بازارهای خارجی

کریسمس ایرانی‌ ها در چه کشورهایی سپری می‌ شود؟

 سقوط  لیر ترکیه موجب شده است که موج سفر ایرانی‌ها به این کشور همسایه آغاز شود و بیشتر این سفرها در تعطیلات سال نو میلادی انجام شده است. 

حرمت‌ الله رفیعی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی  با اعلام این موضوع به اقتصاد آنلاین می‌گوید که تقاضای سفرهای خارجی ایرانیان نسبت به سال گذشته بهبود داشته است اما فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد تقاضای سفرهای خارجی نسبت به سال ۹۸ و سال‌های پیش از شیوع کرونا به بازار سفر برگشته است. 

او توضیح می‌دهد: کاهش قدرت خرید مردم در بازار سفر و حتی سفرهای خارجی کاملا مشهود است و برخلاف گذشته که قشر متوسط هم به سفرهای خارجی روی آورده بود، در حال حاضر با صعود قیمت ارز و کاهش قدرت خرید مردم سفرهای خارجی به طبقه محدودی از مردم ایران منحصر شده است. رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی در ادامه گفت: در تعطیلات کریسمس اکسپوی دوبی و سقوط لیر ترکیه انگیزه شد که بیشتر ایرانیان، تعطیلات سال نو میلادی را در این دو کشور سپری کنند و البته موج سفر ایرانی‌ها به ترکیه برای خرید از بازار این کشور ادامه دارد.

رفیعی ادامه می‌دهد: بر اساس اعلام مرکز آمار ترکیه در سال ۲۰۲۱ حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند و البته امسال میزان سفر زمینی ایرانی‌ها از شهر وان ترکیه افزایش داشته است.

در همین زمینه مهمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه به خبرگزاری آناتولی توضیح داده است که ترکیه به هدف کسب درآمد ۲۴ میلیارد دلاری از گردشگری در سال ۲۰۲۱ دست یافته است و این هدف برای سال آینده ۳۴.۵ میلیارد دلار است.

ارسوی با بیان اینکه اپیدمی کووید-۱۹ بخش گردشگری را نیز تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار داده، افزود: ترکیه مبارزه موفقیت‌آمیزی با پاندمی کرونا داشته است و با بازگشت نسبی به شرایط عادی هدفمان این بود که درآمد خود را از ۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ با ۱۰۰ درصد افزایش به ۲۴ میلیارد دلار برسانیم که عملی شد و ما موفق شدیم سرانه درآمد گردشگر که در سال ۲۰۱۸ به ۶۴۷ دلار کاهش یافته بود را به ۸۳۰ دلار در سال ۲۰۲۱ افزایش دهیم.

بازار مسافرت‌های داخلی داغ شد

حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی درباره سایر مقاصد تعطیلات کریسمس ایرانی‌ها به اقتصاد آنلاین توضیح می‌دهد که مالزی و برخی کشورهای اروپایی در رده‌های بعدی مقاصد سفر ایرانی‌ها در سال نو میلادی بوده‌اند و تقاضا برای اروپا در کمترین سطح سال‌های گذشته قرار دارد. 

او در ادامه تاکید می‌کند که با کاهش قدرت خرید مردم ایران در بازار سفر و همچنین به دلیل شیوع کرونا، بسیاری از سفرهای خارجی با سفرهای داخلی جایگزین شده است و حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد تقاضای سفرهای داخلی نسبت به پیش از شیوع کرونا برگشته است.

رفیعی ادامه می‌دهد: از بین شهرهای داخلی تقاضای قابل توجهی برای سفر به مشهد، کیش و چابهار وجود دارد.  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا