اقتصادیبازارهای داخلی

اقتصاد جهانی امسال به سطح پیش از کرونا بازمی‌گردد؟/ سرعت واکسیناسیون از عوامل دخیل در بهبود شرایط

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی گزارش جدید خود را روز سه‌شنبه در خصوص چشم‌انداز اقتصادی منتشر کرد و نگاهی به روز را در مورد تاثیر بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ بر اقتصاد جهان ارائه کرده است. این گزارش که دیدی خوش‌بینانه در آن مشاهده می‌شود، بیان می‌کند که اقتصاد جهانی در ماه‌های اخیر به میزان چشمگیری بهبود یافته و همچنین پیش‌بینی خود را در خصوص رشد تولید ناخالص داخلی برای سال ۲۰۲۱ در مقایسه با چشم‌انداز ماه دسامبر بیش از یک درصد افزایش داده است.

بر اثر بهبود انجام شده توسط توزیع واکسن جهانی، بازگشایی تدریجی و بسته‌های محرک دولتی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیش‌بینی می‌کند که تولید ناخالص داخلی جهانی در سال جاری ۵.۶درصد رشد کند و این روند بهبودی را با رشد ۴درصدی در سال ۲۰۲۲ ادامه دهد.

اما هنوز درجه بالایی از عدم قطعیت باقی مانده، زیرا گونه‌‌های جدید ویروس کرونا می‌تواند موج ابتلای دیگری را در طول فعالیت واکسیناسیون ایجاد کند و یا حتی در برابر واکسن‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شود مقاومت نشان دهد.همانطور که در نمودار ارائه شده مشاهده می‌شود، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی انتظار دارد که بازده اقتصاد جهانی در نیمه نخست سال جاری به سطح پیش از بیماری همه‌گیر، یعنی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ بازگردد که روند رشد بیشتر آن بستگی به سرعت توزیع واکسن و دیگر عوامل دارد.سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اذعان داشت که اولویت اصلی سیاست‌گذاری این است که از به کارگیری تمام منابع لازم تولید و گسترش واکسیناسون در اسرع وقت در سراسر جهان اطمینان حاصل شود. این سازمان همچنین افزود: “منابع مورد نیاز برای تهیه واکسن در کشورهای کم‌درآمد، در مقایسه با دستاوردهای بهبود اقتصاد جهانی قوی‌تر و سریع‌تر، اندک است.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا