ارز دیجیتال

عرضه ی نسخه ۳ صرافی یونی‌سواپ امروز

پس از راه‌اندازی نسخه دوم صرافی یونی سواپ، رشد ارزش کل قفل شده (TVL) این پلتفرم از ۱۳.۷ میلیون دلار به ۸.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال معتقدند که راه‌اندازی نسخه سوم یونی سواپ می‌تواند آغازگر رالی جدید حوزه دیفای باشد. طبق گزارش سایت Messari، قرارداد هوشمند نسخه ۳ صرافی یونی‌سواپ بر روی شبکه اصلی اتریوم پیاده سازی شد.

یونی سواپ محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز بر بستر شبکه اتریوم است که برای کاربران امکان مبادله توکن‌های این شبکه را فراهم می‌سازد. Uniswap خود یک بازارساز خودکار است؛ به این معنی که با استفاده از الگوریتم‌ها و قیمت خود دارایی‌ها به جای سفارشات خرید و فروش کار می‌کند. افراد می‌توانند نقدینگی لازم را در این پلتفرم مهیا کنند و دیگران می‌توانند از این نقدینگی وام دریافت کنند و بهره آن را به تامین‌کنندگان آن پرداخت کنند.

صرافی غیر متمرکز UniSwap در سال ۲۰۱۸ کار خود را آغاز کرد و با ایردراپ توکن UNI در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰ نظر طیف وسیعی از جامعه کریپتو را به خود جلب کرد. توکن UNI یک توکن حاکمیتی است که به هولدرهای آن اجازه می‌دهد در تصمیمات اصلی پروتکل نقش داشته باشند.

هدف نسخه ۳ صرافی یونی سواپ این است که منعطف‌ترین و به‌صرفه‌ترین بازارساز خودکار تاریخ را طراحی کرده باشد. سهام‌گذاری (استیکینگ) در نسخه جدید برای تامین کنندگان نقدینگی راحت‌تر خواهد بود و کنترل بیشتری روی دارایی‌های خود خواهند داشت.

نسخه ۳ صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ، ویژگی‌ها و فرصت‌های جدیدی را برای کسب سود فراهم می‌آورد. قابلیت قرار دادن سرمایه در سرتاسر نمودار قیمت بازار به شکل نقدینگی متمرکز، طبقه بندی کارمزد بازارسازها و دسترسی ارزانتر به اوراکل‌ها سه ویژگی جدیدی است که این پلتفرم روی آنها تاکید دارد.

نقدینگی متمرکز به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا دارایی‌های ارائه‌شده را با توجه به بازه‌های قیمت به هم متصل کنند. به این معنی که در نسخه سوم، آن‌ها اجازه دارند برای نقدینگی ارائه ‌شده خود یک بازه قیمت تعیین کنند. در نسخه دوم نقدینگی در تمام بازه‌های قیمت به طور متوسط توزیع میشد، بنابراین بخش عظیمی از آن بدون استفاده باقی می‌ماند.

نسخه سوم صرافی یونی سواپ uniswap v3

از آنجا که شیوه جمع کردن نقدینگی در این نسخه با نسخه قبلی متفاوت خواهد بود، پوزیشن‌ها به صورت توکن‌های ERC-20 قابل تعویض نمایش داده نمی‌شوند و به جای آن از توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) استفاده خواهد شد. با این حال بر اساس اطلاعیه این صرافی، پوزیشن‌های مشترک رایج بر اساس قراردادهای خارجی می‌توانند به صورت توکن‌های ERC-20 نمایش داده شوند.

بر اساس گزارش یاهو فایننس، بزرگ‌ترین انتقاد به نسخه سوم یونی سواپ، به کد آن برمی‌گردد. کد این صرافی دیگر به صورت باز در دسترس نخواهد بود و تا دو سال آینده هیچ فورکی از نسخه سوم Uniswap قانونی نخواهد بود.

بعلاوه کاربران این صرافی قادر خواهد بود در معامله دارایی‌هایی با نوسان بالاتر، سطح خطرپذیری خود را با قرار دادن کارمزدهای متفاوت مشخص کنند.

کاهش هزینه گس تراکنش‌ها

بسیاری از کاربران منتظر بودند تا هزینه گس تراکنش‌ها کاهش پیدا کند. اما این ویژگی تا آپدیت جدید شبکه اتریوم در جولای ۲۰۲۱ با معرفی EIP-1559 تحقق پیدا نمی‌کند.

تنظیم اخیر هزینه گس ماینرهای اتریوم باعث شد برای مدتی هزینه گس تراکنش‌ها کاهش پیدا کند. با این حال طولی نکشید که این میزان دوباره افزایش پیدا کرده است. همین امر باعث شده بود کاربران دیفای از صرافی یونی سواپ فاصله بگیرند و به صرافی‌های غیرمتمرکز دیگری با کارمزدهای بسیار کمتر مانند صرافی‌های موجود روی بایننس اسمارت چین روی بیاورند.

ارزش کل قفل شده در سرتاسر حوزه دیفای حدودا ۱۳۰ میلیارد دلار و این مقدار در شبکه اتریوم به سقف جدید ۸۹ میلیارد دلار رسیده است. یونی سواپ با ۹.۴۸ میلیارد دلار ۱۰٪ از سهم این بازار را در اختیار دارد.

بر اساس گزارشات Coinmarketcap  حجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر این صرافی بیش از ۱.۹ میلیارد دلار بوده است. با اینکه این مقدار نسبت به صرافی‌های متمرکز مانند بایننس بسیار پایین‌تر است، اما در دنیای پلتفرم‌های غیرمتمرکز این ویژگی یک زسریاخت حیاتی به شمار می‌رود.

علاوه بر یونی سواپ، صرافی‌های غیر متمرکر دیگری مانند کایبر نیز برنامه‌هایی برای ارائه نسخه‌های جدیدتر با مدیریت ریسک بهتر ارائه داده‌اند. دکس سوشی سواپ قصد دارد با اجرا کردن قابلیت همکاری با سایر پلتفرم‌ها نقدینگی بیشتری فراهم کند و در نتیجه پلتفرم وام دهی (لندینگ) خود را راه‌اندازی کند.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا