ارز دیجیتال

برلین مقصد بعدی اتریوم؛ اعلام جزییات و تاریخ دقیق عرضه این به‌روزرسانی

بنیاد اتریوم تاریخ عرضه به‌روزرسانی برلین و مشخصات آن را منتشر کرد. برلین قرار است در بلاک ۱۲,۲۴۴,۰۰۰ در شبکه اصلی اتریوم فعال شود. انتظار می‌رود که روز چهارشنبه ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ (۲۵ فروردین ‍۱۴۰۰) این به‌روزرسانی انجام شود، اما به دلیل متغیر بودن زمان بلاک، تاریخ دقیق اجرای این به‌روزرسانی ممکن است تغییر کند.

به‌روزرسانی برلین قبل از آنکه در شبکه اصلی اجرا و پیاده‌سازی شود، در شبکه‌های آزمایشی راپستن (Ropsten)، گوئرلی (Goerli) و رینکبای (Rinkeby) فعال خواهد شد. کل برنامه عرضه این به‌روزرسانی به شرح زیر است:

به‌روزرسانی اتریوم برلین

بنیاد اتریوم در خصوص اقداماتی که نودها و ماینرها باید انجام دهند بیان کرد:

اپراتور نودهای اتریوم و ماینرها باید قبل از ایجاد فورک در شبکه‌های موردنظر خود، نودهای خود را طبق جدول بالا به‌روزرسانی کنند. به دلیل متغیر بودن زمان بلاک، توصیه می‌شود چند روز قبل از تاریخ مورد انتظار، به‌روزرسانی انجام شود.

نودهای اتریوم توجه داشته باشند اگر از کلاینت اتریومی استفاده کنید که به آخرین نسخه به‌روزرسانی نشده باشد، پس از انجام به‌روزرسانی شبکه، کلاینت شما با بلاک چین قبل از وقوع فورک همسان‌سازی (sync) می‌شود. در نتیجه در زنجیره‌ای باقی خواهید ماند که از آن پشتیبانی نمی‌شود و از قوانین قدیمی پیروی می‌کند. بنابراین نمی‌توانید به ارسال اتر بپردازید یا در شبکه اتریوم فعالیت کنید.

 

TurboGeth و EthereumJS نسخه‌های کلاینت موجود و آماده‌ای برای اولین شبکه‌های آزمایشی نخواهند داشت، بلکه نسخه‌ای قبل از عرضه در شبکه اصلی دارند. ترینیتی (Trinity) از به‌روزرسانی برلین پشتیبانی نمی‌کند.

کاربران اتریوم یا دارندگان اتر باید کاری انجام دهند؟
اگر از صرافی‌های مختلف نظیر کوین‌بیس، کراکن یا بایننس، سرویس کیف پول اینترنتی نظیر متامسک، MyCrypto یا مای‌اتروالت، سرویس کیف پول موبایلی نظیر کوین‌بیس والت، Status.im یا تراست والت و یا کیف پول سخت‌افزاری نظیر لجر، ترزور یا KeepKey استفاده می‌کنید نیازی نیست اقدامی انجام دهید، مگر آنکه از جانب صرافی یا سرویس کیف پول، انجام اقدامات دیگری به شما اطلاع داده شود.

پروپوزال‌های EIP برلین

به‌روزرسانی برلین، EIP های زیر را در شبکه اتریوم معرفی و وارد می‌کند:

  • پروپوزال EIP-2565: هزینه گس ModExp
  • این EIP هزینه ModExp را کاهش می دهد.
  • پروپوزال EIP-2929: افزایش کارمزد گس برای کدهای عملیاتی خاص
  • افزایش کارمزد گس برای SLOAD, CALL, BALANCE, EXT و SELFEDESTRUCT در اولین تراکنش.
  • پروپوزال EIP-2718: پاکت تراکنش
  • معرفی نوع جدیدی از تراکنش که به صورت یک پاکت است و پشتیبانی آسانتر از چندین نوع تراکنش را امکان‌پذیر می‌سازد.
  • پروپوزال EIP-2930: فهرست‌های دسترسی اختیاری
  • این EIP نوع جدیدی از تراکنش اضافه می‌کند که شامل فهرست دسترسی است. این فهرست، فهرستی از آدرس‌ها و کلیدهای ذخیره‌سازی است که تراکنش‌ها در صدد دسترسی به آنها هستند. این EIP مقداری از کارمزد گس ایجادشده توسط EIP-2929 را کاهش می‌دهد.

نام به‌روز رسانی های اتریوم با توجه به شهرهای برگزاری کنفرانس Devcon انتخاب شده است. برلین شهری بود که Devcon 0 در آن برگزار شد و نام آن انتخاب شد. و به‌روزرسانی بعدی نیز لندن خواهد بود که Devcon 1 در آن برگزار شده است.

برای اجرای اتریوم ۲ و انتقال کامل از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام این به‌روز رسانی ها برنامه ریزی شده است و هر بار با رسیدن موعد یکی از این به‌روز رسانی‌ها به اتریوم ۲ یک قدم نزدیکتر می شویم. با انتشار این خبر قیمت اتر با رشد ۵ درصدی به ۱۸۵۹ دلار رسید. در حال انتشار این خبر قیمت اتر در محدوده ۱۸۲۰ دلاری است و ارزش بازار آن به ۲۰۹ میلیارد دلار رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا