مسکن

رکود سنگین بازار مسکن مدل ۱۴۰۰ 

روزهای پایانی آخرین سال قرن در حال سپری شدن است؛ قرنی که برای اقتصاد ایران بالا و پایین زیادی داشت که شاید کسی بسیاری از آن ها را به خاطر نداشته باشد. اما چهار سال پایانی آن برای همه بسیار دشوار سپری شد. چهار سالی که همراه با یکی از شدیدترین دوره های تورمی و البته جهش نرخ ارز بود. مسکن نیز یکی از بخش هایی بود که از گزند افزایش قیمت ها در امان نماند.

 بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن شهر تهران در پایان بهمن ماه ۱۴۰۰ به بیش از ۳۳ میلیون تومان رسیده است؛ به بیان دیگر، خرید یک خانه ۶۰ متری در شهر تهران به طور میانگین حدود دو میلیارد تومان هزینه در بردارد. این در حالی است که خرید همچنین خانه‌ای در ابتدای سال ۱۳۹۶، کم تر از ۲۶۲ میلیون تومان هزینه داشت. این اعداد نشان می دهد که طی پنج سال گذشته قیمت مسکن در شهر تهران بیش از ۷.۵برابر شده است. در ادامه معاملات و همچنین تغییر قیمت مسکن شهر تهران را از سال ۱۳۹۶ بررسی می کنیم:

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، طی ۵ سال گذشته، سال ۱۴۰۰ تنها با ۹ درصد افزایش قیمت در یازده ماه، کم‌ترین رشد قیمت را تجربه کرد. این در حالی است که تورم کلی اقتصاد طی این مدت برابر با ۳۳ درصد بوده است؛ به بیان دیگر خریداران مسکن در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ ضرر حدود ۲۴ درصدی را متحمل شدند. بیشترین افزایش قیمت در یازده ماهه سال طی این مدت مربوط به سال ۱۳۹۹ است که میانگین قیمت مسکن افزایش ۸۱.۶ درصدی را ثبت کرد. با توجه به تورم ۴۶.۱ درصدی در این مدت، خریداران مسکن در یازده ماه سال ۱۳۹۹ بازده حقیقی ۳۵.۵ درصدی را بدست آوردند. تمودار زیر رشد قیمت مسکن، تورم و بازدهی حقیقی مسکن را در یازده ماه سال را از سال ۱۳۹۶ نشان می دهد:

نمودار1

بر این اساس خریداران مسکن در سال ۱۴۰۰ بیش ترین ضرر را طی ۵ سال گذشته تجربه کردند . در نقطه مقابل افرادی که در ابتدای سال ۱۳۹۹ در مسکن سرمایه گذاری کردند، بیش‌ترین بازدهی را در ۵ سال گذشته کسب کردند.

نوشته های مشابه

برای آنکه میزان ضرر خریداران مسکن را متوجه شوید، مثالی می زنیم. در ابتدای سال ۱۴۰۰ برای خرید یک خانه ۶۰ متری، شما نیاز به حدود یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان نقدینگی داشتید. حال اگر این میزان سرمایه را در بانک سپرده گذاری می کردید، با فرض نرخ سود ۱۸ درصدی، سرمایه شما در پایان بهمن ماه به حدود دو میلیارد و ۵۰ میلیون تومان می رسید. در پایان بهمن ماه شما با این سرمایه می‌توانستید یک خانه ۶۲ متری بخرید.

نگاهی به آمار یازده ماهه تعداد معاملات انجام شده مسکن شهر تهران طی ۵ سال گذشته نیز نشان می دهد که سال ۱۴۰۰، کم‌ترین حجم معاملات را به نام خود ثبت کرده است. در یازده ماهه سال ۱۴۰۰، ۷۰ هزار و ۳۸۸ معامله ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶، کاهش بیش از ۵۸ درصدی را نشان می‌دهد. نمودار زیر تعداد معاملات مسکن شهر تهران را در یازده ماه سال نشان می‌دهد:

نمودار2

بر این اساس سال ۱۴۰۰ را می توان سال سیاه مسکن دانست، سالی که رکود شدیدی بر بازار حاکم بود و کم‌ترین رشد قیمتی و همچنین تعداد معاملات ثبت شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا