بازارهای داخلی

کمیسیون فرهنگی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش را تأیید نکرد

بررسی صلاحیت سید حمید سجادی هزاوه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

طبق ماده ۲۰۲ آیین نامه داخلی مجلس، پیش از بیان نظرات نمایندگان مخالف و موافق درباره هر یک از وزرای پیشنهادی، گزارش کمیسیون های تخصصی مربوطه قرائت می شود.

کمیسیون فرهنگی صلاحیت حمید سجادی را تأیید نکرد

مجید نصیرایی در نوبت دوم نشست علنی امروز (سه شنبه ۳ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت “سید حمید سجادی” وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان دولت سیزدهم، گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص برنامه های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد.

متن گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس بدین شرح است:

هیأت رییسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام احترام؛

مستند به ماده(۲۰۲ )آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای سید حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می شود.

مرتضی آقاتهرانی

رییس کمیسیون فرهنگی

گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای سید حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان

مقدمه:

در راستای اجرای ماده(۲۰۲ )آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برنامه کاری بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر اساس زمان بندی ارائه شده از سوی هیأت رییسه محترم مجلس شورای اسلامی طی روزهای شنبه ۲۳ لغایت ۲۶ مرداد ماه طی ۲۲ ساعت کاری و ملاقات با ۱۹ نفر از وزرای محترم پیشنهادی به انجام رسید.

بر اساس ماموریت کمیسیون فرهنگی برای بررسی صلاحیت وزرای تخصصی، از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات هر کدام ۲ ساعت و ۱۶ وزارتخانه دیگر هر یک به میزان یک ساعت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مهمترین موضوعات مورد توجه اعضای کمیسیون فرهنگی در محورهای زیر صورت گرفت.

۱ – ارزیابی رابطه تحصیلات و تخصصی تجربی و میدانی وزرای پیشنهادی

۲ – تخصص میدانی در حوزه پیشنهادی

۳ – نگاه تحول خواه و انقلابی در حوزه وزارتی

۴ – میزان اطلاع وزیر پیشنهادی از اسناد بالادستی و توجه به منافع ملی و گام دوم انقلاب

۵ – شناخت کافی از آسیب های موجود و ارائه راهکارهای لازم در حوزه وزارتی

۶ -داشتن مدیریت و شجاعت لازم و انتصاب مدیران میانی و فعالیت در حوزه های مربوطه

شرح استعلامات: (مدرک، سابقه ایثارگری)

در راستای بررسی صحت مدرک تحصیلی آقای سید حمید سجادی وزیر محترم پیشنهادی ورزش و جوانان به استناد نامه شماره ۴۳۳۲۹ مورخ ۲۳/۵/۱۴۰۰ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام گردید، در پاسخ وزارت متبوع طی نامه شماره ۴۱۸۹۵/۴ مورخ ۲۴/۵/۱۴۰۰ مراتب فارغ التحصیلی مشارالیه را در مقطع دکتری تخصصی رشته تربیت بدنی – مدیریت و برنامه ریزی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مورد تایید قرار داده است. بر اساس مدارک موجود آقای دکتر سجادی در دولت های نهم و دهم به عنوان معاون وزیر ورزش و جوانان فعالیت داشته است و در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز به عنوان مشاور وزیر، کمیته ملی المپیک، فدراسیون ورزشهای زورخانه ای فعالیت کرده است.

شرح توضیحات و تعهدات شفاهی جهت ایجاد تحول در وزارت ورزش و جوانان:

۱ -انجام تغییرات محسوس مدیریتی در راستای تحول گرایی در سطوح ملی و استانی

۲ -توجه بیش از پیش به حوزه جوانان

۳ -تغییرات بنیادی در کمیته ملی المپیک و توجه بیشتر به حوزه های فرهنگی و اجتماعی ورزش

۴ -ساماندهی واگذاری سهام باشگاه های ورزشی استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس و اوراق بهادار

۵ -استفاده راهبردی از دیپلماسی ورزشی و استفاده از امکان میزبانی در مسابقات بین المللی

بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی:

در بررسی های بعمل آمده از برنامه ارائه شده آقای حمید سجادی، وی ضمن نظرداشت به ماهیت و ساخت نظام ورزشی کشور و امور مربوط به جوانان یکی از مهمترین محورهای خود را به مسائل و ناهنجاری های اخلاقی و تربیتی و رفتارهای ناهمگون با امور ورزش و جوانان کشور اختصاص داد و با اشاره به وجود بسترهای فساد انگیز و زد و بندهای موجود در قراردادها و تعاملات ورزشی قول مساعد داد ضمن آسیب شناسی با آنها برخورد قانونی نماید.

آقای حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان نسبت به برنامه های عملیاتی و قابل اجرا در امور ازدواج جوانان، تحکیم خانواده، مقابله با کم تحرکی عمومی، گرانی انجام تمرینات ورزشی و ایجاد بسترهای لازم در جهت بهره مندی حداکثری آحاد جامعه از امکانات ورزشی و همچنین تعامالت بین المللی و مهاجرت ورزشکاران نظر موافق خود را اعالم کرد.

انطباق برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی:

تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۵۵ درصد برنامه های پیشنهادی با احکام فوق الذکر منطبق نیست، ۶۰ درصد موارد نیز همسو نمی باشد.

از سوی دیگر در برنامه وزیر پیشنهادی به ۱۶ درصد احکام و اسناد بالادستی اشاره نشده است که این میزان به تفکیک اسناد بالادستی شامل ۱۱ درصد شرح وظایف وزارتخانه ۱ درصد، سیاست های کلی نظام ۳ درصد، قانون برنامه ششم توسعه و ۱ درصد قانون احکام دائمی می باشد.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی

اکثریت آراء کمیسـیون فرهنگی با توجه به وجود برخی ابهامات و توضـیحات شـفاهی در برنامه ها، صلاحیت آقای سید حمید سجادی را رد کرد.

نصیرایی مطرح کرد: دو نشست با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان داشتیم که یکی از این جلسات بیش از دو ساعت طول کشیده است. وزیر پیشنهادی بحث‌های مفصلی در ابعاد مختلف با همکاران داشتند.

وی ادامه داد: در موضوع معاملاتی که در حوزه ورزش انجام می‌شود موضوعات مختلفی وجود دارد درباره مافیای ورزش و فسادی که در حوزه ورزش دیده می‌شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: همکاران ما موضوعات و دغدغه‌هایی به صورت جدی در حوزه ورزش داشتند و بحث‌های مفصلی مطرح شد اما متاسفانه علیرغم دو جلسه مهم کمیسیون فرهنگی، توضیحات آقای سجادی که از شخصیت‌های مطرح جامعه ورزشی و از افتخارات ورزشی کشور هستند آن طور که باید نظر دوستان در کمیسیون فرهنگی تامین نکرد و اکثریت آنها قانع نشدند و در عین حال به صلاحیت ایشان برای تصدی این جایگاه رای منفی دادند.

یزدی خواه: روحیه سجادی متمایل به اشرافی گری است

 سیدعلی یزدی خواه در جلسه علنی عصر امروز (چهارشنبه) در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به موضوع مخالفت اخیرش با چند وزیر پیشنهادی اشاره کرد و گفت: من از ۱۹ وزیر پیشنهادی کابینه سیزدهم برای ۱۶ نفر به عنوان موافق ثبت نام کردم و تنها برای سه نفر مخالف بودم. دو سال ذیل زعامت آقای رییسی در قوه قضاییه به عنوان مدیرکل فرهنگی حضور داشتم و به ایشان ارادت دارم.

وی در ادامه سجادی را به عنوان یکی از افتخارآفرینان عرصه ورزش کشور خواند و به رد صلاحیت او در مجلس نهم اشاره کرد و افزود: سجادی در مجلس نهم به عنوان وزیر ورزش معرفی شد منتها تنها توانست ۸۶ رأی موافق کسب کرده و ۱۳۷ نفر با او مخالف بودند. از آن به بعد هم کار شاخص ورزشی از او ندیدیم که بخواهد این جایگاه را ارتقا ببخشد.

این نماینده مجلس افزود: در حالی که سجادی از افتخارات دو و میدانی است نتوانست در انتخابات فدراسیون دو و میدانی رأی لازم را کسب کند.

یزدی خواه ادامه داد: دولت رییسی دولت مردمی است که می خواهد به طبقات محروم جامعه خدمت ارائه کند. در این شرایط آقای سجادی در چند وقت اخیر در حوزه ورزش لاکچری مثل اسب دوانی، بولینگ و بیلیارد فعال بوده و سال های اخیر هم به مجتمع ایران مال رفته است. مجتمعی که بزرگترین مجتمع تجاری و اداری خاورمیانه با هزاران هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بوده است. این ها نشان می دهد که روحیه سجادی بیشتر متمایل به اشرافی گری است و با دولت مردمی تناسبی ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر این روزها خیلی ها با ما تماس گرفته و سفارش آقای سجادی را می کنند که به او رأی دهیم. این برای ما شبهه ایجاد کرده که اگر رأی آورد بدهکار قدرت های لابی گری شده و این لابی گران هستند که او را مدیریت می کنند.

یزدی خواه همچنین گفت که سجادی در حوزه جوانان برنامه مکفی مناسب و تخصصی ندارد.

ثابت کنیم از آرمان های انقلاب و شهدا دفاع می کنیم نه از ایران مال، سایپا و پرشین خودرو

محمدمهدی فروردین در نشست علنی نوبت عصر امروز (چهارشنبه ۳ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان دولت سیزدهم در مخالفت با برنامه های وی گفت:  به عنوان عضوی از خانواده ورزش که از دوران کودکی در این حوزه فعالیت خود را شروع کردم، برای شخصیت ورزشی آقای سجادی احترام قائلم، اما ما می خواهیم وزیر برای دولتی انتخاب کنیم که آخرین امیدهای مردم است.

نماینده مردم فیروزآباد و فراشبند و قیرو کارزین با بیان اینکه نمی خواهیم یک وزیر برای دولت لیبرال ، ناکارآمد و ناامید انتخاب کنیم، با اشاره به سخنی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب افزود: باید از انتخاب افرادی که خود شائبه فساد، رانت و تخلفات مالی گسترده دارند، پرهیز کنیم که این فرمایش رهبری برای ما حجت است.

وی ادامه داد: آقای سجادی ۳۰ سال نقش اول را درحوزه ورزش ایفا کردند و در حال حاضر نیز مشاور آقای مهرعلیزاده در فدراسیون زورخانه ای هستند، آقای مهرعلیزاده ای که دولت انقلابی را در مناظرات انتخابات اخیر به تمسخر می گرفت. چرا چشم مان را روی واقعیت ها می بندیم؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه کشور در یکی از حساس ترین برهه های تاریخی خود قرار دارد ادامه داد: در حال حاضر در دوران پسادولت لیبرال بی تدبیر ناامید قرار داریم و امروز حق اشتباه کردن در انتخاب کابینه نداریم.

فروردین اظهار کرد: همانطور که مردم در انتخابات تشخیص درستی بود و مدیریت کشور را به دست یک جراح انقلابی سپردند، اکنون نوبت ما نمایندگان است که با انتخاب یک وزیر پاک دست، انقلابی و مردمی که شاخص های دولت های انقلابی است، قوای مجریه، قضائیه و مقننه را بالانس کنیم.

نماینده مردم فیروزآباد و فراشبند و قیرو کارزین تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی را انقلابی عمل کردن خواند تا انقلاب به دست نااهلان نیفتد.

وی تصریح کرد: ما باید از رییس جمهور که سید محرومان است، صیانت کنیم و اجازه ندهیم افرادی غیرمردمی و مرفه بی درد که دارای زندگی اشرافی هستند، وارد کابینه دولت شوند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: کسی می تواند کشتی به گل نشسته ورزش را نجات دهد که از جنس انقلاب باشد. این ویژگی در سابقه ۳۰ ساله آقای سجادی دیده نشده است.

فروردین افزود: زمانی که جنگ به پایان رسید آقای سجادی ۱۹ ساله بود، در حالی که شما می توانید شهادت دهید در کنار رزمندگان، چند جوان ۱۳ ساله پرپر شدند و حتی پس از جنگ نیز یک بار موضع انقلابی نداشته است.

نماینده مردم فیروزآباد و فراشبند و قیرو کارزین در مجلس یازدهم افزود: مجلسی که ترکیبش از روحانیون مبارزه، رزمندگان ایثارگر، فرزندان شهدا تشکیل شده نباید به فردی که حتی یک ساعت ایثارگری ندارد، اعتماد کند.

وی با بیان اینکه آقای سجادی در بزنگاه ها موضع شفافی نگرفته است، تاکید کرد: مجلس امروز باید پاسخ شفافی به خواصی که از بیرون مجلس برای نمایندگان تعیین تکلیف می کنند، داشته باشد و رأی مجلس انقلابی که مورد تاکید رهبر انقلاب است، خریدنی نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: من خاک این ورزش را خوردم، اگر شما دلتان برای این ورزش می سوزد، من جگرم برای ورزش می سوزد. آقای سجادی همینجا اعلام کند چه قدمی برای ورزش برداشته است؟.

فروردین تصریح کرد: با رأی ندادن به آقای سجادی ثابت کنیم این مجلس، مجلس دفاع از آرمان های امام، انقلاب و شهدا است نه دفاع از ایران مال، سایپا، پرشین خودرو و سایر بنگاه های اقتصادی. آقای سجادی هیچ تحولی برای ورزش به ارمغان نیاورده است.

نماینده مردم فیروزآباد و فراشبند و قیرو کارزین یادآور شد: زمانی که آقای سجادی معاون قهرمانی وزارتخانه بودند، دو نفر از دوستان تاجر خود را در فدراسیون های مختلف گماردند که همین مسئله باعث تعلیق ۴ فدراسیون ورزشی کشور شد.

وی افزود: هر مدیر تحصیل کرده ورزشی شایستگی مدیریت و وزارت ورزش و جوانان را ندارد. اگر این فرصت به خوبی مدیریت نشود، تهدیدی برای نظام خواهد بود. مطمئن باشید فردی که برای انقلاب و نظام هیچ هزینه ای نداده است، صلاحیت لازم برای وزارت ورزش را ندارد.

نخستین بار است که یک قهرمان ملی به عنوان وزیر ورزش معرفی می‌شود

جبار کوچکی نژادارم ساداتی در نشست علنی نوبت عصر امروز (چهارشنبه، ۳ شهریور ماه( مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه های پیشنهادی حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: رییس فراکسیون ورزش و دیگر مخالفان وزیر پیشنهادی حرفی جز شعار و تهمت به وی به عنوان فردی فاسد نداشتند و در واقع با برنامه های وی مخالفت نکردند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: این نخستین بار است که از یک متخصص و قهرمان ملی به عنوان وزیر ورزش استفاده می شود و جامعه ورزشی از این موضوع خوشحال هستند.

وی در ادامه با اشاره به پرونده های فسادی که به وزیر پیشنهادی ورزش نسبت داده می شود، عنوان کرد: رییس جمهور، رییس سابق قوه قضائیه بوده و به تمام پرونده ها احاطه دارد. سجادی در دولت کاره ای نبود اما چون تخصص داشت در بخش خصوصی از او استفاده شد و اینکه می گویند ورزشکاران و دولتی ها از او حمایت می کنند به دلیل رسم پهلوانی است که بین ورزشکاران وجود دارد.

کوچکی نژاد در ادامه با اشاره به موفقیت های سجادی در حوزه بخش خصوصی عنوان کرد: او می تواند ایران را در حوزه بین الملل ارتقا دهد و و در ورزش تخصص دارد همچنین در برنامه های خود به ورزش همگانی توجه ویژه ای کرده و ورزش بانوان را نیز مد نظر قرار داده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: سند استعدادیابی ورزشی در برنامه های سجادی تدوین شده که می تواند از افرادی که استعداد ورزشی بوده اما امکانات ندارند حمایت کند همچنین او توانایی ایجاد تحول در حوزه باشگاه داری را دارد.

وی افزود: مسائل فرهنگی و توجه به تخصص حرفه ای در ورزش مد نظر سجادی قرار دارد و هیچ کدام از مراجع قضائی موضوع فساد در پرونده های وی را تأیید نکرده اند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: چند سال قبل سجادی ۳۰۰ میلیون تومان به باشگاهی کمک کرد و بعدها همان را به عنوان پرونده فساد وی جلوه دادند که غلط است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا