اقتصادیبازارهای داخلی

جابجایی پول واردات واکسن با مشکل مواجه است

 رییس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد مردم پروتکل‌ها را به خوبی رعایت نمی‌کنند، گفت: استان‌هایی که تقریبا می‌توان گفت به نقطه پیک رسیده‌اند و اگر مراقبت کنند ممکن است شرایط بهتری داشته باشند، ۱۰ تا ۱۲ استان هستند که راه بسیار سختی را در پیش دارند.

وی افزود: همه آمارها از لحاظ ابتلا، تعداد بستری‌ها و تعداد فوتی‌ها نشان می‌دهد شرایط همچنان نگران کننده است و باید مراقبت بیشتری کنیم. ما هیچ راهی نداریم که در هفته جاری و هفته آینده تمام توان خود را به کار بگیریم، متولیان نظارت باید فعالیت خود را چه در بخش های قرمز و چه در بخش های نارنجی تشدید کنند.

رییس‌جمهور ضمن درخواست از قرارگاه برای تشکیل تیم‌های نظارت ویژه و افزایش مراقبت‌ها اظهار کرد: همه نیروها اعم از نیروهای ناجا، بسیج، هلال احمر، اتحادیه‌ها، اصناف و همه آنها که به نوعی نظارت و مراقبت در ادارات یا سایر فضاها را برعهده دارند باید فعالیت خود را تشدید کنند؛ والا نمی‌توانیم از موج چهارم کرونا خلاص شویم.روحانی بر اهمیت رعایت پروتکل‌ها تاکید کرد و گفت: مردم هم باید مراعات خود را بالا ببرند. امروز آمار نشان می‌دهد که مردم همانطور که باید و شاید مراقبت نمی‌کنند. آمار حاکی از آن است که مراقبت‌ها به طور متوسط زیر ۶۰ درصد است در حالیکه باید مراقبت‌ها را به بالای هشتاد و نود درصد برسانیم تا بتوانیم از این موج خلاص شویم.

وی اجرای پروتکل ها را به عنوان یک وظیفه دینی، اخلاقی، قانونی و انسانی برشمرد و عنوان کرد: آنها که بهداشت عمومی را به خطر بیندازند یک اقدام علیه بهداشت عمومی کرده‌اند که قانون هم علیه این اقدام وجود دارد و قوه قضائیه می تواند در این زمینه‌ها وارد عمل شود.

رییس‌جمهور دو هفته پیش رو را دو هفته حساس دانست و بیان کرد: چاره ای نداریم که هم نظارت و هم رعایت پروتکل‌ها را تشدید کنیم. آمارها و ارقامی که می‌گوییم نگران کننده است بر این مبنا است که امکانات زیرساختی، بهداشتی و درمانی موجود محدود است. همچنین نیروی انسانی که تلاش می‌کنند توانمندی نامحدودی ندارند. ما باید با همه توان مراعات کنیم که البته مرز تحمل جامعه همیشه باید مدنظر باشد، سطح تحمل مردم سطح تحمل خاصی هست.

روحانی با بیان اینکه دولت و مردم وظایفی دارند که باید دوشادوش هم به آنها عمل کنند، اظهار کرد: دولت وظیفه دارد که مایحتاج عمومی مردم را تامین کند، در هفته‌های گذشته دیدید که حتی یک مورد از مایحتاج مردم که دچار مشکل شده بود، مردم چه سختی‌هایی کشیدند و چه صف‌هایی تشکیل شد که هم تشدیدکننده بیماری بود وهم مردم را اذیت کرده بود.

وی با اشاره به اینکه دولت باید زیرساخت‌های اصلی شهری را فراهم کند، تاکید کرد: امسال شرایط آب و برق نسبت به پارسال متفاوت است. طبق آماری که دیده‌ام هم مصرف برق نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و هم توانمندی با شرایط خشکسالی در تامین برق و آب کاهش یافته است.

رییس‌جمهور ادامه داد: دولت باید همه توان خود را در تامین این نیازها به کار بگیرد و مردم می‌دانند که اگر یک روز تلفن، آب و اینترنت که نیازمندی‌های روزمره و ساعتی مردم است دچار مشکل شود چه سختی‌هایی متوجه مردم خواهد شد. این مسائل وظایف دولت است و من تشکر می‌کنم از همه وزرا و کارگزارانی که در این زمینه‌ها در مدت یک سال و چند ماه نگذاشتند مشکل حادی برای مردم پیش بیاید و مردم در شرایط سخت بیماری مشکلات مضاعفی را تجربه کنند.

روحانی تامین همه مسائل مربوط به بهداشت و درمان را از وظایف دولت برشمرد و اظهار کرد: اضافه کردن تخت‌ها، وارد کردن دارو و تجهیزات و تولید این‌ موارد از وظایف سنگین دولت است. همچنین تامین ارز و ریال مورد نیاز از اهمیت بالایی برخوردار است که من لازم می‌دانم برای مردم توضیحاتی را ارائه دهم.

وی درباره واردات واکسن توضیح داد: مردم بدانند که ما برای اینکه بتوانیم یک نوع واکسن از سبد کواکس استفاده کنیم، ۱۷۸ میلیون دلار پول می‌خواهد. پول مهم نیست، پول داریم اما جابجایی پول با مشکل مواجه است. اینکه می‌گوییم تحریم روی همه زندگی مردم تاثیر می‌گذارد به همین علت است. برخی انگار نمی‌دانند و خبر ندارند اداره کشور به چه شکل است.

رییس‌جمهور مشکل دیگری از عواقب تحریم را تشریح کرد و گفت: برای پرورش مرغ، فقط نگهداری و آب مصرفی، داخلی است و سایر موارد مصرفی آن مثل ذرت، جو و واکسن‌ها از خارج از کشور وارد می‌شود و در تحریم برای ما مشکل ایجاد کرده‌اند.

روحانی تاکید کرد: یکی از اولویت‌های بزرگ دولت در این مقطع تامین واکسن است. من به رییس کل بانک مرکزی در جلسه ستاد دولت دستور دادم و گفتم اولویت یک دولت در تامین ارز، واکسن است. هیچ اولویتی بالاتر از این نیست و حتی من در جلسه قبل ستاد دولت این دستور را دادم که ۱۰۰ میلیون دلار پول را با هر مشکلاتی که هست کنار بگذارید. اما برای جابجایی این پول‌ها با مشکلات عدیده‌ و بزرگی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه واکسن خریداری کردیم و می‌کنیم و درحال تامین و جابجایی پول هستیم، عنوان کرد؛ وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزرایی که در کمیسیون مشترک برخی کشورها هستند، شبانه‌روز تلاش می‌کنند. ای کاش ۲۴ ساعت از تلاش‌هایی که برای واردات واکسن از کشورهای غربی یا شرقی انجام می‌دهیم را برای روی کاغذ بیاوریم تا مردم هم بدانند.

رییس‌جمهور تحریم را جنایتی بزرگ در تاریخ ایران دانست و گفت: متاسفانه برخی بخاطر باندبازی‌های سیاسی و برای اینکه همه مشکلات را به دوش دولت بیندازند حاضر نیستند این موضوع را بفهمند که اگر بخواهیم واکسن را وارد کنیم یک و نیم میلیارد دلار پول می‌خواهیم. جابجایی این پول، تامین این پول و خرید این واکسن از کشورهای مختلف کار آسان و ساده‌ای نیست. حمل و نقل، جابجایی، نظارت و غیره مراحل پیچیده‌ای است.

روحانی افزود: یک واکسن از زمانی که سفارش داده می‌شود، تا کشور طرف معامله موافقت کند، قرارداد آماده شود، خریداری شود و مقداری که بتوانند به ما بدهند، تا تایید شود و حمل شود و وارد کشور شود و به مراکز واکسیناسیون برسد، کار ساده و آسانی نیست.

وی با بیان اینکه ما این کار بزرگ را داریم انجام می دهیم و از روز اول تا امروز در این مسیر گرفتار تحریم بوده‌ایم، اظهار کرد: برای مثال پول ما در عراق است و برای اینکه بخواهیم پول را به روسیه جابجا کنیم، چقدر تلفن و تماس و پیگیری نیاز است تا یک مورد از این جابجایی انجام بگیرد. مردم بدانند برای ما خرید واکسن یک اولویت است، پول این خرید را تامین خواهیم کرد و این واکسن را وارد خواهیم کرد و شرایط ما در اواخر اردیبهشت بهتر خواهد شد.

رییس‌جمهور از وزارت بهداشت و درمان خواست تا توضیحات مربوط به بخش واکسن را در سامانه‌ای در اختیار مردم قرار داده، جزییات و مراحل تهیه آن را به خوبی برای مردم توضیح بدهد تا اطلاعات لازم در اختیار مردم قرار بگیرد.

روحانی با تاکید بر اینکه دولت خود را متعهد می‌داند که واکسن خارجی را تا زمانی که واکسن داخلی به بازار بیاید تهیه کند، گفت: همه توان برای تولید واکسن داخلی را انجام می‌دهیم، به یکی از دستگاه‌های تولید واکسن گفتیم چقدر ارز چقدر لازم است، در همین جلسه بگو تا تامین کنیم. بنابراین ما با همه توان از تولید واکسن داخلی حمایت می‌کنیم برای اینکه ممکن است این ویروس از جمله ویروس‌هایی باشد که سال‌ها گرفتارش باشیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت از روز اول کرونا همه توان خود برای هرآنچه که نیاز بوده را به کار گرفته است، عنوان کرد: هر امکانات و هر دارویی که برای بیمارستان‌ها نیاز بوده، از کیت تشخیص، وسایل بهداشتی و ماسک، ونتیلاتور و تمام امکاناتی که موردنیاز بوده، فراهم دشه است و دراین زمینه تلاش بزرگی برای صورت گرفته است.

رییس‌جمهور ادامه داد: در این شرایط سخت می‌بینیم که آب هست، برق هست، تلفن هست، اینترنت هست، ارز واکسن تامین می‌شود، واردات آن انجام می‌شود، واکسیناسیون انجام می‌گیرد، امکانات بیمارستانی و نیازمندی‌های مردم تامین می‌شود که البته همه این‌ها با کمک بخش خصوصی صورت می‌گیرد.

وحانی با تاکید بر اینکه هیچ وقت به درستی برای مردم توضیح نداده‌ایم که این تحریم یعنی چه و چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند، عنوان کرد: مردم نمی‌دانند برای جابجایی صد میلیون دلار از یک کشور به شرکتی که از آن مواد اولیه، واکسن یا کالای اساسی می‌خریم چقدر وقت و هزینه صرف می‌شود و در نهایت هم برای ما گران‌تر تمام خواهد شد. تحریم هم مانع و سد ایجاد کرده و هم هزینه بیشتری بر ما تحمیل می‌کند.

وی با بیان اینکه دولت همه توان را برای همه مواردی که مورد نیاز است به کار گرفته است، گفت: همزمان با این تلاش‌ها برای توسعه کشور تلاش بسیاری صورت گرفته تا اقدامات زیرساختی که در این مدت انجام شده پایان پذیرد و افتتاح شود. در کنار تلاشی که دولت انجام داده و می‌دهد، مردم هم باید هم وزن آن به صحنه بیایند.

رییس‌جمهور ادامه داد: تخت، دارو، واکسیناسیون و امنیت بر عهده دولت است؛ اما کار بزرگ بر عهده مردم است که آن مراعات و اجرای پروتکل‌ها است. اگر همه این تامین‌ها توسط دولت صورت بگیرد و همه امکانات هم فراهم شود، اگر مردم همراهی نکنند کار پیش نمی‌رود. حتی اگر واکسن وارد شده و واکسیناسیون انجام شود به این معنا نیست که خیالمان به کلی راحت شود و رعایت پروتکل‌ها را کنار بگذاریم.

روحانی ضمن اشاره به اینکه آثار واکسن‌ها هنوز برای ما روشن نیست تاکید کرد: تزریق واکسن یک ضرورت است و ما این تکلیف را در تهیه و واکسیناسیون رایگان بر عهده داریم، ما نسبت به کل مردم ایران متعهد هستیم و واکسیناسیون انجام خواهد گرفت اما بعد از آن رعایت پروتکل‌ها باید ادامه داشته باشد. پس مردم هم باید در رعایت پروتکل‌ها در کنار دولت قرار بگیرند.

وی به دو نکته دیگر در مواجهه با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: زمان پی بردن به اینکه تست کرونای یک نفر مثبت است یا منفی باید از آنچه هست کوتاه‌تر شود. نکته مهم دیگر این است که وقتی تست کرونای یک نفر مثبت شد علاوه بر خودش به خانواده و محل کارش هم اعلام شود اما این کار هنوز صورت نمی‌گیرد. این سرعت عمل یکی از ضرورت‌هایی است که باید انجام بگیرد.

رییس‌جمهور ادامه داد: یکی از نظارت‌هایی که باید به صورت جدی انجام شود همین است که بلافاصله بعد از مثبت شدن تست کرونا به خانواده و محل کار اعلام شود. اینکه می‌گویم به این علت است که متاسفانه برخی بعد از ابتلا رعایت نمی‌کنند و با خانواده و محل کار مثل قبل در ارتباط هستند و خود را قرنطینه نمی‌کنند. افراد باید خود را برای ۱۴ روز در یک اتاق قرنطینه کنند اما این کار را نمی‌کنند. با این افراد باید به صورت جدی برخورد شود چرا که جامعه را آلوده می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه امروز خطر دیگری پیش رو است و آن ویروس هندی است اظهار کرد: ویروس هندی از نمونه انگلیسی و برزیلی و آفریقایی بدتر است و اگر این ویروس وارد کشور شود مشکلات بزرگی به وجود خواهد آمد. از همه استاندارهای شرقی از جمله خراسان رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان و حتی استان‌های هم مرز مثل کرمان و هرمزگان خواهش می‌کنیم که مراعات کنند و بدانند تکلیف بزرگ و مهمی بر عهده آنها قرار دارد که این ویروس وارد کشور نشود.

وی ادامه داد: امروز در قرارگاه چارچوبی برای همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها تصویب می‌شود و ان‌شا الله نیروهای مسلح هم کمک کنند تا مردم دچار گرفتاری مجدد نشوند. همه تلاش ما بر این است که از موج چهارم عبور کنیم تا آرامشی برای مردم و کادر درمان ایجاد شود. خواهش می‌کنم در این شرایط بسیار سخت در اداره کشور دست از حاشیه‌سازی برداریم و با یاری یکدیگر و با لسان اخلاقی و زبان انسانی با هم صحبت کنیم.

رییس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: مردم مطمئن باشند دولت برای ساخت واکسن داخلی و وارد کردن واکسن خارجی به عنوان اولویت اول، همه توان و اهتمام خود را به کار گرفته است. خواهش می‌کنم در این شرایط سخت برای اداره کشور دست از حاشیه سازی برداریم و همه همدیگر را کمک کنیم و با لسان اخلاقی و اسلامی صحبت کنیم تا با یاری همدیگر بتوانیم از این موج عبور کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا