بدون دسته بندی

شبکه تورچین هک شد؛ ۵ میلیون دلار اتریوم به سرقت رفت

در جریان حمله هکرها به شبکه تورچین حجم زیادی از نقدینگی استخرهای اتریوم آن به سرقت رفته است. تیم توسعه‌دهنده تورچین اعلام کرده است با استفاده از خزانه این شبکه سرمایه تامین کنندگان نقدینگی متضرر شده به آنها بازگردانده می‌شود. به نقل از دی‌کریپت تیم توسعه‌دهنده تورچین روز گذشته در توییتر اعلام کردند در این حمله حدودا ۵ میلیون دلار از سرمایه کاربران به سرقت رفته است که این مقدار به آنها بازگردانده خواهد شد.

تورچین یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز برای ترید رمز ارزها بین شبکه‌های مختلف است. تیم توسعه‌دهنده تورچین چند ساعت پس از حمله هکرها در توییتر اعلام کردند:

تنها کسی که در جریان این حمله متضرر خواهد شد خزانه تورچین (THORchain Treasury) است. حدودا ۵ میلیون دلار به تامین کنندگان نقدینگی اتریوم این شبکه اهدا می‌شود.

حمله به شبکه تورچین Thorchain Hack

روز پنجشنبه پس از آنکه هکرها حدودا ۱۳۰۰۰ ETH معادل ۲۵ میلیون دلار از این شبکه به سرقت بردند، نودها این شبکه را متوقف کردند. چند ساعت پس از حمله تیم THORchain در توییتر این اعداد را تا ۷.۶ میلیون دلار رمز ارز اتریوم و سایر توکن‌های ERC-20 کاهش دادند. توکن‌هایی با استاندارد ERC-20 توکن‌هایی بر بستر بلاکچین اتریوم هستند. چند ساعت بعد این رقم بار دیگر تغییر یافت و عدد نهایی اعلام شده به ۴.۹ میلیون دلار کاهش یافت.

آنها اعلام کردند هکرها توانسته‌اند از رابط (Bridge) بین پروتکل و بلاکچین اتریوم سو استفاده کنند. نام این رابط در این پروتکل ETH Bifrost است. هکرها در این حمله این رابط را هدف قرار داده‌اند و اتریومی که هرگز ارسال نکرده بودند را خارج کردند.

تورچین یک عضو از خانواده امور مالی غیر متمرکز (دیفای) است. دیفای رابطه‌ها و واسطه‌های موجود در امور مالی مانند وام‌ها، نرخ سودها و مبادلات دارایی‌ها را حذف می‌کند. این شبکه روی کازماس ساخته شده است. Cosmos این امکان را فراهم می‌سازد تا بلاکچین‌های مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند.

به نقل از تورچین تنها تامین کننده‌های نقدینگی (LPها) در این حمله متضرر شده‌اند. تامین‌کنندگان نقدینگی کسانی هستند که توکن‌های هولد شده خود را (در اینجا RUNE) در شبکه سپرده‌گذاری می‌کنند. شبکه از این سرمایه‌ها برای تسهیل معاملات استفاده می‌کند و به تامین کننده‌های این نقدینگی بخشی از سود آن را واگذار می‌کند.

اما در این یک مورد، تامین کنندگان نقدینگی متضرر شده‌اند. با این حال این اولین باری نیست که به شبکه تورچین حمله می‌شود. در اواخر ماه ژوئن یک هکر با شناسایی مشکلی در ETH Bifrost توانست ۱۴۰،۰۰۰ دلار رمز ارز اتر و سایر توکن‌های ERC-20 را از این شبکه خارج کند.

این در حالی است که توسعه‌دهندگان تورچین با خیالی آسوده اذعان داشته‌اند خزانه این شبکه دقیقا برای همچین مواقعی ایجاد شده است. تمام اینها بخشی از Chaosnet هستند که در اواسط ماه آوریل راه‌اندازی شده است. این Chaosnet چند زنجیره‌ای یا به اختصار MCCN این امکان را فراهم می‌سازد تا کاربران بتوانند رمز ارزهای بین ۵ شبکه بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین و بایننس اسمارت چین را به یکدیگر تبدیل کنند.

نمی‌توان ادعا کرد Chaosnet دقیقا یک شبکه اصلی است؛ با این حال بیشتر به یک سندباکس شباهت دارد که تورچین قدرت آن را تامین کرده است.

توسعه‌دهندگان تورچین اعلام کردند بعد از بازسازی و شروع به کار مجدد شبکه، سرمایه خزانه به استخرهای نقدینگی واریز خواهد شد.

این یک لحظه ناامید کننده برای همه ما است. اما بعد از آنکه تمام مسائل پشت سر گذاشته شد. این هک باید روی نودها و تامین کنندگان نقدینگی بدون اثر باشد. سرمایه ها به آنها بازگردانده می‌شود. شبکه قوی‌تر خواهد شد و از این پس انعطاف بیشتری خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا