مسکن

کاهش قیمت مسکن همچنان ادامه دارد

  براساس گزارش بانک مرکزی در خصوص قیمت مسکن در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات انجام‌شده در این ماه ۳۹۳۸ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۸۸/۱ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵/۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مسکن

از مجموع ۳۹۳۸ واحد مسکونی معامله‌شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۵.۷ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با اردیبهشت ماه سال قبل حدود  ۱/۳ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های “۶ تا ۱۰” ،”۱۱ تا ۱۵ “و “بیش از ۲۰ سال” ساخت افزوده شده است.

مسکن

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل  60 میلیون و ۲۱۰ هزار تومان به منطقه ۱ و کمترین آن با ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۶/۷۷ و ۶/۵۲ درصد افزایش نشان می‌دهند.

مسکن

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به حدود ۶ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۹/۵۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۶۰ هزار تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱/۸۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مسکن

در میان مناطق ۲۲ گانه تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معادل ۶۰ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان مربوط به منطقه یک و کم‌ترین آن با ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته‌است. توزیع تعداد معاملات بر حسب مناتطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با سهم ۱۵.۳ درصدی بیش‌ترین میزان را به خود اختصاص داده‌است.

مسکن

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان به ازای هر متر مربع بیش‌ترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌است.

مسکن

توزیع تعداد معاملات بر حسب مناتطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با سهم ۱۵.۳ درصدی بیش‌ترین میزان را به خود اختصاص داده‌است.

مسکن

همچنین واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری با ۱۵.۲ درصدی بیش‌ترین سهم را از معاملات را داشته‌است.

مسکن

تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۶/۳۲ و ۳/۳۶ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

مسکن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا