بازارهای داخلی

ضرورت حذف دلار ۴۲۰۰تومانی از بودجه ۱۴۰۰/ مخالفت جدی دولت با اجرای طرح تامین کالاهای اساسی

نماینده مردم سبزوار در مجلس با اشاره به بروز مشکلات برآمده از نظامات یارانه‌ای گفت: بسیاری از صاحب نظران اقتصادی که عالمانه موضوع رانت و فساد را رصد می‌کنند، معتقدند که تخصیص ارز حمایتی و ارزان، اُم الفساد اغلب ناهنجاری‌‌های اقتصادی است که باعث ایجاد اتمسفر چند نرخی در بازارها نیز می‌شود. تا زمانی که چنین فضای مسمومی در اقتصاد وجود داشته باشد، نمی‌توان ریشه رانت، فساد، ویژه‌خواری و اختلاس را از بطن اقتصاد کشور خارج کرد.

محبی در ادامه افزود: همین امروز هم سرنخ بسیاری از مشکلات اقتصادی مانند گرانی مرغ، گوشت، نهاده‌ها، قاچاق‌کالا، کمبودهای دارویی، گرانی اقلام اساسی، نوسانات خودرو و… به دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌رسد. سالانه میلیاردها دلار از دارایی‌های کشور با تخصیص دلار ارزان، صرف واردات کالاها و اقلامی می‌شود که به جای سفره‌ مردم، راهی انبارهای محتکران، سوداگران و مفسدان می‌شود تا در فرصت مناسب با ارز ۳۰هزار تومانی به فروش رسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص برنامه‌های مجلس برای اصلاح این روند، گفت: با توجه به این اثرات مخرب، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با همکاری سایر کمیسیون‌ها در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ به دنبال آن است که در یک روند تدریجی، دلار ۴۲۰۰ تومانی و اساسا هر نوع ارز حمایتی را از بودجه حذف کند. البته این تغییر ریل، نیازمند اصلاحات ضروری در نظام یارانه‌ای، مالیاتی، بودجه‌ای و…است. یعنی به جای اینکه منفعت این دلارهای حمایتی به جیب دلالان برود در تولید و معیشت مردم سرمایه‌گذاری خواهد شد.

نماینده مردم سبزوار در ادامه خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های مولد باعث افزایش درآمد سرانه مردم به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های رشد می‌شود. البته باید بدانیم، تلاش برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی با مقاومت‌هایی همراه خواهد شد. کسانی که سالها از این رانت بادآورده استفاده می‌کردند با استفاده از ابزارهای ارتباطی، رسانه‌ای و…تلاش خواهند کرد تا جلوی این اصلاحات ضروری در اقتصاد و حذف دلار رانتی را بگیرند. نباید فراموش کرد، منابع برآمده از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از یک طرف باید صرف شناسایی و حمایت هدفمند نیازمندان و سرمایه‌گذاری بر روی فعالیت‌های مولد اقتصادی شود.

پاسخ به تناقضات طرح تامین کالاهای اساسی
کارشناسان اقتصادی از طرح تامین اقلام اساسی انتقاد می‌کنند و اجرای آن را مغایر منافع اقتصادی کلان مردم ارزیابی می‌کنند، محبی در این خصوص که چرا نمایندگان این همه اصرار به اجرای این طرح دارند، گفت: تناقضی که این روزها در خصوص طرح حمایت معیشتی مشاهده می‌شود، ناشی از دو رویکرد متفاوتی است که دولت و مجلس در خصوص طرح تامین اقلام اساسی در پیش گرفته‌اند. مجلس معتقد است، اجرای طرح تامین کالاهای اساسی در شرایط فعلی اقتصادی ضروری است. اما به نظر می‌رسد که دولت اعتقادی به اجرای این طرح ندارد. ابتدا در جلسات کارشناسی موافقت خود را با اجرای طرح اعلام کردند، بعد بهانه بودجه را آوردند و در نهایت رسما اعلام مخالفت کردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا