بازارهای خارجی

افزایش ذخایر آمریکا سبب سقوط قیمت نفت شد

 به گزارش رویترز، از آنجا که افزایش ذخایر آمریکا و توقف واکسیناسیون کووید-۱۹ در کشورهایی مانند آلمان و فرانسه به نگرانی‌ها در خصوص وضعیت تقاضا افزود، قیمت نفت روز سه‌شنبه برای سومین روز متوالی کاهش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت در حالی که ۰.۵درصد افت را در روز دوشنبه تجربه کرد، امروز هم ۴۹سنت یا ۰.۷درصد کاهش یافت و به ۶۸.۳۹دلار در هر بشکه رسید. معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز پس از سقوط ۰.۳درصدی در روز گذشته، ۴۷سنت یا ۰.۷درصد کاهش یافت و با قیمت ۶۴.۹۲دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا پس از گزارش احتمال بروز عوارض جانبی جدی با تزریق واکسن کرونای آسترازنکا، قصد دارند واکسیناسیون را به حالت تعلیق درآورند؛ هر چند که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که هیچ ارتباط مستقیمی با این واکسن وجود ندارد.

این اقدامات سبب افزایش نگرانی در خصوص سرعت پایین واکسیناسیون در این منطقه می‌شود که ممکن است هر گونه بهبود اقتصادی از بیماری همه‌گیر را در یکی از مناطقی که به شدت آسیب دیده، به تاخیر بیاندازد.

این بیماری همه‌گیر باعث از بین رفتن تقاضا برای نفت شده اما قیمت‌ها به سطح پیش از بحران جهانی بهداشت بازگشته و از سویی روند کند عرضه واکسن در بسیاری از کشورها، مانع رشد بیشتر قیمت‌ها شده است.

در ایالات متحده نیز پس از وقوع یخبندان بی‌سابقه تگزاس که سبب توقف فعالیت پالایشگاه‌ها در ماه گذشته شد، اکنون ذخایر در حال افزایش است.

گفتنی است که موسسه نفت آمریکا سطح ذخایر نفت خام ایالات متحده را روز سه‌شنبه گزارش می‌کند و به دنبال آن ارقام رسمی از سوی وزارت انرژی روز چهارشنبه منتشر می‌شود. تحلیلگران انتظار دارند موجودی ذخایر همچنان افزایش یابد.

موجودی نفت خام در هفته منتهی به ۵مارس، ۱۲.۸میلیون بشکه افزایش یافت، در حالی که تحلیلگران رشد کمتر از یک میلیون بشکه را انتظار داشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا