بازارهای داخلی

باید کمک کنیم تا بخش خصوصی فعال باشد/ تاکید بر ضرورت گسترش خدمات الکترونیک

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در آئین بهره برداری از طرح‌های ملی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی پس از توضیحات مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری_صنعتی و ویژه اقتصادی کشور، اظهار داشت: قبل از اینکه فرمان افتتاح صادر شود می‌خواستم از شما سوال کنم که آیا تمام مناطق آزاد ما به سامانه پنجره واحد وصل هستند به این معنا که اگر کسی بخواهد سرمایه گذاری ای انجام دهد و خدماتی دریافت کند نیازی به مراجعه حضوری ندارد؟

وی پس از استماع توضیح سوال طرح شده از بانک، عنوان کرد: این موضوع تحول بسیار مهمی است که مردم برای اینکه بخواهند در مناطق آزاد سرمایه گذاری کنند و بخواهند خدمتی ارائه و یا دریافت کنند، نیاز نباشد که خودشان حضور داشته باشند و بتوانند از طریق سیستم الکترونیک خدمات را دریافت کنند.

رییس جمهور افزود: این که می‌گوئید ۳۰ روزه پاسخ نهایی متقاضی را می‌دهیم و در آینده ۲۰ روزه می‌شود و ۷۰ درصد خدمات را امروز می‌دهیم و تا پایان دولت ۱۰۰ درصد می‌شود، بسیار امیدوارم کننده است. از همه مناطق آزاد و شما خواهش می‌کنم در این زمینه فعال‌تر باشید. شفافیت، عدم حضور و عدم چهره به چهره شدن و اینکه خدمات را الکترونیکی دریافت کردن یک اصل مهم برای ما در این دولت است که هم می‌تواند سرعت کار را زیادتر کند و هم خدای ناکرده جلوی فساد احتمالی گرفته شود.

رییس جمهور پس از استماع گزارش حمیدرضا مؤمنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: امیدوار هستم این افتتاح‌ها برای آبادانی جزیره بسیار مهم و استراتژیک قشم موجب سرافرازی مردم و آبادانی این جزیره باشد. خوشحالیم که امروز ۲۷ پروژه افتتاح می‌شود و ان شاءالله باز هم در مراحل بعدی شاهد افتتاح‌های دیگری تا پایان دولت دوازدهم خواهیم بود.

روحانی ادامه داد: بسیار خوشحال کننده بود که شما بیان کردید این سرمایه گذاری ای که انجام گرفته و امروز افتتاح می‌شود، ۲ درصد از طرف منطقه آزاد بوده و ۹۸ درصد این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد و این بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: اساس اقتصاد کشور ما این است که بخش خصوصی باید فعال باشد و آنها باید در صحنه باشند. دولت باید تسهیل کننده باشد و حمایت و کمک کند و این بسیار جالب توجه است که ما بتوانیم در همه مناطق آزاد در سراسر کشور در سرمایه گذاری ها شرایطی را فراهم کنیم که بخش خصوصی ما فعال شود. پروژه‌های بسیار مهمی را امروز افتتاح می‌کنید. و از اینکه در سایه این پروژه‌ها بیش از ۲۲۰۰ نفر مشغول به کار می‌شوند و اشتغال جدید ایجاد می‌کند بسیار خوشحال کننده است. امیدواریم همه آنهایی که مشغول کار می‌شوند زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند.

مصرف گاز ما در کشور بسیار زیاد است

رییس جمهور پس از استماع گزارش محمدولی روزبهان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بیان کرد: بندر انزلی بندر بسیار مهمی در دریا خزر برای ارتباط با کشورهای همسایه است. نکته مهمی که می‌خواهم روی آن تاکید کنم مساله راه آهن رشت به کاسپین است. این طرح، طرح بسیار مهم استراتژیک است و متأسفانه آن جور که ما علاقمند بودیم در ماه اسفند آن را افتتاح کنیم، پروژه بسیار عقب است. هم از جنابعالی و هم جناب آقای زارع استاندار گیلان، آقای اسلامی و هم دکتر بانک می‌خواهم این پروژه را به عنوان پروژه مهم استراتژیک با همه توان از امروز به صورت سه شیفت را انجام دهند.

روحانی ادامه داد: در اوایل سال آینده این پروژه باید به افتتاح برسد. هر مشکلی دارید و هر اعتباری نیاز دارید و هر کاری هست مستقیماً دکتر بانک یا دکتر زارع به من بنویسد. ما حتماً این را دنبال می‌کنیم. این پروژه پروژه بسیار مهمی است زیرا دریای خزر در گیلان را به خلیج فارس وصل می‌کند که از نظر راه آهن بسیار حائز اهمیت است. در تمام پروژه‌های که دارید این پروژه اهمیت خاصی دارد خود من هم این را دنبال می‌کنم. ان شاءالله دکتر بانک هم ظرف دو هفته آینده گزارش مکتوبی به من بدهد تا ببینم مشکلات این طرح چیست و باید چه کنیم.

وی در ادامه و پس از استماع گزارش مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: به مردم بسیار خوب استان بوشهر برای حرکت‌ها و پیشرفت‌هایی که در این استان انجام می‌گیرد تبریک می گویم. مردم عزیز می‌دانند که استان بوشهر از لحاظ انرژی تا چه حد برای ما اهمیت دارد. مرکز گاز کشور است و در این زمستان سرد که مردم از طریق انرژی گاز گرم می‌شوند، بخش اعظم این نعمت از این استان زر خیز و مهم جنوبی کشور ما تأمین می‌شود و ما خوشحال هستیم که بخش صنعت نفت و گاز ما موفق شدند در این ۷ سال گذشته تولید گاز را به ۱۰۰۰ میلیون متر مکعب در روز برسانند یعنی روزی یک میلیارد متر مکعب گاز در حال تولید است و همه ما باید مقداری مراعات کنیم.

رییس ‌جمهور ادامه داد: مصرف گاز ما در کشور بسیار زیاد است. گاز مصرفی ۲۷ کشور اروپایی که مناطقشان سردتر از ایران است تقریباً دو برابر ما است. می‌خواهم تشکر کنم از همه دست اندرکاران این صنعت بزرگ. الان هم در تولید کمپرسورها، که به خارج نیازمند بودیم در داخل ساخته می‌شود و این افتخار بزرگی برای صنعت دانش بنیان کشور ما است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا