ارز دیجیتال

ترکیه قانون مقابله با کلاهبرداری در رمزارزها را منتشر کرد

قانونگذاران ترکیه، صرافی‌های ارز دیجیتال را به فهرست شرکت‌هایی اضافه کردند که تحت پوشش قوانین پولشویی و تامین بودجه تروریسم هستند.

در حکم ریاست جمهوری ترکیه که امروز منتشر شد، ارائه‌دهندگان سرویس‌های ارزهای دیجیتال باید مسئولیت عدم استفاده از این دارایی‌ها برای اهداف غیرقانونی را به عهده بگیرند.

در روز جمعه ۳۰ آوریل، بانک مرکزی ترکیه نیز استفاده از ارزهای دیجیتال برای به عنوان ابزار پرداخت را ممنوع کرده بود، با این حال به نظر می‌رسد قصدی برای ممنوع کردن ارزهای دیجیتال ندارند. بانک مرکزی ترکیه خاطرنشان کرده بود که ویژگی ناشناس بودن ارزهای دیجیتال، خطر از دست دادن دائمی سرمایه را در پی دارد.

اخیرا و پس از تنش‌های اقتصادی کشور ترکیه، فعالیت ارزهای دیجیتال در این کشور افزایش چشمگیری داشته است. ارز ملی این کشور، ارزش خود را در بازار بین‌المللی از دست داده است و شهروندان ترکیه در صدد انتقال سرمایه خود به ارزهای دیجیتال هستند تا از سرمایه و پس‌انداز خود محافظت کنند.

میزان افرادی که به سمت ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند موجب نگرانی قانونگذاران و مقامات کشور ترکیه شده است. علیرغم این موضوع، کلاهبرداری‌های صرافی‌های ارز دیجیتال نیز موجب از دست رفتن میلیاردها دلار سرمایه شهروندان این کشور شده است.

تاسیس بانک مرکزی متصدی ارزهای دیجیتال

دولت و بانک مرکزی ترکیه در حال کار بر روی تاسیس متصدی مرکزی ارزهای دیجیتال هستند تا هرگونه خطر کلاهبرداری را از بین ببرند. این اقدام پس از فروپاشی ناگهانی دو صرافی بزرگ ارز دیجیتال این کشور صورت گرفته است.

به علاوه، قانونگذاران در حال کار بر روی معرفی چارچوب عملیاتی برای ارزهای دیجیتال و ارتقای آموزش ارزهای دیجیتال در بین کسب‌وکارهای مختلف هستند. فرآیند قانونگذاری این موضوع طی هفته‌های آتی به پایان خواهد رسید.

ترکیه ۶ مظنون مرتبط با اتهام کلاهبرداری صرافی ارز دیجیتال تودکس (Thodex) را دستگیر کرده است. مقامات ترکیه و اینترپل جستجوی خود برای یافتن مدیرعامل این صرافی را گسترش داده‌اند. این فرد قبل از تعطیل کردن پلتفرم معاملاتی خود و جلوگیری از برداشت سرمایه‌ها توسط کاربران از کشور ترکیه گریخته بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا