ارز دیجیتال
موضوعات داغ

فیسبوک ارز دیجیتال خود را تا ۲ ماه دیگر عرضه می‌کند

Libra پروژه رمز ارز شرکت فیسبوک که به طور مداوم توسط قانون‌گذاران مورد حمله قرار گرفته بود، احتمالا از اوایل ماه ژانویه ۲۰۲۱ (دی ماه سال جاری) کار خود را آغاز کند. اما در طرح جدید این پروژه، بسیاری از اهداف و برنامه‌ها کنار گذاشته شده و لیبرا ساده‌ترین شکل یک استیبل کوین را ارائه خواهد داد.

استیبل کوین لیبرا فیسبوک عرضه خواهد شد

رمز ارز لیبرا یک استیبل کوین بر مبنای دلار امریکا خواهد بود. پیش از این، پشتوانه این ارز دیجیتال سبدی از چند دارایی معرفی شده بود. اما به نظر می‌رسد در برنامه جدید این ارز رمزنگاری شده، سبدی محدودتر از آنچه در گذشته انتظار داشتیم را ارائه خواهد کرد.

بر اساس گزارش روز گذشته فایننشال تایمز، به گفته سه عضو تیم توسعه این ارز دیجیتال، لیبرا ممکن است تا سال آینده در قالب یک استیبل کوین بر پایه دلار امریکا ارائه شود.

این پروژه بزرگ در ابتدا به دنبال ایجاد یک استیبل کوین جهانی با پشتوانه سبدی مشتکل از چند ارز فیات باشد، اما در سال جاری به دلیل فشار گسترده قانون‌گذاران ایالات متحده و سایر کشورها به فیسبوک ، این برنامه متوقف شد. پس از آن، رهبران این پروژه اعلام کردند که ارز دیجیتال لیبرا می‌تواند به عنوان یک سری استیبل کوین باشد که هر یک از آنها به یک ارز فیات وابسته باشد؛ نه اینکه یک ارز دیجیتال بوده که سبدی از دارایی‌ها پشتوانه آن باشد.

اما اکنون، استیبل کوین جهانی لیبرا به ساده‌ترین شکل خود، یک ارز دیجیتال با پشتوانه ۱:۱ با دلار امریکا خواهد بود. این طرح در انتظار تایید توسط نهاد نظارتی و تنظیم‌گر مالی سوئیس FINMA است. براساس این گزارش، ممکن است در آینده طرح استیبل کوین فیسبوک با پشتوانه سبدی از دارایی‌ها نیز ارائه شود. اما برنامه ارائه استیبل کوین لیبرا با پشتوانه دلار امریکا در ماه ژانویه سال آتی ارائه خواهد شد.

فیسبوک و قانون‌گذاران

شرکت فیسبوک ایده و طرح راه‌اندازی یک استیبل کوین جهانی را در سال ۲۰۱۹ مطرح کرده بود. این طرح بلافاصله با مخالفت قانون‌گذاران مواجه شد. این افراد ارز دیجیتال لیبرا را تهدیدی برای ثبات مالی جهان دانسته و آن را ابزاری برای پولشویی می‌دانستند. فیسبوک، این غول رسانه‌های اجتماعی جهان، در اواخر سال ۲۰۱۹ گروهی را تحت عنوان انجمن لیبرا راه‌اندازی کرد. این گروه در حال حاضر ۲۷ عضو دارد. هدف این گروه، مدیریت بر پروژه لیبرا است.

در حالی که محدود کردن این پروژه به ارائه یک استیبل کوین با پشتوانه ۱:۱ دلار امریکا (ساده ترین نوع ممکن) آرامش خاطری برای سیاست‌گذاران فراهم کرده است ( در مقایسه با ایده قبلی لیبرا) اما فیسبوک همچنان با یک نبرد دشوار رو به روست. زیرا نهادهای نظارتی به دنبال مهار حوزه ارزهای دیجیتال هستند. آنها به دنبال نگهداری اطلاعات تراکنش‌ها اعم از فرستنده و گیرنده هستند. این مسئله برای لیبرا همچنان مسئله ساز خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا