ورزشی

باید جلوی قراردادهایی مانند قرارداد ویلموتس گرفته شود/ محدودیت استفاده تیم‌های ایرانی از بازیکنان و مربیان خارجی رفع خواهد شد

نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: یکی از طرح هایی که دیروز در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد، طرح ممنوعیت به کارگیری افراد خارجی در باشگاه‌های ورزشی دولتی بود که باعث بروز برخی نگرانی‌ها در میان علاقه‌مندان ورزش و طرفداران فوتبال به خصوص تیم‌های پرطرفدار تهرانی شد. به هر حال رقبای تیم‌های ایرانی در سطح منطقه از امکانات و بازیکنان برجسته بین المللی بهره می‌برند و هر سال صد‌ها میلیون دلار برای استفاده از مربیان و بازیکنان خارجی بهره می‌برند. اگر قرار باشد زمینه استفاده از دانش، تخصص و مهارت‌های مربیان و بازیکنان خارجی در کشور مسدود شود، به تدریج فضای ورزشی ایران آماتور خواهد شد و این روند رقابت را برای باشگاه‌های فوتبال ایرانی دشوار‌تر خواهد کرد.

فروردین در ادامه در پاسخ به این پرسش که این طرح در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ گفت: البته این طرح تازه اعلام وصول شده است. اعلام وصول یک طرح نیز به معنای تصویب و اجرایی شدن آن نیست. به عنوان رییس فراکسیون ورزش با این طرح مخالف هستم و تلاش خواهم کرد تا این طرح تصویب نشود. البته این به معنای نفی ظرفیت‌های داخلی در حوزه ورزش نیست. دامنه وسیعی از مربیان و بازیکنان ارزنده ایرانی وجود دارند که باید از این استعدادها به درستی بهره برد. اما در عین استفاده از ظرفیت‌های داخلی نباید مسیر تعامل و استفاده از دانش و تخصص مربیان و بازیکنان خارجی مسدود شود.

ضرورت استفاده از دانش روز در حوزه ورزش

رییس فراکسیون ورزش در ادامه با اشاره به اهمیت پیشرفت‌های ورزشی به عنوان یکی از الزامات توسعه گفت: یکی از حوزه هایی که ایران بر اساس اسناد بالادستی باید در رتبه‌های بالای منطقه و جهان قرار بگیرد؛ بخش ورزش و حوزه‌های مرتبط با آن است. برای دستیابی به این اهداف ورزش ایران نیازمند ایجاد یک فضای حرفه‌ای و استفاده از دانش به روز در رشته‌های ورزشی  از جمله فوتبال است. بر اساس شرایطی که بعد از تحریم‌های اقتصادی و بروز مشکلات ارزی در کشور ایجاد شد زمینه ورود ورزشکاران و مربیان خارجی جدید به کشور محدودتر شد تا منابع ارزی کشور در شرایط تحریم‌ها در مسیر اولویت‌های اساسی‌تر به کار گرفته شود.

او افزود: اما این روند بعد از رفع محدودیت‌های تحریمی باید رفع و زمینه استفاده از ظرفیت‌های خارجی برای فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی فراهم شود. وقتی تیم ملی، پرسپولیس یا استقلال و یا سایر تیم‌های ایرانی در سطح آسیا و جهان می‌درخشند، ضمن ایجاد شور و نشاط همگانی، اعتبار کشور را در سطوح بین المللی و جهانی ارتقا می‌بخشند. از سوی دیگر درآمدهای ارزی قابل توجهی هم از این طریق نصیب کشور می‌شود. حضور تیم فوتبال پرسپولیس در فینال جام باشگاه‌های آسیا چندین میلیون دلار درآمد ارزی برای این تیم و کشور ایجاد کرد. بنابراین موفقیت‌های تیم‌های ورزشی جدا از تبعات اجتماعی، فرهنگی و تبلیغاتی در بخش‌های اقتصادی نیز اثرات فراوانی دارد.

فروردین در پاسخ به پرسش که برخی از طرفداران فوتبال نگرانند، محدودیت‌هایی که سال گذشته به دلیل تحریم‌ها و مشکلات ارزی برای استفاده از مربیان و بازیکنان خارجی ایجاد شده، همچنان تداوم داشته باشد. این روند آیا ادامه دار خواهد بود؟ گفت: متاسفانه مساله قرارداد ویلموتس این بهانه را در اختیار برخی افراد و جریانات قرار داده است تا اصل استفاده از دانش و تخصص روز را انکار کنند. دوستان به جای اینکه در زمینه بستن قرارداد با مربیان و بازیکنان خارجی درست عمل کنند در حال پاک کردن صورت مساله هستند. یعنی به بهانه قرار داد ویلموتس و خسارت‌های اقتصادی آن به دنبال تصویب طرح ممنوعیت به کارگیری افراد خارجی در باشگاه‌های ورزشی دولتی هستند.

رییس فراکسیون ورزش در پایان گفت: معتقدم این طرح سرانجامی نخواهد داشت و فراکسیون ورزش تلاش خواهد کرد نمایندگان را متوجه تبعات خطرناک این طرح برای تیم‌های ایرانی کند. اگر لیگ برتر از حضور بازیکنان با کیفیت خارجی خالی شود، لیگ ایران آماتوری خواهد شد و در بلند مدت، تیم‌های ایرانی در رویارویی با رقبای منطقه‌ای دچار مشکل می‌شوند. البته از سوی دیگر باید نظارت‌های لازم برای عدم اثرگذاری سودجویان در حضور بازیکنان و مربیان بی کیفیت صورت بگیرد تا اگر تیمی مربی یا بازیکنی جذب می‌کند، این افراد کیفیت‌های لازم را داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا