ارز دیجیتال

از دوج کوین هراسی ندارم

ویتالیک بوترین خالق اتریوم در مصاحبه با لکس فریدمن محقق دانشگاه MIT، به پیشنهاد ایلان ماسک در خصوص توسعه دوج کوین و قابلیت همکاری اتریوم و دوج کوین اشاره کرد.

فریدمن این بحث را با اشاره به توییت ۱۵ می ایلان ماسک آغاز کرد که در آن ماسک گفته بود اگر توسعه دهنده‌ها سه مورد را ارتقا دهند، دوج کوین می‌تواند در مقابل بیت کوین پیروز شود. این سه مورد عبارتند از زمان ایجاد بلاک‌ها ۱۰ برابر سریع‌تر شود، اندازه بلاک‌ها تا ۱۰ برابر بیشتر شود و کارمزد تراکنش‌ها ۱۰۰ برابر کمتر شود.

ایلان ماسک دوج کوین بیت کوین

در تاریخ ۲۳ می، ویتالیک بوترین مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن، ایده مدیرعامل شرکت تسلا را به چالش کشیده بود و در آن ابراز داشت که این کار به متمرکز شدن آن منجر می‌شود و ویژگی‌هایی که بلاکچین را متمایز می‌کند زیر سوال می‌برد. ایلان ماسک نیز در پاسخ به یک میم دوج اشاره کرده بود و گفته بود ویتالیک بوترین از دوج می ترسد.

لکس فریدمن با سوال در این مورد قصد داشت به این نکته برسد که چه چالش‌هایی در مسیر دوج کوین قرار دارد که آن را به یکی از ارزهای دیجیتال برتر تبدیل کند. او همچنین می‌خواست بداند که آیا همانطور که ایلان ماسک گفته بود، ویتالیک بوترین از دوج کوین هراس دارد یا خیر. بوترین اینگونه پاسخ داد:

من موظفم این مورد را تصحیح کنم. من قطعا از دوج کوین نمی‌ترسم. من عاشق Doge هستم. من چند سال پیش در ژاپن سگ Doge را ملاقات کردم؛ که یک سگ فوق‌العاده است و هنوز زنده است.

او در ادامه اذعان داشت:

من هرساله در کنفرانس Devcon دوج را قبول می‌کنم و فکر نمی‌کنم که اتریوم و دوج در مقابل یکدیگر قرار داشته باشند. من عاشق دوج کوین هستم. مقداری Doge خریده‌ام و هنوز مقداری از آن را هولد نگه داشته‌ام.

او در پاسخ به مسائل پیرامون توسعه دوج کوین گفت:

چالش اساسی آن، محدودیت‌های مقیاس‌پذیری و تبادل آن با متمرکزسازی است… اگر بدون انجام کار خاصی، پارامترهای آن را افزایش دهید، اعتبارسنجی زنجیره آن برای مردم سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد. در نهایت احتمال آن وجود دارد که این زنجیره متمرکز شود و در برابر هرگونه خطری، آسیب‌پذیر باشد.

او در مورد تبدیل زنجیره دوج کوین به چیزی مانند اتریوم اذعان داشت:

اگر دوج کوین بخواهد به نحوی به اتریوم متصل شود و مردم بتوانند در هر ثانیه هزاران تراکنش ارسال کنند، این چیز خارق‌العاده‌ای خواهد شد. اگر بخواهند فناوری مانند zkRollup را در آن اعمال کنند و مردم بتوانند هزاران تراکنش را در یک ثانیه روی زنجیره اصلی آن انجام دهند، این نیز خارق‌العاده خواهد بود.

به نظر من اگر بتوانیم پلی از دوج کوین به اتریوم داشته باشیم و زمانیکه اتریوم مقیاس‌پذیری خود را بدست آورد، می‌توان تراکنش‌های DOGE را با کارمزدهای بسیار پایین و سرعت بالا تجربه کرد.

ویتالیک بوترین در پاسخ به سوال فریدمن در مورد اینکه ساخت پل میان این دو زنجیره چقدر سخت خواهد بود گفت:

این موردی است که در اوایل راه خود قرار دارد. قبلا راهکارهای بین زنجیره‌ای وجود داشته است. اولین آنها احتمالا مفهوم ادغام استخراج بوده است. زمانیکه یک الگوریتم گواه اثبات کار به الگوریتم گواه اثبات کار بلاکچین دیگری وابسته باشد. فکر می‌کنم دوج کوین با گواه اثبات کار لایت کوین ادغام شده است. اما اگر راهی برای ادغام استخراج دوج کوین با اتریوم وجود داشته باشد، یک کار هیجان انگیز خواهد شد.

ویتالیک در خصوص پروژه‌های قبلی ادغام شده با اتریوم این چنین گفت:

یکی از این پروژه‌های قدیمی BTC Relay است. یک قرارداد هوشمند روی اتریوم است که بلاک‌های بیت کوین را تایید می‌کند. اما چون برنامه‌های زیادی از آن استفاده نمی‌کردند و کارمزدهای تراکنش‌های آن بسیار بالا رفته بود، مردم به نگه داشتن و استفاده مداوم از آن کم انگیزه شدند.

او در ادامه توضیح داد:

اگر بخواهیم BTC Relay نسخه دوم را بسازیم، به دلیل استفاده از Snark یا چیزهای مشابه آن، خیلی ارزانتر خواهد شد… اما چالش اصلی این است که اگر قرار باشد پلی میان دو زنجیره وجود داشته باشد که دارایی‌ها را بین آنها جابجا کند، باید بتواند هر دو طرف را تایید کند.

ویتالیک بوترین در مقایسه شبکه بیت کوین و اتریوم و دوج کوین گفت:

اتریوم به دلیل قراردادهای هوشمند آن می‌تواند هر چیزی را تایید کند، اما در شبکه بیت کوین برای آنکه بتوان اتفاقات شبکه اتریوم را پیاده کرد، برای کار به سافت فورک نیاز است. اگر دوج کوین بخواهد فورکی برای قابلیت انتقال دو طرفه با اتریوم ایجاد کند، این کار قابل انجام است و به نظر من یک همکاری زیبا خواهد بود. حتی فکر می‌کنم یک سپرده چند امضایی برای کسی وجود داشته باشد که بتواند پلی برای ارتباط بین این دو شبکه ایجاد کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا