بازارهای داخلی

رشد اقتصادی بدون نفت در زمستان۹۹ به ۳.۳درصد رسید

باتوجه به آخرین گزارش منتشرشده از سوی مرکز آمار، محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در فصل زمستان ١٣٩٩ به رقم ١٥٧٥٣٤٣ میلیارد ریال رسیده است. در این فصل رشد اقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت به ترتیب ٦،٨ و٣.٣ درصد بوده است.

باتوجه به این گزارش، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور در فصل زمستان ١٣٩٩ (برمبنای سال ١٣٩٥) رقم ٢٩٢،٢ بوده است که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ١٣٩٩ نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم) ٣٦.٤ درصد بوده است. همچنین نرخ بیکاری جمعیت ١٥ ساله و بیشتر ٩،٧ درصد بوده که نسبت به فصل پاییز ١٣٩٩، ٠.٣ واحد افزایش داشته است.

در ادامه این گزارش آمده است که در فصل زمستان ١٣٩٩ تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور برابر ٥٢٣٧١ فقره بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل١٢،٩ درصد افزایش داشته است. از این تعداد پروانه ٩٢.٢ درصد مربوط به احداث ساختمان و ٧.٨ درصد مربوط به افزایش بنا بوده است.

همچنین جمع کل نقدینگی کشور به ٣٤٧٦١،٧ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به پایان سال ١٣٩٨، ٤٠.٦ درصد رشد داشته است؛ در پایان فصل زمستان ١٣٩٩ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز با ٩،١ درصد کاهش نسبت به فصل گذشته به ١٣٠٧٧٠٧ واحد رسید.

مطابق با این گزارش، ارزش صادرات گمرکی ٩٨٠٦ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢،٧ درصد افزایش داشته است. همچنین در این فصل ارزش واردات گمرکی ١١٩٢٨ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل٠.٢ درصد افزایش داشته است.

متوسط نرخ برابری دلار و یورو با ریال در بازار آزاد نیز به ترتیب برابر ٢٤٥٣٦٤ و ٢٩٦٥٠٤ ریال بوده است که نسبت به فصل قبل به ترتیب٩،٧ و٧.٨ درصد کاهش داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا