مسکن

شروع ثبت‌ نام مجردهای متقاضی مسکن حمایتی

پرونده ثبت‌نام عمومی برای مسکن حمایتی ۱۵ دی ماه بسته شد و حالا بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی از ۲۰ دی ماه فرآیند ثبت‌نام مجردها آغاز می‌شود.

پیش از این قرار بود مردان مجرد بالای ۲۵ سال اجازه ثبت‌نام برای مسکن حمایتی را داشته باشند اما شرط سنی وزارت راه و شهرسازی اصلاح شد و حالا مجردان بالای ۲۳ سال امکان ثبت‌نام برای مسکن حمایتی دارند. 

به جز این مهلت ثبت‌نام برای معلولان و مددجویان نهادهای حمایتی تمدید شده است و این دسته از متقاضیان نهضت ملی مسکن می‌توانند تا ۳۰ دی ماه برای ثبت‌نام اقدام کنند. متقاضیان برای ثبت‌نام می‌توانند به نشانی https://saman.mrud.ir/ مراجعه و با وارد کرد کد ملی و شماره موبایل خود ثبت نام کنند.

البته وزارت راه و شهرسازی پیش از این، نکاتی را توضیح داده است تا متقاضیان مسکن حمایتی هنگام ثبت‌نام دچار مشکل نشوند.

نوشته های مشابه

بر اساس توضیحات وزارت راه و شهرسازی علت اختلال در فرآیند ثبت‌نام مسکن حمایتی ممکن است یکی از این موارد باشد. اینکه به دلیل پایان قریب‌الوقوع مهلت ثبت‌نام ترافیک سایت ثبت‌نام در روزهای آخر افزایش داشته و در فرآیند ثبت‌نام برخی متقاضیان اختلال ایجاد شده باشد.

مورد دوم این است که احتمالا برخی از افراد با گوشی‌های آیفون وارد لینک ثبت‌نام مسکن حمایتی می‌شوند و از آنجا که سامانه ثبت‌نام نهضت ملی مسکن گوشی‌های آیفون را پشتیبانی نمی‌کند، این افراد در فرآیند ثبت‌نام دچار اختلال شده‌اند و احتمال دیگر اینکه متقاضیان مسکن حمایتی از مرورگر اینترنتی مناسب استفاده نمی‌کنند.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، سایت ثبت‌نام مسکن حمایتی فقط از گوشی‌های اندروید پشتیبانی می‌کند و شیوه بهتر ثبت‌نام این است که افراد با رایانه‌های شخصی وارد سایت ثبت‌نام شوند.

بر اساس اعلام این وزارتخانه افرادی که با رایانه شخصی یا لپ‌تاپ وارد سایت می‌شوند، باید از نسخه ۵۱ به بعد مرورگر موزیلا فایرفاکس و یا نسخه ۵۱ به بعد مرورگر کروم استفاده کنند. همچنین افراد باید در طول ثبت‌نام از کلیک روی دکمه Back مرورگر خود و باز کردن بیش از یک صفحه مرورگر خودداری کنند.

میزان پیش‌پرداخت و اقساط وام مسکن حمایتی
خبر جدید دیگری که این روزها درباره مسکن حمایتی منتشر شده، رقم دقیق اقساط وام مسکن حمایتی است. بر اساس آخرین توضیحات وزارت راه و شهرسازی مبلغ اقساط ماهیانه طرح نهضت ملی مسکن برای اقشار کم‌درآمد در مناطق مختلف کشور را بین ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده و مبلغ اقساط برای گروه‌های متوسط را بین ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد کرده است.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که نرخ سود تسهیلات برای دهک‌های ۴ و ۵ جامعه ۹ درصد و برای دهکهای ۱ تا ۳ که عمدتا اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند ۵ درصد است. با این حساب در تهران برای تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر برای تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی با با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

در مراکز استان برای تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

در سایر مناطق شهری برای تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

در مناطق روستایی برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

در این مدل تخصیص بسته حمایتی نرخ سود به گروههای کم درآمد رقم اقساط را کاهش داده و پرداخت آن را برای خانوار توان‌پذیر می‌کند.

از سوی دیگر نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن برای دیگر اقشار جامعه ۱۸ درصد تعیین شده است. بر این اساس در تهران برای تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی، مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۷میلیون تومان است.

در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر برای تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. در مراکز استان‌ها برای تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. همچنین، در سایر شهرها برای تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. در مناطق روستایی برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.

درباره میزان آورده اولیه هم محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی پیش از این به اقتصاد آنلاین توضیح داده بود که رقم پیش پرداخت مسکن حمایتی برای دهک‌های اول و دوم ۲۰ میلیون تومان و برای بقیه ۴۰ میلیون تومان است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا