بورس

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته دلچسب طلایی‌ها در روزهای افت بورس تهران

صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۴.۳درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۳.۶درصد کاهش یافت. این در حالی بود که شاخص کل بورس افت بیشتری (۶.۲درصد) را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

کمترین افت قیمت هفتگی مربوط به صندوق امین تدبیرگران فردا (الماس) با ثبت ۱.۹درصد افت قیمت بود و NAV این صندوق نیز سه درصد کاهش یافت.

ضعیف‌ترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق پالایشی یکم (پالایش) بود به طوری که NAV آن ۱۲.۳درصد نزول کرد. بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته نیز به صندوق «پالایش» اختصاص داشت و این صندوق با افت ۱۴.۹درصدی به کار خود در این هفته پایان داد.

بدون در نظر گرفتن دارا یکم که بیش از ۳۲درصد حباب منفی دارد، صندوق مدیریت ثروت بازنشستگی (مدیر) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی ۹.۶درصد زیر قیمت تئوریک آن است. صندوق ثروت‌آفرین پارسیان (ثروتم) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۲.۷درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده ۷.۵درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۳.۸درصد رشد قیمت داشت و ۰.۵رصد بالای قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای زرافشان (زر) بیشترین بازدهی (۹.۴درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد. صندوق پشتوانه طلای مفید (عیار) نیز که حباب منفی ۴.۲درصدی داشت، در پایان این هفته در حوالی ارزش ذاتی خود معامله شد و به حباب منفی ۰.۱درصدی بازگشت.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا