بازارهای داخلی

اظهارات نادرستی برای وضعیت قطعی برق مطرح می شود

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در پایان جلسه هیات دولت گفت: عده ای اظهار نظرهای نادرستی برای وضعیت قطعی برق مطرح می کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه اظهار نظرهایی هم از رسانه ملی مطرح شد؛ مبنی بر اینکه دولت هیچ اقدامی برای افزایش ظرفیت برق انجام نداده و این وضعیت ناشی از عدم ظرفیت سازی هایی است که باید صورت می گرفته، اما باید بگویم سازمان برنامه به عنوان یک دستگاه نظارتی چند گزارش را از ظرفیت سازی نیروگاهی در برنامه ششم و مقدار ظرفیت انرژی الکتریکی در دولت یازدهم و دوازدهم و تعدادی از واحد های نیروگاهی که در حال افتتاح است، بیان می کند.

وی تاکید کرد: در برنامه ششم ۲۴هزار و۳۳۷مگابات ظرفیت سازی آغاز شد، در دولت یازدهم و دوازدهم بالغ بر۱۹هزار و ۷۳۲مگابات به ظرفیت برق کشور اضافه شد.

نوبخت تصریح کرد: از سال۹۷ تا ۹۹ دولت ۲۱ هزار میلیارد بدهی صنعت برق را تقبل کرد زیرا صنعت برق معتقد است که مگابایت ساعت رقم کمتر از قیمت تمام شده دارد، طبق قانون هدفمندی هرآنچه از افزایش قیمت حاصل میشود باید بین مردم به صورت یارانه مستقیم پرداخت شود و به تولید کمک شود. 

وی تصریح کرد: طی این سه سال ۱۰هزار میلیارد سازمان هدفمندی یارانه به صنعت برق بازگرداند تا صنعت برق سرمایه‌گذاری لازم را داشته باشد.

وی گفت: بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم، بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو و نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی و شیروان و هنگام و کاسپین، سبلان خرم آباد جهرم و زرند و عسلویه و ارومیه مقدار آنها ۳هزار و ۸۴۶مگابات است که ظرف سال های گذشته وارد مدار شده اند و یا خواهند شد.

نوبخت بیان داشت: ۱۰۰میلیارد تومان برای تجهیزات و برپا کردن بیمارستان صحرایی به استان سیستان پرداخت شد و طبق هماهنگی با استاندار هر نوع نیاز برای مقابله با کرونا لازم است دولت برای رفع آن مشکلات اعلام آمادگی کرده است.

نوبخت با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه چند گزارش از ظرفیت سازی نیروگاهی در برنامه ششم و مقدار ظرفیت انرژی الکتریکی افزایش یافته در دولت یازدهم و دوازدهم را ارائه می‌دهد که پیگیری و راستی آزمایی شود، گفت: ۲۴ هزار و ۳۳۷ مگاوات در طی برنامه ششم ظرفیت سازی صورت گرفت. در دولت های یازدهم و دوازدهم بالغ بر ۱۹ هزار و ۷۳۲ مگاوات به ظرفیت برق ما اضافه شد.

وی افزود: همچنین، در بین سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ دولت به دلیل اینکه هزینه تمام شده تولید برق بیشتر از قیمتی است که به مصرف کننده عرضه می‌شود، ۲۱ هزار میلیارد تومان  از بدهی‌های این صنعت را تقبل کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها، هر آنچه که از افزایش قیمت‌ها حاصل می‌شود باید به صورت یارانه مستقیم به مردم و بخش تولید کمک شود. لازم به ذکر است که در سه سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ سازمان هدفمندی یارانه‌ها ۱۰ هزار میلیارد تومان از آنچه که از افزایش قیمت برق دریافت کرده بود را به صنعت برق برگرداند تا این صنعت بتواند سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهد.

وی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم بخش گاز نیروگاهی سیکل ترکیبی قشم، دالاهو، فردوسی، شیروان، هنگام، کاسپین، سبلان، خرم آباد، جهرم،آریان، زرند، عسلویه و ارومیه تاکنون وارد مدار شده یا تا پایان این دولت به بهره برداری خواهد رسید و در مجموع سه هزار و ۸۴۶ مگاوات برق به ظرفیت کشور اضافه شده است.

نوبخت  تاکید کرد: اکنون بین عرضه و تقاضا توازنی وجود ندارد و به همین خاطر مردم با قطعی برق مواجه می‌شوند، این موضوع باعث تأسف و نگرانی است، اما اینکه بگویند در سال‌های گذشته هیچ سرمایه گذاری انجام نشده و نیروگاه جدیدی به بهره برداری نرسیده، درست نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا