بازارهای داخلی

احتمال پرداخت دینار به زائران اربعین

 در سالهای گذشته ۳ تا ۴ میلیون زائر ایرانی در ایام اربعین به کشور عراق سفر می کنند که در سال جاری بر اساس رایزنی ها و مذاکرات در حال انجام با مقامات ارشد بانک مرکزی، قرار است که ارز به صورت دینار در اختیار زائران قرار گیرد؛ این درحالی است که در سال های گذشته، این ارز به صورت دلاری در اختیار مسافران قرار می گرفت.

در واقع، هر ساله دولت برای تامین ارز مورد نیاز زائران اربعین، منابع ارزی قابل توجهی را اختصاص می داد که این فشاری را بر بازار ارز در شرایط کنونی وارد خواهد آورد.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، دولت همه ساله به منظور تامین ارز مورد نیاز زائران اربعین، تمهیداتی را در نظر می گرفت که بر این اساس در سال ۹۸ که آخرین سال اعزام زائران به کشور عراق به منظور شرکت در مراسم اربعین حسینی پیش از شیوع ویروس کووید ۱۹ بود، بانک مرکزی اعلام کرد که به ازای هر زائر ۱۰۰ یورو را اختصاص می دهد.

سال ۹۷ بود که دولت تصمیم گرفت ارز تخصیص یافته به هر زائر اربعین را با پول رایج کشور عراق یعنی دینار بپردازد که بر این اساس، به هر زائر اربعین حسینی ۱۰۰ هزار دینار به نرخ هر دینار ۹۶ ریال اختصاص دهد؛ اما یکسال بعد یعنی در سال ۹۸ مجدد توزیع ارز زائران اربعین به یورو صورت گرفت.

آنگونه که خبرنگار اقتصاد آنلاین کسب اطلاع کرده، بازار متشکل ارزی هم اکنون آمادگی خود را برای اختصاص ارز زائران اربعین به دینار اعلام کرده و بر این اساس قرار بر این است که فشار بر روی دلار هم برداشته شده و با فعال سازی شبکه صرافی در مرزهای کشور، ارز را به مردم و زائران تحویل دهند.

کارشناسان پیش بینی می کنند که با این اقدام مثبت بازار متشکل ارزی، تقاضا برای دلار از بازار کم شود که می تواند بر روی قیمت دلار هم موثر باشد.

در واقع قرار است که ارز مورد نیاز صرافی ها در سراسر کشور به دینار برای پاسخگویی به نیاز مسافران اربعین از سوی بازار متشکل ارزی تامین شود و دارندگان دینار نیز منابع خود را در بازار متشکل ارزی به عنوان عرضه کننده، ارایه کرده و طرف تقاضا که صرافی های سراسر کشور هستند تقاضای خود را نیز در بازار متشکل ارزی به ثبت برسانند.

قرار بر این است که بازار متشکل ارزی طی فراخوانی، از تمامی صرافی های دارنده دینار برای عرضه ارز خود و تامین ارز مورد نیاز زائران اربعین دعوت به عمل آید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا