ورزشی

اختلاف صداوسیما و AFC میزبانی را از ایران می‌گیرد؟

 تیم ملی فوتبال کشورمان باید روز ۱۱ شهریورماه اولین دیدار خود را در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مقابل سوریه برگزار کند، دیداری که طبق جدول مسابقات میزبان آن است، اما میزبانی در تهران بستگی به پرداخت حق پخش تلویزیونی دارد.

در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی استفاده از کمک‌داور ویدئویی (VAR) جزو الزامات بود و شرکت انگلیسی که تجهیزات VAR را برای مسابقات AFC تأمین می‌کند به‌دلیل تحریم‌ها نمی‌توانست وارد ایران شود و به‌نظر می‌رسید همین مسئله عامل سلب میزبانی باشد، با این حال طبق گفته مسئولان فدراسیون فوتبال در نامه ارسالی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شده است استفاده از VAR توصیه‌ای است، اما الزام نیست. پس از این اطلاع‌رسانی هم طبق پیش‌بینی شرکت انگلیسی تأمین‌کننده تجهیزات VAR اعلام کرد به‌دلیل تحریم قادر به حضور در ایران نیست تا مقرر شود میزبانی دیدارهای ایران در تهران بدون کمک‌داور ویدئویی انجام شود، در واقع عدم وجود VAR دلیلی بر میزبان‌نشدن ایران نیست.

فدراسیون فوتبال اعلام کرده است تمام موانع برای میزبانی بازی‌های تیم ملی در ورزشگاه آزادی برداشته شده و تنها مسئله باقی‌مانده حق پخش تلویزیونی است که یک سمت مهم آن صداوسیما خواهد بود. حق پخش تلویزیونی این مرحله از مسابقات انتخابی جام جهانی در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دارد که البته به اسپانسر واگذار شده است، حال دو مسئله در این بین وجود دارد که یکی بدهی صداوسیما بابت حق پخش تلویزیونی است و مسئله دیگر حق پخش مسابقات پیش‌ِرو.

کنفدراسیون فوتبال آسیا از ابتدای سال ۲۰۲۱ اسپانسر خود را تغییر داده است، اما بدهی قدیمی صداوسیما به اسپانسر قبلی محل اختلاف است. صداوسیما می‌گوید بدهی‌اش کمتر از مبلغ ادعایی این شرکت اسپانسری است که ابتدا این اختلاف حدود ۴میلیون دلاری باید حل شود. در صورت حل این مسئله صداوسیما باید حق پخش مسابقات پیش‌ِروی AFC را که تیم ملی در آن حضور دارد، خریداری کند تا یک مسئله مهم در واگذاری میزبانی حل شود. به‌نظر می‌رسد مشکلی در این خصوص وجود ندارد و صداوسیما حاضر به پرداخت حق پخش تلویزیونی شده است و در صورت حل شدن بدهی قبلی و توافق دو طرف، موضوع حق پخش نیز حل شود.

البته که موضوع پرداخت مبلغ حق پخش تلویزیونی از سوی صداوسیما نیز یک مسئله مهم به‌نظر می‌رسد و ممکن است تحریم‌های بانکی مانع شود، اما کنفدراسیون فوتبال آسیا در این خصوص راه‌حلی پیشنهاد داده است؛ این‌که فدراسیون فوتبال ایران طرف حساب AFC و اسپانسرش باشند و پرداخت‌ها از طریق حساب مشترک صورت بگیرد و پرداختی صداوسیما در ایران به فدراسیون فوتبال صورت بگیرد، مسئله‌ای که می‌تواند مشکل انتقال پول از حساب فدراسیون فوتبال در AFC به حساب‌های داخلی را هم به‌صورت غیرمستقیم حل کند و فدراسیون فوتبال با دریافت مبلغ حق پخش از صداوسیما و کسر شدن این مبلغ از حسابش نزد AFC بخشی از مشکلات مالی‌اش را مرتفع کند.

خبرها حاکی از آن است که صداوسیما با فدراسیون فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا برای پرداخت بدهی گذشته و حق پخش تلویزیونی مسابقات پیش‌ِرو به توافقاتی دست یافته است، اما تا نهایی شدن این مسئله نمی‌توان با قطعیت درباره آن صحبت کرد چرا که شاید در لحظه آخر اختلافات موجود حل‌نشده باقی بماند و همین مسئله مانعی برای میزبانی تیم ملی در تهران شود.

در صورت سلب میزبانی از ایران؛ فدراسیون فوتبال، قطر را به‌عنوان جایگزین برای میزبانی مسابقاتش در نظر دارد. از آنجایی که دیدار با عراق نیز به‌عنوان دومین بازی تیم ملی که خارج از خانه است روز ۱۶ شهریور در قطر برگزار خواهد شد، بازی در قطر مقابل سوریه به‌سود تیم ملی خواهد بود که فرصت ریکاوری بیشتری را به بازیکنان می‌دهد.

باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد. فرصت زیادی باقی نمانده است و صداوسیما باید هرچه زودتر با حل مشکلات حق پخش تلویزیونی مانع از سلب میزبانی از ایران شود‌، فرصتی که هم‌اکنون فراهم شده است، حتی می‌تواند مشکلات حق پخش تلویزیونی مسابقات دیگر از جمله لیگ قهرمانان آسیا را حل کند تا یکی از چالش‌های باشگاه‌ها نیز برای گرفتن میزبانی حل‌وفصل شود. آنچه اکنون مشخص است، توپ در زمین صداوسیما قرار دارد و فدراسیون می‌گوید موانع از سوی آنها برداشته شده و حالا نوبت صداوسیما است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا