بازارهای خارجی

مادرید و لیسبون؛ زیر سایه نام بزرگان اروپا/ نرم‌افزار، محبوب‌ترین فعالیت استارتاپی در اسپانیا و پرتغال

 در جایگاه ممتاز قاره اروپا در عرصه نوآوری و فعالیت‌های استارتاپی جهان تردیدی نیست. با این حال، بسیاری از افراد در زمان گفتگو در مورد کشورهای پیشگام اروپایی در این عرصه، تنها به مواردی مانند بریتانیا، آلمان و فرانسه اشاره می‌کنند. این در حالی است که با دقت در روند فعالیت‌های دانش‌بنیان در این قاره می‌توان رد پای شرکت‌های استارتاپی موفق را در اقصی نقاط آن مشاهده کرد.

اسپانیا و پرتغال از جمله کشورهای بسیار موفق در اقتصاد دانش‌بنیان هستند که در بسیاری از موارد، در سایه نام بزرگان این قاره مورد کم‌توجهی مخاطبان قرار می‌گیرند. دو کشوری که با اتکا به مولفه‌هایی مانند نیروی کار ماهر و متخصص، مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌های کارآمد، زیرساخت‌های اقتصادی مناسب و همچنین انواع حمایت‌های دولتی توانسته‌اند استارتاپ‌های بسیار موفق و تاثیرگذاری را به جهان معرفی کنند.

در همین رابطه می‌توان به استارتاپ Cabify اسپانیا که توانست با جذب ۴۷۷ میلیون دلار سرمایه از موسسات بزرگی مانند Rakuten Capital در زمره یونیکورن‌های جهان قرار گیرد، اشاره نمود. از دیگر یونیکورن‌های موجود در این دو کشور می‌توان از Glovo (این شرکت در سال ۲۰۱۵ و در بارسلونا پایه‌گذاری شد) و OutSystems (این شرکت در شهر لیسبون تاسیس و در سال ۲۰۱۸ تبدیل به یونیکورن شد) نام برد. در همین زمینه، در ادامه به بیان خلاصه‌ای از گزارش موسسه StartupBlink در مورد جایگاه زیست‌بوم استارتاپی دو کشور اسپانیا و پرتغال در جهان خواهیم پرداخت.

اسپانیا

اسپانیا در آخرین رتبه‌بندی موسسه StartupBlink در جایگاه نهم برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان قرار گرفته است. در همین رابطه، شهرهای بارسلونا، مادرید و والنسیا با کسب رتبه‌های ۲۷، ۳۵ و ۱۵۶ برترین شهرهای استارتاپی جهان، مهمترین مراکز نوآوری و کارآفرینی اسپانیا محسوب می‌شوند. محبوب‌ترین فعالیت‌های استارتاپی در این کشور به ترتیب عبارتند از: نرم‌افزار، سرگرمی و فین‌تک. از جمله پرطرفدارترین استارتاپ‌های این کشور می‌توان به Uptodown، Freepik و SocialRadios اشاره نمود.

پرتغال

پرتغال در سال ۲۰۲۰ موفق به کسب رتبه ۳۱ در میان زیست‌بوم‌های استارتاپی برتر جهان شد. در بین شهرهای پرتغال نیز لیسبون، پورتو و براگا با کسب رتبه‌های ۸۵، ۱۴۱ و ۲۷۷ در جهان، برترین شهرهای استارتاپی این کشور محسوب می‌شوند. در همین رابطه، حوزه‌های نرم‌افزار، سرگرمی و تجارت الکترونیک در زمره پرطرفدارترین فعالیت‌های استارتاپی پرتغال قرار دارند. محبوب‌ترین شرکت‌های فعال در این کشور عبارتند از: FarFetch، Uniplaces و Zaask.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا