ارز دیجیتال

نهنگ‌ها به شدت در حال خرید بیت کوین هستند؛ علت چیست؟

اطلاعات درون زنجیره‌ای شبکه بلاک چین بیت کوین نشان می‌دهد که نهنگ‌ها یا سرمایه‌گذاران درشت، از کریسمس به شدت در حال خرید بیت کوین هستند و تقاضا برای آن را به شدت بالا برده‌اند.

با توجه به اطلاعات و تراکنش‌های ثبت شده درون شبکه بلاک چین بیت کوین، نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین تمام بیت کوین‌های به فروش رسیده را به شدت خریداری می‌کنند. تفکیک سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین از خرده‌سرمایه‌گذاران و افراد عادی با استفاده از داده‌های درون شبکه، تقریبا غیرممکن است. با این حال، روند قیمتی اولین رمز ارز جهان نشان می‌دهد که سرمایه‌گذارانی با سرمایه بالا و نهنگ‌های BTC، به طور فزاینده‌ای وارد بازار شده و در حال خرید این ارز دیجیتال هستند. تصویر زیر رفتار نهنگ‌ها و هولدرهای بزرگ بیت کوین را نشان می‌دهد که با وجود افزایش قیمت، بیت کوین های خود را به فروش نرسانده‌اند و مدام به دارایی آنها افزوده شده است.

چرا نهنگ‌ها همچنان بیت کوین می‌خرند؟

خرید نهنگ‌های بیت کوین

مطابق تحلیل ارائه شده توسط موسسه تحقیقاتی Sentiment، حدودا ۶۴۷ میلیون دلار بیت کوین از آدرس‌هایی با بالانس پایین به آدرس‌هایی با بالانس بالا منتقل شده است. بسیاری از تحلیل‌گران آدرس‌هایی که در آنها بیشتر از ۱,۰۰۰ بیت کوین ذخیره شده را به عنوان نهنگ شناسایی می‌کنند. با توجه به قیمت بیت کوین، ارزش دلاری این مقدار برابر ۲۷ میلیون دلار است:

در ۴۸ ساعت اخیر که از کریسمس گذشته، آدرس‌های بیت کوین که در آنها بیشتر از ۱,۰۰۰ رمز از BTC وجود دارد، اکنون ۰.۱۳ درصد بیشتر از عرضه بیت کوین که توسط خرده‌سرمایه‌گذاران انجام می‌شد. این مقدار برابر ۲۴,۱۵۸ کوین BTC است که ارزش دلاری آن ۶۴۷.۷ میلیون دلار است.

قیمت بیت کوین از اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی تقریبا ۳ برابر شده است. با این وجود، داده‌های درون زنجیره‌ای بیت کوین نشان می‌دهد که نهنگ‌های کمتری در صرافی‌های بزرگ، بیت کوین های خود را به فروش می‌رسانند. کی یانگ جو، مدیرعامل شرکت CryptoQuant در این باره گفت:

به نظر می‌رسد نهنگ‌های بیت کوین دیگر قصدی برای فروش دارایی خود ندارند و نهنگ‌های کمتری دارایی خود را به صرافی‌ها منتقل می‌کنند. به نظر من، تا زمانی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری اقدام به خرید بیت کوین می‌کنند و نهنگ‌های آن نیز فشار فروشی به بازار تحمیل نکنند، این روند صعودی بیت کوین همچنان ادامه دار خواهد بود.

خرید نهنگ‌های بیت کوین

اما به سوال خود باز میگردیم، چرا نهنگ‌ها همچنان بیت کوین می‌خرند؟

دو دلیل عمده برای این رفتار نهنگ‌های بازار بیت کوین می‌توان در نظر گرفت:

  • علی رغم روند روند فوق‌العاده صعودی قیمت بیت کوین، نهنگ‌های بیت کوین احتمالا فکر می‌کنند که مومنتوم بازار به گونه‌ای است که بیت کوین می‌تواند مقاومت روانی ۳۰,۰۰۰ دلار را نیز از پیش روی خود بردارد. در این صورت، تحلیل بازار مشتقه بیت کوین نشان می‌دهد که با عبور قیمت بیت کوین از سد ۳۰,۰۰۰ دلار، اولین هدف کوتاه مدت آن در محدوده ۳۶,۰۰۰ دلار قرار دارد.
  • در حال حاضر هیچ دلیلی برای اصلاح عمیق قیمت بیت کوین وجود ندارد. هر چند در نمودار قیمت بیت کوین در CME گپ ۳,۰۰۰ دلاری ایجاد شده و فاندینگ در بازار مشتقه بیت کوین بالا رفته، اما اینها به معنی اصلاح عمیق در قیمت بیت کوین نیست. اما اگر قیمت بیت کوین پس از هر رالی صعودی کمی استراحت کرده و در فاز تجمیع قرار گیرد، همانند چیزی که در دو روز گذشته شاهد آن بودیم، می‌توان انتظار داشت که فاندینگ ریت در بازار مشتقه به رنج نرمال خود بازگردد. وقتی فاندینگ ریت در بازار آتی نرمال می‌شود، موج جدیدی آغاز شده و احتمال آغاز رالی صعودی بعدی بیت کوین بسیار افزایش خواهد یافت.

اما تمام تحلیلگران بازار، روند آتی بیت کوین را مشخص و واضح نمی‌دانند. برای مثال یکی از تحلیلگران مطرح بازار به نام Byzantine General در تحلیلی که ارائه کرده معتقد است، بازار در حال حاضر سیگنال‌های متناقضی می‌دهد. در بازار آتی بیت کوین، فشار خرید بسیار بالاست و قراردادهای لانگ به طور فزاینده در حال افزایش است، این در حالی است که فشار فروش نیز در این بازار بسیار بالاست و قراردادهای شورت نیز به طور فزاینده در حال افزایش است. به نوعی میان خرس و گاو در بازار، جنگی تمام عیار جریان دارد:

سیگنال های متناقضی از بازار مشاهده می‌کنیم. Long و Short در بازار آتی بیت کوین به طور فزاینده و پا به پای هم افزایش می‌یابد. من در چنین وضعیتی تنها مشاهده گر بازار خواهم بود.

علت تناقض در بازار چست؟

در واقع علت این تناقض در بازار را می‌توان در تفاوت رفتار سرمایه‌گذاران آمریکایی و آسیایی مشاهده کرد. با توجه به گپ ایجاد شده در بازار بورس کالای شیکاگو، عمده سرمایه‌گذاران آمریکایی احتمال اصلاح قیمت بیت کوین را بیشتر می‌دانند. اثبات این حرف را می‌توان در تفاوت قیمت بیت کوین در صرافی بایننس و کوین بیس یافت. قیمت بیت کوین در صرافی کوین بیس( که یک صرافی امریکایی است) در یک هفته اخیر، کمتر از قیمت بیت کوین در صرافی بایننس و دیگر صرافی‌ها بوده است (بین ۲۰ تا ۳۰ دلار). اما مشاهده قراردادهای آتی بیت کوین در بازار آسیا نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران آسیایی بر عکس آمریکایی‌ها احتمال رشد قیمت را بیشتر می‌دهند. به دلیل همین رفتار سرمایه‌گذاران و تریدرهای بازار، سیگنالهای متناقضی در بازار وجود دارد. پس باید منتظر بود تا تریدرهای آمریکایی، احساس ریزشی بودن بازار  را کنار بگذارند در اینصورت، فشار فروش برداشته شده و شاهد افزایش قیمت بیت کوین خواهیم بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا