بازارهای خارجی

سقوط حیرت‌انگیز صنعت توریست/ تجربه یک سال، بدون سفر!

نیویورک تایمز در گزارشی تأثیرات چشمگیر همه‌گیری ویروس کرونا در صنعت توریست و فراتر از آن را، بررسی کرده است. (اعداد و ارقام به تنهایی نمی‌تواند دامنه تلفاتی را که در پی شیوع ویروس کرونا ایجاد شده، ثبت کند اما مجموعه داده‌ها، در واقع ابزاری جهت نمایش رنج انسان و غمگین بودن جمعی ما است.)

در کشورهایی که اقتصاد آنها به شدت متکی به جهانگردی است، افت چشمگیر بازدیدکنندگان، ویرانگر بوده و همچنان این روند ادامه دارد.

بر اساس آمارهای اخیر سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل متحد، کاهش سفرهای بین‌المللی در سال ۲۰۲۰، منجر به از دست رفتن ۱.۳ تریلیون دلار درآمد صادراتی جهانی شده است. این رقم بیش از ۱۱ برابر ضرری است که در سال ۲۰۰۹ ، در نتیجه بحران اقتصادی جهانی، رخ داده است.نمودارهای زیر – که به تغییرات در گردشگر ورودی، میزان تولید گازهای گلخانه‌ای، مسافرت‌های هوایی، صنعت سفر دریایی و مسافرت با اتومبیل می‌پردازد – نمای کلی از تأثیرات همه‌گیری ویروس کرونا در صنعت توریست را ارائه می‌دهد.

قبل از همه‌گیری ویروس کرونا، از هر ۱۰ شغل در جهان، یکی مربوط به حوزه گردشگری بود. اگرچه در بسیاری از مناطق، سفر بیشتر در اقتصاد محلی نقش داشت.

مالدیو را در نظر بگیرید، جایی که در سال‌های اخیر گردشگری بین المللی حدود دو سوم G.D.P را به خود اختصاص داده است. با قرنطینه همگانی در سراسر جهان، ورود گردشگر به مالدیو کاهش یافت. از آوریل تا سپتامبر سال ۲۰۲۰ ، درآمد صنعت گردشگری آن کشور ۹۷درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ کاهش داشته است. (پس از بازگشایی مزرهای کشور در ماه جولای، تعداد ورودی مسافران توریست به آرامی بهبود یافت؛ متاسفانه دولت مالدیو حتی در شرایط ماندنی کرونا هم مشتاق ترویج گردشگری و کاهش ضرر و زیان بوده است!) گفتنی است؛ تحولات مشابه در مکان‌هایی مانند ماکائو، آروبا و باهاما رخ داد. (تعطیلی در فوریه و مارس و به دنبال آن افزایش فزاینده آن در سال جدید.)

آثار اقتصادی مربوط به کاهش سفرها، خیره‌کننده بوده است. به عنوان مثال در ماکائو G.D.P در سال ۲۰۲۰ با کاهش بیش از ۵۰ درصدی ثبت شده است.

و نکته مهم اینکه در برخی مناطق انتظار نمی‌رود که سفر تا سال ۲۰۲۴ به سطح قبل از همه گیری ویروس کرونا بازگردد.

e5085183-6478-4ad6-8301-d188a70a67c5

میزان ورود گردشگر در اقتصادهای وابسته به صنعت جهانگردی

طبق گزارش انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی ، ترافیک مسافرت‌های جهانی در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، حدود ۶۶درصد کاهش یافته است که بزرگترین افت در تاریخ هواپیمایی است.

روش دیگر برای تجسم کاهش میزان سفر هوایی در سال گذشته، در نظر گرفتن میزان دی اکسید کربن CO2 ساطع شده توسط هواپیماها در سراسر جهان است. طبق ارقام Carbon Monitor (یک شرکت بین المللی که تخمین های مربوط به انتشار روزانه CO2 را ارائه می‌دهد) میزان تولید گازهای گلخانه ای در جهان در سال گذشته، تقریباً ۵۰ درصد کاهش یافته است (یعنی تولید حدود ۵۰۰ میلیون تن CO2 که این عدد، در سال ۲۰۱۹ در حدود یک میلیارد تن بوده است.) همچنین گفته شده ، انتشار CO2 از سوخت های فسیلی ۲.۶میلیارد تن در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است ، ۷درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ که عمده آن ناشی از کاهش حمل و نقل است

f1d6698e-8189-4692-974b-e05dbdee9488میزان انتشار دی اکسید کربن روزانه از هواپیما (مقایسه ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰)

در حالی که داده های دقیق مسافران برای سال ۲۰۲۰ هنوز در دسترس نیست ، درآمد آشکار شده عمومی (شامل فروش بلیط و خریدهای داخلی است) رشد درآمد در ماه های اولیه سال ۲۰۲۰ و به دنبال آن کاهش چشمگیر را نشان می‌دهد.

سفرهای هوایی ، چه بین المللی و چه داخلی ، به طور چشمگیری توسط همه گیری ویروس کرونا محدود شد. اما سفر با ماشین چه تاثیری پذیرفته است؟

یکی از راه‌های اندازه‌گیری تغییر ، مراجعه به فهرست سفر روزانه است که توسط Arrivalist (شرکتی که از داده‌های مکان تلفن همراه برای اندازه گیری سفرهای جاده ای مصرف کنندگان، ۵۰ مایل یا بیشتر، در ۵۰ ایالت ایالات متحده استفاده می‌کند) جمع آوری شده است.

امار منتشر شده توسط این شرکت، افت شدید سفر در ماه مارس و آوریل، به دلیل اعمال محدودیت‌های محلی و جاده‌ای و به دنبال آن افزایش تدریجی تا حدود ۸۰درصد از سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.

60c68c38-662c-4db1-a783-8a5821cf2e47

میزان مسافرت زمینی با خودرو شخصی (قبل و در طول همه‌گیری کرونا)

03f81657-3f45-43a9-8326-1203e804346f

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا