ورزشی

علی‌نژاد : هیئت مدیره استقلال مشکل امضای چک‌ها را حل می‌کند

مهدی علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش در حاشیه نشست با روسای فدراسیون‌های المپیکی در خصوص هیئت مدیره باشگاه استقلال و عدم حضور خلیل‌زاده گفت: طبق اساسنامه باشگاه استقلال یکی از صاحبین امضا یا رئیس هیئت مدیره است یا یکی از اعضای هیئت مدیره به انتخاب هیئت مدیره. با توجه به شرایطی که برای خلیل‌زاده پیش آمده اعضای هیئت مدیره باید یک نفر دیگر از اعضا را برای صاحب امضا معرفی کنند تا چک‌ها امضا شود. طبق اساسنامه هیچ الزامی وجود ندارد که رئیس هیئت مدیره همه چک‌ها را امضا کند. با اعضای هیئت مدیره صحبت کردم و قرار شده که تا آخر هفته نشستی داشته باشند که این مشکل حل شود.

وی در خصوص اعلام شماره حساب از سوی باشگاه پرسپولیس و کمک‌های مردمی به این باشگاه تصریح کرد: قاعدتا هزینه‌هایشان بیش از مبلغی بوده که کارگزار باید پرداخت می‌کرده است. من در ریز جریان این کار نیستم اما کمک هواداران یک روش متداول در تمام دنیا و یک کار داوطلبانه است و کسی اجبار ندارد که پرداختی داشته باشد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که از این اقدام باشگاه پرسپولیس حمایت می‌کند؟ یا خیر، گفت: این نیست که من بخواهم حمایت کنم یا نکنم، این کار یک گناه نابخشودنی نیست که باشگاه پرسپولیس کرده است. همیشه هواداران کمک کرده‌اند و روش‌های مختلفی از گذشته وجود داشته است. سامانه‌هایی قبلا بوده و الان آن سامانه‌ها تعطیل شده و این هم یک روشی برای جذب منابع است و در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد. این کار توسط هیئت مدیره این باشگاه صورت گرفته و وزارت ورزش نقشی در آن نداشته است.

علی‌نژاد در خصوص این موضوع که گفته می‌شود وزارت ورزش اجازه نمی‌دهد قرارداد باشگاه پرسپولیس با کارگزار فسخ شود؟ گفت: نه، به هیچ‌وجه ما ورودی در این رابطه نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که وزارت ورزش در خصوص کمک ۱۰ میلیاردی دولت به فدراسیون فوتبال نظارتی دارد تا این پول چگونه هزینه شود؟ عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی با فدراسیون‌ها داریم و در راستای آن تفاهم‌نامه پول‌ها کمک می‌شود. با فدراسیون فوتبال هم تفاهم‌نامه داریم و براساس آن باید عمل کنند. اولویت ما بحث حضور قدرتمند در مسابقات انتخابی جام جهانی است تا بتوانند تدارک لازم را داشته باشند و بچه‌ها با یک آرامش خوبی در مسابقات شرکت کنند. شرایط خطیری بود که با کمک دولت و وزارت ورزش این ۱۰ میلیارد تومان پرداخت شد و ان‌شاءالله فدراسیون بتواند کارهای لازم و اقدامات لازم برای حضور قدرتمند در این مسابقات را انجام دهد.

معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در خصوص بدهی شرکت شستا و ساختمان فدراسیون فوتبال گفت: ۲۵ میلیارد تومان پول توسط فدراسیون فوتبال به شستا پرداخت شده است. موقعی که حکم ساختمان گرفته شده بود هنوز هیچ مبلغی پرداخت نشده بود و قرار شده که دوستان با مسئولان شرکت شستا نشستی داشته باشند و به یک توافقی برسند و این مشکل حل شود.

علی‌نژاد در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه شرکت شستا زیر نظر دولت است و زیرمجموعه تامین اجتماعی است، توافقی حاصل می‌شود؟ خاطرنشان کرد: بخشی از شرکت شستا خصوصی شده، اما صحبت‌هایی بین دو وزیر انجام و قرار شده که مدیرعامل شرکت شستا با مدیران فدراسیون فوتبال نشستی را داشته باشند تا  منافع فوتبال ایران و در عین حال منافع بازنشسته‌ها حفظ شود و اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی وزارت ورزش از کسب مدال در المپیک چیست و اینکه اگر فدراسیون‌ها در صورت ناکامی در المپیک پاسخگو عدم نتیجه‌گیری‌شان خواهند بود؟ گفت:  اساسا ورزش قابل پیش‌بینی نیست و هیچ وقت دو دو تا، چهار تا نمی‌شود، هزاران عامل وجود دارد که باعث می‌شود یک نتیجه به دست بیاید. زیبایی ورزش در غیرقابل پیش‌بینی بودنش است.

علی‌نژاد تاکید کرد: در خیلی از رشته‌ها وقتی فکر می‌کردیم که فلان فرد یا تیم پیروز می‌شود اتفاق دیگری افتاد، لذا قابل پیش‌بینی نیست. اینکه می‌گوییم قابل پیش‌بینی نیست منظورمان این است که وزن به وزن و فرد به فرد قابل پیش‌بینی نیست اما به طور کلی از کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو، کاراته انتظار مدال داریم. اگر شمشیربازی و تیراندازی ما روز اوج‌شان باشد شرایط مدال‌آوری را برای اولین‌بار دارند.

معاون وزیر ورزش افزود: امکان مدال‌آوری در ۶ رشته را داریم. نمی‌توانیم بگوییم حتما در فلان رشته طلا می‌گیریم یا این قدر مدال می‌گیریم چون قابل پیش‌بینی نیست.  این ۶ رشته‌ای که گفتم بویژه ۴ رشته اول که گفتم در طراز مدال المپیک هستند و شمشیربازی و تیراندازی هم اگر روزشان باشد امکان مدال‌آوری دارند. عقبه آنها و اتفاقاتی که قبل از المپیک می‌افتد را نگاه می‌کنیم و می‌بینیم در مسابقات جهانی و قاره‌ای چه شرایطی دارند. با توجه به اینکه تدارک خوبی برای رشته‌های مختلف داشته‌ایم، امیدوارم بچه‌ها بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند و مردم ایران هم در المپیک و هم پارالمپیک خوشحال شوند. برای پارالمپیک خودشان پیش‌بینی شفافی داشته‌اند و شرایط آنها متفاوت است.

علی‌نژاد ادامه داد: در مورد فدراسیون‌ها باید بگویم که ما از سال ۹۹ روش بودجه‌بندی‌مان را تغییر دادیم و در سال ۱۴۰۰ هم به همان روش کار خواهیم کرد، این موضوع را مصوبه شورای معاونین کردیم و به تایید وزیر هم رسیده است. عملکرد سال گذشته مبنای بودجه دادن سال آینده می‌شود، یعنی اگر در سال ۱۴۰۰ رشته‌هایی علی‌رغم پول‌هایی که گرفته بودند در المپیک نتایج خوبی نگرفتند در ۱۴۰۱ حمایت‌های وزارت ورزش از آنها به شدت کم خواهد شد و این بزرگترین بازخواستی است که از لحاظ مدیریتی می‌توان برای یک مجموعه انجام داد. قطعا این ارزیابی‌مان را اعلام خواهیم کرد و هیچ تعارفی نداریم و به مردم می‌گوییم که از چه فدراسیونی رضایت داریم. این روش جدیدی است که وزارت ورزش داشته است، البته وزرای آتی می‌توانند براساس قانون تغییر داشته باشند.

معاون وزیر ورزش در خصوص رد صلاحیت زهرا اینچه درگاهی، رئیس فدراسیون ژیمناستیک از حضور در انتخابات دوره آینده این فدراسیون گفت: نامه‌ای از بازرسی کل کشور دریافت کردیم و بر اساس ارزیابی سازمان بازرسی، ایشان را فاقد شرایط تایید صلاحیت مدیریتی دیدند و ما در حوزه تطبیق مدیریتی وی را تایید صلاحیت نکردیم. بر اساس ماده ۱۰ قانون بازرسی کل کشور پیشنهادات بازسی کل کشور برای دستگاه‌ها الزام‌آور است و ما موظف هستیم پیشنهاد را عمل کنیم، به پیشنهاد شفاف سازمان بازرسی عمل کردیم و اینچه‌درگاهی تایید صلاحیت نشد.

علی‌نژاد در خصوص فرآیند خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس عنوان کرد: فرآیند خصوصی‌سازی در بودجه ۱۳۹۸ آمد و اقداماتی شروع شد. در شهریور ماه ۱۳۹۸ اعلام شد که با توجه به وضعیت دو باشگاه امکان خصوصی‌سازی دو باشگاه در آن مقطع وجود ندارد و از اواسط ۹۸ اقدامات زیادی انجام شد تا شرایط ورود این دو باشگاه را به بازار سرمایه فراهم کنیم. برای شفاف‌سازی حساب‌های دو باشگاه چند سال حسابرسی شدند و شرایط سود و زیان آنها و بدهی‌های گذشته معلوم شد. افزایش سرمایه پیدا کردند و دو ورزشگاه به نام استقلال و دو ورزشگاه به نام پرسپولیس شد که باعث شد افزایش سرمایه پیدا کنند و برندهای آنها ارزش‌گذاری شد.

معاون وزیر ورزش یادآور شد: اقداماتی که انجام شد، امروز این دو باشگاه را آماده ورود به بازار سرمایه کرده است. مصوب هیئت عالی خصوصی‌سازی و در عین حال مصوبه شورای عالی بورس گرفته شده و امروز در اختیار سازمان خصوصی است و فکر می‌کنم دیگر اقدامات خاصی را نیاز ندارد و در مرحله پایانی است. دیگر واگذاری آنها در اختیار سازمان خصوصی‌سازی است و کاری که دو باشگاه و وزارت ورزش باید انجام می‌دادند، انجام شده است وبر اساس فرآیند اداری در بازار پایه فرابورس ارائه خواهد شد.

علی‌نژاد در خصوص مشکلات رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال و عدم حق امضای اعضای هیئت مدیره این باشگاه گفت: طبق اساسنامه باشگاه، امضای دومی که وجود دارد یا باید رئیس هیئت مدیره این امضا را داشته باشد یا یکی از اعضای هیئت مدیره. چهارشنبه هفته گذشته جلسه خیلی خوبی با اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال داشتیم و مشکل خاصی وجود ندارد. بعضی سوءتفاهمات برطرف شد و قرار شد اعضا منسجم و در کنار هم کار را پیش ببرند. همچنین قرار است تا پایان هفته اعضای هیئت مدیره جلسه دیگری با هم داشته باشند و نفری که صاحب امضا است را معرفی کنند.

وی در پاسخ به این سوال که مددی مدیرعامل باشگاه استقلال با اعضای هیئت مدیره این باشگاه مشکل دارد، گفت: هیچ مشکلی وجود ندارد و بعضاً سوءتفاهماتی بود که برطرف شده است و هیچ مشکلی نیست و در حال کارکردن هستند.

علی‌نژاد در خصوص وضعیت پرونده ویلموتس گفت: دادگاه CAS برای رسیدگی به پرونده ویلموتس تشکیل خواهد شد. تیم حقوقی بسیار خوبی توسط فدراسیون فوتبال در داخل و همچنین در خارج هماهنگ شده و در حال دنبال کردن این پرونده است. وزارت ورزش و معاونت حقوقی ریاست جمهوری در بحث حقوقی کمک کردند و امیدوارم با دفاع خوبی که صورت می‌گیرد و پیگیری وکلای خوب داخلی و خارجی در این پرونده، حکم فیفا شکسته شود و کشور دچار خسارت نشود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا