بازارهای خارجی

صنعت گردشگری در سال۲۰۲۰ چقدر ضرر کرد؟/ شمار گردشگران به سطح سی سال پیش بازگشته است

در حالی که صنایع اندکی از تاثیر شیوع ویروس کرونا در امان مانده‌اند، تعداد کمی از مشاغل نیز به اندازه بخش گردشگری دچار زیان شده‌اند. در حالی که سال ۲۰۲۰ با ادامه محدودیت‌های سفر به پایان رسید، سازمان جهانی گردشگری انتظار دارد ورودی‌های بین‌المللی ۷۰ تا ۷۵درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد. این میزان برابر با کاهش حدود یک میلیارد گردشگر بین‌المللی بوده که وضعیت این صنعت در سال ۱۹۹۰ را تداعی می‌کند.

پیش از شیوع ویروس کرونا، بخش جهانی گردشگری در طول دهه‌ها رشد تقریبا بی‌وقفه‌ای داشته است. از سال ۱۹۸۰، شمار گردشگران بین‌المللی از ۲۷۷میلیون نفر به حدود ۱.۵میلیارد نفر در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت. همانطور که در نمودار ارائه شده مشاهده می‌شود، دو بحران بزرگ در دهه‌های گذشته، بیماری همه‌گیر سارس در سال ۲۰۰۳ و بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۹، در مقایسه با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، تاثیر کمتری داشته است.

در نگاهی به آینده، اکثر کارشناسان انتظار بهبود کامل در سال ۲۰۲۱ را ندارند؛ این وضعیت در حالی است که بسیاری از کشورها هنوز درگیر موج دوم شیوع ویروس کرونا هستند. بر اساس برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، بازگشت این صنعت به سطح پیش از بیماری همه‌گیر، بین ۲.۵ تا ۴سال طول خواهد کشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا