ارز دیجیتال

ریزش ۲۰۰ میلیارد دلاری ارزش بازار رمزارزها در پی کاهش قیمت بیت کوین

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در پی اخبار منتشر شده از بانک فدرال آمریکا و فشار ممتد دولت چین درخصوص استخراج رمزارزها، بیشترین افت قیمت خود را در ۱۰ روز گذشته تجربه کرد.

در ساعات اولیه پس از نیمه‌شب گذشته، قیمت بزرگ‌ترین رمزارز بازار از ۳۵,۴۶۶ دلار به ۳۳,۲۲۱ دلار کاهش یافت. کمی بعد این قیمت اندکی اصلاح شد و پس از آن با ریزشی دیگر به کانال ۳۲۰۰۰ دلار وارد شد. در زمان نگارش این خبر، قیمت بیت کوین معادل ۳۲،۷۰۰ دلار است. همچنین ارزش بازار رمزارزها با کاهش ۲۰۰ میلیارد دلاری روبرو شد.

این حرکت، بزرگ‌ترین ریزش روزانه قیمت Bitcoin از تاریخ ۲۸ می بوده است که در ۲۴ ساعت گذشته، با کمرنگ شدن اثر سرمایه‌گذاران به میزان ۹.۲۴٪ کاهش یافته است.

سقوط مجدد قیمت بیت کوین

برخی دلیل این ریزش قیمت را، تحریم‌های چین علیه استخراج و معاملات رمزارزها می‌دانند که حتی حساب‌های کاربری برخی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال مسدود شده است.

جی‌حان چو از مدیران شرکت سرمایه‌گذاری چینی معتقد است:

دولت چین، با اعمال بیشتر تحریم‌های خود در حوزه استخراج رمزارزها، و مسدودسازی حساب کاربران فعال کریپتو در شبکه اجتماعی Weibo، فشار بیشتری بر این صنعت وارد می‌کند. این باعث می‌شود حلقه فعالیت در این کشور تنگ‌تر شود.

چو در ادامه گفت:

با اینکه تحلیل‌های بنیادی به قوت خود باقی است، سیاست‌های پولی و اقتصاد کلان آمریکا باعث ایجاد ترس کوتاه مدتی شده است. درست است که سرمایه‌گذاران بخشی از دارایی‌های خود را فروخته‌اند اما قطعا در نقاط پایین‌تر به بازار ورود می‌کنند. سیاست‌ها مالی و پولی در آینده واضح‌تر خواهند شد.

سایر بازارها در سراسر دنیا با توجه به احتمال تغییر در برنامه محرک اقتصادی آمریکا توسط بانک فدرال این کشور، نیز متزلزل شده‌اند. با این حال برخی از سرمایه‌گذاران مانند صندوق مدیریت ریسک اسکای‌بریج کپیتال که دارایی رمزارز آنها معادل ۳۱۰ میلیون دلار است، معتقدند بعید است تغییر سیاست‌های پولی آمریکا، روی بازار رمزارزها و طلا تاثیری داشته باشد. به گفته آنها این کلاس از دارایی‌ها مقاومت بیشتری دارند.

در همین حال، بانک دویچه آلمان معتقد است آمریکا در یکی از بدترین دوران تورمی خود به سر می‌برد. دولت آمریکا با خرج کردن پول و سست شدن سیاست‌های پولی آن، شرایطی مشابه سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۷۰ ایجاد کرده‌اند.

آمریکا بخشی از باج پرداختی خود را پس گرفت

چند روز گذشته سیستم مدیریت شرکت خط لوله کلونیال آمریکا توسط گروهی از هکرها متوقف شده بود. این گروه برای ادامه فعالیت این خط لوله، درخواست پرداخت باج با استفاده از رمزارزها داشتند و در نهایت معادل ۴.۳ میلیون دلار ارز دیجیتال دریافت کردند.

بر اساس گزارش CNN، بخشی از این باج پیگیری وزارت دادگستری و دفتر فدرال آمریکا پس گرفته شده است. بر اساس گزارشات منتشر شده، بازرسین فدرال توانستند ۶۳.۷ بیت کوین از ۷۵ بیت کوینی که پرداخت شده بود را پس بگیرند.

این اتفاق برای خط لوله کلونیال به همراه چند حمله باج‌افزاری دیگر باعث شده است تا نقش رمزارزها در اینگونه حملات برای آمریکا یک مشکل جدید به حساب آید. با این حال، لیسا موناکو معاون دادستان کل آمریکا در مصاحبه خبری در مورد جزییات چگونگی باز پسگیری این باج اطلاعات کاملی ارائه نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا