کسب و کار

زیان ‎سازی متانول سازان در فصل زمستان

 پتروشیمی زاگرس که بیش از ۹۹ درصد مبلغ فروش آن به متانول اختصاص دارد، در فصل زمستان سال گذشته حاشیه سود ۳۱.۱- درصدی را ثبت کرد. پتروشیمی فناوران نیز که طی چهار سال گذشته ۷۰ تا ۸۰ درصد فروش آن مربوط به متانول بوده، حاشیه سود حدود ۱۰- درصدی را ثبت کرد.زیان ‎سازی متانول سازان در فصل زمستان

پتروشیمی زاگرس، فصل گذشته ۴۳۱ هزار و ۲۵ تن متانول به قیمت ۸ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان به ازای هر تن فروخته است. این در حالی است که بهای تمام شده برای این پتروشیمی بیش از ۱۱ میلیون و ۶۱۳ هزار تومان به ازای هر تن بوده است. به بیان دیگر پتروشیمی زاگرس به ازای فروش هر تن متانول، زیانی حدود دو میلیون و ۷۸۰ هزار تومان را متحمل شده است.

پتروشیمی فناوران نیز زمستان سال گذشته ۲۰۸هزار و ۹۱۳ تن متانول به قیمت ۸ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان به ازای هر تن فروخته است؛ این در حالی است که بهای تمام شده متانول فروخته شده برای این پتروشیمی بیش از ۹ میلیون و ۵۷۳ هزار تومان به ازای هر تن بوده است. به بیان دیگر پتروشیمی فناوران به ازای فروش هر تن متانول حدود یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان زیان ساخته است.

زیان ‎سازی متانول سازان در فصل زمستان
زیان ‎سازی متانول سازان در فصل زمستان

زیان ده شدن دو متانول ساز بزرگ بورسی چیست؟

کارشناسان از دو عامل اصلی را برای این موضوع بیان می‌کنند؛ اولین عامل به تغییر فرمول نرخ یوتیلیتی این پتروشیمی‌ها باز می گردد که به افزایش بهای تمام شده آن‌ها منجر شده است. به عنوان مثال هزینه تمام شده تولید پتروشیمی زاگرس و فناوران در فصل زمستان نسبت به پاییز سال گذشته بیش از ۷۱ درصد افزایش یافته است.

عامل دیگر به قیمت های جهانی متانول بازمی‌گردد. به گونه ای قیمت این محصول بر خلاف سایر محصولات پتروشیمی که با جهش بالایی همراه بوده است، تغییر قابل توجهی نداشته است. بر اساس صورت های مالی، نرخ فروش متانول پتروشیمی زاگرس و فناوران در فصل زمستان نسبت به پاییز سال گذشته کاهش بیش از ۷ درصدی داشته است.

در نتیجه چنین شرایطی یعنی افزایش قابل توجه هزینه تولید و همچنین کاهش نرخ فروش، دو متانول ساز بزرگ بورسی که همواره حاشیه سود مناسبی داشتند، در زمستان سال گذشته زیان ده شدند. باید توجه داشت که میانیگین حاشیه سود ناخالص فصلی پتروشیمی زاگرس و فناوران از سال ۱۳۹۷ تا پاییز سال گذشته بیش از ۵۰ درصد بوده است.

آیا شرایط برای پتروشیمی زاگرس و فناوران تغییر خواهد کرد؟

کارشناسان بر این باورند قیمت جهانی متانول اصلی‌ترین عامل در سودسازی این دو پتروشیمی محسوب می شود. در صورتی که بانک‌های مرکزی جهانی با شدت بیش‌تری برای کنترل تورم اقدام کنند و یا با توجه به سیاست کرونا صفر چین، تعداد مبتلایان این کشور افزایش پیدا کند، این شرایط ادامه دار خواهد بود. در غیر اینصورت به نظر می رسد که در فصول پیش رو شاهد بهبود تقاضا و افزایش قیمت متانول و در نتیجه بهبود سودسازی این دو پتروشیمی باشیم. باید توجه داشت اهرم نرخ فروش این دو پتروشیمی به ویژه پتروشیمی زاگرس بالا است و در صورت افزایش قیمت متانول شاهد افزایش چشم گیری سودسازی این دو پتروشیمی خواهیم بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا