بازارهای خارجی

افزایش مبتلایان کرونا در چین عامل اصلی سقوط قیمت نفت

 قیمت نفت روز جمعه کاهش یافت و از بالاترین سطح ۱۱ماهه خود در هفته گذشته بیشتر فاصله گرفت. عامل اصلی آن نگرانی‌ها در خصوص اینکه محدودیت‌های جدید بیماری همه‌گیر در چین سبب کاهش تقاضای سوخت از سوی بزرگترین واردکننده نفت در جهان خواهد شد، بود.

معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا ۶۵سنت یا ۱.۲درصد کاهش یافت و به ۵۲.۴۸دلار در هر بشکه رسید؛ در حالی که روز پنجشنبه نیز ۱۸سنت افت داشت.

همچنین معاملات آتی نفت خام برنت با ۵۸سنت یا ۱.۰۳درصد کاهش، با قیمت ۵۵.۵۲دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت و دستاورد ۲سنتی خود در روز پنجشنبه را از دست داد.

یکی از تحلیلگران ارشد در OANDA گفت: “مطابق با روند محتاطانه‌تری که امروز بازارهای مالی در آسیا نشان می‌دهند، قیمت در هر دوی این معاملات نیز عقب‌نشینی کرده است.”

اگر آمار رسمی در خصوص موجودی نفت خام در ایالات متحده، صعود غیرمنتظره‌ای را نشان دهد، این معاملات ممکن است آسیب‌پذیری بیشتری را در برابر اصلاحات عمیق‌تر تجربه کنند.

پس از آنکه داده‌های صنعتی روز چهارشنبه نشان داد که هفته گذشته موجودی ذخایر آمریکا به صورت غیرمنتظره ۲.۶میلیون بشکه افزایش یافته، بازار در انتظار داده‌های رسمی موجودی نفت از سوی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در روز جمعه است.

اواخر  سال گذشته زمانی که ایالات متحده و اروپا عقب مانده بودند تقاضای سوخت در چین بهبود یافت، اما در حال حاضر به دلیل موج جدید ویروس کرونا که سبب ایجاد محدودیت‌های مجدد در این کشور شده، تقاضا کاهش یافته است.

تحلیلگران فیچ ریتینگز در یادداشتی اذعان داشتند: “از آنجا که بسیاری از مناطق از جمله بسیاری از کشورهای اروپایی محدودیت‌های حمل و نقل را مجددا اعمال کرده‌اند، تقاضای جهانی نفت ممکن است در سه ماهه نخست ۲۰۲۱ بیشتر دچار سقوط شود.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا