بازارهای داخلی

سقوط قیمت نفت پس از توافق اوپک پلاس

 به گزارش رویترز، قیمت نفت پس از تجربه رشد قابل توجه در جلسه معاملاتی روز گذشته، بعد از توافق اوپک پلاس مبنی بر کاهش تدریجی محدودیت عرضه بین ماه‌های مه و جولای، روز دوشنبه کاهش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت برای ماه ژوئن ۹۶سنت یا ۱.۵درصد کاهش یافت و به ۶۳.۹۰دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا برای ماه مه، با تجربه ۸۹سنت یا ۱.۵درصد کاهش، به قیمت ۶۰.۵۶دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

هر دو قرارداد روز پنجشنبه بیش از ۲دلار در هر بشکه افزایش را تجربه کردند؛ زیرا سرمایه‌گذاران تصمیم اوپک پلاس را به عنوان علتی برای بهبود تقاضا دانستند و همچنین خوش‌بینی به طرح هزینه زیرساختی ۲تریلیون دلاری جو بایدن افزایش یافت. بازارها روز جمعه به دلیل تعطیلات عید پاک بسته بود.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، روسیه و متحدان آنها، گروهی که به اوپک پلاس معروف است، توافق کردند که محدودیت تولید را به میزان ۳۵۰هزار بشکه در روز برای ماه مه، ۳۵۰هزار بشکه دیگر در روز برای ماه ژوئن و همچنین ۴۰۰هزار بشکه در روز برای جولای کاهش دهند.

این تصمیم پس از آن تصویب شد که دولت جدید ایالات متحده از عربستان سعودی خواست با وجود نگرانی از وضعیت تقاضا، انرژی را برای مصرف‌کنندگان مقرون به صرفه نگاه دارد؛ زیرا هنوز قرنطینه در بخش‌هایی از اروپا پابرجاست، در حالی که ژاپن نیز ممکن است اقدامات اضطراری را در صورت لزوم برای مهار موج جدید شیوع ویروس کرونا گسترش دهد.

طبق توافق روز پنجشنبه، محدودیت عرضه اوپک پلاس از ماه مه کمی بیشتر از ۶.۵میلیون بشکه در روز خواهد بود، در حالی که میزان آن برای ماه آوریل کمی پایین‌تر از ۷میلیون بشکه در روز است.

بیشترین میزان افزایش عرضه از سوی برترین صادرکننده نفت در جهان، عربستان سعودی خواهد بود که اعلام کرد کاهش داوطلبانه خود را به تدریج تا ماه جولای کم خواهد کرد، اقدامی که باعث افزایش یک میلیون بشکه نفت در روز خواهد شد. به دنبال آن، سعودی آرامکو روز یکشنبه قیمت‌های رسمی فروش خود به آسیا برای ماه مه را افزایش داد.

تحلیلگران گلدمن ساکس اذعان داشتند که این تصمیم به یک افزایش محتاطانه و منظم از سوی اوپک پلاس اشاره دارد و بازار نفت را در تنگنا قرار می‌دهد. این بانک انتظار دارد که تقاضای نفت در تابستان سال جاری یک جهش بزرگ را تجربه کند که نیازمند تولید ۲میلیون بشکه دیگر در روز از سوی اوپک پلاس از ماه جولای تا اکتبر است.

در هفته جاری، سرمایه‌گذاران روی مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین، به عنوان بخشی از مذاکرات گسترده‌تر برای احیای توافق هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی، متمرکز شده‌اند.

 پیش از مذاکرات، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که خواستار لغو تمام تحریم‌ها از سوی ایالات متحده هستیم و هر گونه کاهش “تدریجی” محدودیت‌ها را رد کرد.

هنری روم، تحلیلگر اوراسیا گفت که وی انتظار دارد تحریم‌های ایالات متحده، از جمله محدودیت‌های فروش نفت ایران، دقیقا پس از پایان این مذاکرات و پذیرش ایران، برداشته شود.

وی در یادداشتی اذعان داشت که دیپلماسی ممکن است ماه‌ها و انطباق هسته‌ای سه ماه طول بکشد. در ادامه افزود که اجرای چنین معامله‌ای و افزایش صادرات نفت می‌تواند تا اوایل سال ۲۰۲۲ طول بکشد.

رویترز ماه گذشته گزارش داد که ایران صادرات خود را به چین بزرگترین واردکننده نفت جهان افزایش داده و در ماه مارس به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گفته تحلیلگران ING، پیش‌بینی می‌شود که ذخایر نفت جهانی حتی با فرض اینکه عرضه ایران به ۳میلیون بشکه در روز برای سه ماهه چهارم سال برسد، کاهش یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا