بازارهای داخلی

محسنی اژه‌ای روحیه انقلابی دارد

  «سید ابراهیم رییسی» پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید قوه قضاییه گفت: لازم است در ابتدا شکرگزار حضرت حق باشم چرا که در این مدت، آمدن از آستان قدس کار آسانی نبود ولی مقام معظم رهبری فرمودند دعا می‌کنم خداوند خیر دنیا و آخرت نصیب فرماید و امروز در ابلاغی که فرمودند، محبت ایشان و مردم، سرمایه بزرگی برای دستگاه قضایی و این حقیر است.

وی با بیان اینکه این محبت و اعتماد سرمایه‌ای است که باید شاکر آن بود، اظهار داشت: به خاطر انتصاب بسیار شایسته در دستگاه قضایی تشکر و تقدیر می‌کنم. من ۳۶ سال است که از نزدیک با آقای محسنی همکار هستم و در این مدت، آنچه از ایشان دیدم، صلاحیت‌های عملی و تسلط بر مبانی و حقوق است. ایشان قاضی توانمندی است و نسبت به دستگاه قضایی بسیار آشنا هستند.

رییس‌جمهور منتخب، محسنی اژه‌ای را دارای روحیه انقلابی دانست و تصریح کرد: تطورات زمانی ایشان را دچار چرخش نکرده و بر مبانی انقلابی همواره پایبند هستند. در این مدت که من افتخار خدمت در دستگاه قضایی را داشتم، ایشان در مسئولیت معاونت اول، نقش مهمی در انتصاب مدیران عالی و قضات و مدیریت پرونده‌های مهم در کنار دادستان کل کشور و… موجب آرامش می‌شد.

رییسی با بیان اینکه اژه ای مشاوری امین برای همه قضات و بنده بود، خاطرنشان کرد: جایگاه ایشان بسیار ارزشمند بود. از همه عزیزان و مسئولان دستگاه قضا و قضات تشکر می‌کنم. خواسته‌هایی که داشتیم گاهی با امکانات دادگستری‌ها متناسب نیست. کمبود نیروی انسانی گاهی تا ۴۰، ۵۰ درصد کمتر بود. کمبود قضات داشتیم.

وی گفت: علیرغم شرایط کرونایی با همه توان شبانه‌روز تلاش کردیم و عزیزان کارنامه‌ای ارائه دادند که موجب اظهارنظر رهبر معظم انقلاب در روز هفتم تیر امسال شد و این سند افتخاری برای قوه قضاییه و همکاران عزیز است. من یقین دارم با مدیریت آقای محسنی و ابتکار عمل ایشان و همکاران خوبی که در قوه قضاییه داریم، گام‌های بلندی برداشته خواهد شد.

رییس‌جمهور منتخب در ادامه تحول را یک ضرورت برای قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب، شخصیت امام را به عنوان امام تحول تبیین کردند و فرمودند امام، امام تحول با این ویژگی‌ها است. دستگاه قضایی در بستر گام دوم نیاز به تحولی داشت و این تحول هم در سندی که تهیه شده دیده شده است  و ان‌شاءلله این سند هر سال ارتقا پیدا کند و به اینجایی که الان هست، بسنده نشود.

رییس جمهوری منتخب ادامه داد: ما همان ابتدا که کار را شروع کردیم، سندی که تقدیم رهبر معظم انقلاب کردیم با سند امروز متفاوت است. این سند ارتقای یافته‌ای است که خدمت همه عزیزان است. باز هم در تلاش‌های بعدی گام‌های بلندی برای ارتقاء بیشتر این سند برداشته خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش من در این مدت این بوده که تحقق موارد هشت‌گانه‌ای که رهبری در ابلاغ فرمودند را با همکاران عزیز دنبال کرده و تلاش کنیم آنچه که از وعده یا خواسته است به صورت سند درآید که پیش‌روی همه همکاران برای پیگیری و تحقق بماند و تلاش شد حرکت برنامه محور باشد و این حرکت همواره می‌تواند پایدار بوده و تداوم داشته باشد.

رییس‌جمهوری منتخب توجه به سه موضوع کرامت مردم، ارباب رجوع و همکاران را سه نکته مهم در سال گذشته و سال جاری عنوان کرد و گفت: موضوع دیگر توجه به مبارزه با فساد به عنوان یک محور اصلی و توجه به حمایت از تولید بعنوان سخن سال بود.

رییسی بیان کرد: همکاران همت کردند و تا جایی که برایشان امکان داشت، تلاش کردند و باید از همه نهادها و دستگاه‌هایی که با قوه قضاییه همکار بودند، از نیروی انتظامی، مجلس شورای اسلامی، از عزیزانی که در دولت کمک کردند و از نهادهای مختلفی که با قوه قضاییه همکار و همراه هستند، قدردانی کنم 

وی عنوان کرد: اگر موفقیتی در قوه قضاییه بوده که امروز مورد توجه است مربوط به تک تک همکاران است. ممکن است من سخنی را به عنوان مسئول بیان کنم اما مربوط به اقدامات تک تک همکاران است که این افتخار را رقم زدند. این سند مربوط به همه تلاش‌هایی است که افرادی بی‌نام و نشان در دستگاه قضا انجام دادند.

رییس‌جمهور منتخب با اشاره به ویژگی‌های محسنی اژه‌ای گفت: ایشان اکنون در جایگاه رییس قوه قضاییه حضور دارند، اما در بسیاری از پیشرفت‌ها نقش داشتند و همواره تلاششان این بوده که بی‌نام و نشان ظاهر شوند یعنی کارشان باشد اما اسم خودشان در بسیاری از جاها نباشد.

رییسی یادآور شد: من در جاهای مختلف و نه مسئولیت فعلی از ۲۰ – ۲۵ سال قبل به یادم دارم که در پرونده‌ها و برخی از موارد ایشان خیلی از وقت‌ها نمی‌خواست نامی از ایشان باشد اما وقتی نگاه می‌کردید می‌دیدید که در بسیاری از کارها ایشان تلاش کرده است.

وی گفت: ما در قوه قضاییه نیروهایی با این صف کم نداریم، کسانی که بسیار تلاش کردند و این به نام دستگاه قضایی ثبت شده اما نامی از خودشان در دستگاه‌ نیامده است. آنهایی که در جریان هستند این موضوع را می‌دانند اما واقعا سعی نکردند نام و نشان آنچنانی به نام آنها ثبت شود اما ما شاهد این اخلاص، گذشت و بزرگواری از ایشان و دوستان عزیزم بوده‌ایم.

رییس‌جمهور منتخب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع عدالت اداری اظهار کرد: ادارات و سازمان‌ها باید با محور قرار دادن عدالت تلاش کنند. در این زمینه اولین شاخصه عدالت اداری، شایسته‌سالاری، جذب شایستگان و حمایت بی‌دریغ از شایستگان است.

رییسی همچنین با تاکید بر لزوم قانونمداری گفت: در عدالت اداری باید به قانون تاکید کرد. کشور ما کشور انتخابات است. از افتخارات کشور ما این است که همه نهادها و سازمان‌های آن مبتنی بر رای مردم است. اما آنچه می‌تواند از بخشی به بخشی دیگر، از جریانی به جریان دیگر، از جناحی به جناح دیگر، از یک تفکر به تفکر دیگر و از یک مقطع مجلس، دولت و همه نهادها را در یک صراط و با  سیاست‌های مصوب و مدون قطعی حفظ کند، فقط قانونمداری است.همه دولت‌ها، بخش‌ها و مسئولین در دستگاه در دستگاه قضاییی باید بر قانون و قانونمنداری تکیه کنند و این می‌تواند کشور را حفظ کند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا