.

همچنین هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی در مرحله پذیره‌نویسی به فروش رسید. بنابراین این هفته با ۱۰ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان، بیش‌ترین میزان فروش هفتگی اوراق بدهی طی ۴۲ مرحله برگزار شده را به ثبت رساند.

01

نرخ بهره مؤثر اوراق فروش رفته در این مرحله به حدود ۲۲ درصد رسید که این میزان نیز طی مراحل برگزار شده، بی سابقه بوده‌است.به نظر می‌رسد وزارت اقتصاد با افزایش نرخ بهره اوراق بدهی سعی در فروش حداکثری در آخرین مرحله حراج‌های هفتگی اوراق بدهی داشته‌است.

02

عملکرد تامین مالی بودجه از محل انتشار اوراق مالی اسلامی در سال جاری بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، در مجموع برابر با ۱۲۵ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان بوده‌است که در این میان سهم‌ بانک‌ها از خرید اوراق ۵۰ درصد بود.

04

برگزاری حراج‌ اوراق در سال آینده منوط به نهایی شدن قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و تعیین سقف انتشار اوراق مالی اسلامی و همچنین تصویب آیین‌نامه‌ اجرایی مربوط به آن خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا