بازارهای خارجی

فروش واکسن کرونا موجب سقوط طلا می‌شود؟

خبر ساخت واکسن کرونا بهای طلای جهانی را با کاهش حدود ۱۰۰ دلار مواجه کرده است. هر اونس طلا که قیمت آن تا پیش از اعلام خبر امیدبخش شرکت داروسازی «فایرز» به حدود ۱۹۵۰ دلا رسیده بود، با انتشار خبر ساخت واکسن تا ۱۸۶۰ دلار کاهش داشت.
این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که برخی تحلیلگران بازار طلا اعتقاد داشتند که توزیع واکسن کرونا و مهار این بیماری عالمگیر می‌تواند تجربه سقوط قیمت سال ۲۰۱۱ را برای طلای جهانی تکرار کند.

تا پایان سال ۲۰۲۰ اولین واکسن کرونا به بازار عرضه می‌شود و حالا سال ۲۰۲۰ آخرین روزهای خود را پشت سر می‌گذارد.  شرکت داروسازی «فایزر» هفته گذشته از کشف واکسن کرونا با قابلیت پیشگیری ۹۰ درصدی خبر داد و اعلام کرد که داده‌های اولیه از تزریق واکسن کرونا به داوطلبان، حاکی از ایمن بودن واکسن این شرکت است.

به گزارش تجارت‌نیوز این واکسن که موفقیت آن خوش‌بینی فراوانی در جهان به وجود آورده اکنون در فاز سوم آزمایشی است و به ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر داوطلب شرکت در این مرحله تززیق می‌شود. شرکت فایزر گفته پیش‌بینی می‌کند تحویل این سفارش از اواخر سال جاری میلادی آغاز شود و تا پایان سال ۲۰۱۲ بیشتر از یک میلیارد دوز از این واکسن را به سراسر جهان می فروشد. حالا اتحادیه اروپا اعلام کرده که ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن را پیش خرید می کند.

تا پیش از این کرونا موجب شده بود که سرمایه‌گذاری‌های جدید در اقتصاد جهان متوقف شود و صندوق جهانی پول رشد منفی را حتی برای اقتصادهای بزرگ جهان پیش‌بینی کند.

همین مساله موجب شده بود که تقاضا برای خرید طلا افزایش داشته و قیمت جهانی آن شیب صعودی را پشت سر بگذارد. با این وجود برخی تحلیلگران اعتقاد داشتند که مهار کرونا می‌تواند تجربه سقوط قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۱ را تکرار کند.

در سال ۲۰۱۱ که بهار عربی رخ داد قیمت هر اونس طلا که تا آن زمان به ۱۸۰۰ دلار رسیده بود، با سقوطی شدید تا ۱۰۸۰ دلار رسید و تا سالها روی همین حدود قیمت نوسان کرد.
علت ریزش طلا در آن سالها کاهش شدید تقاضا در بازارهای عربی بود که یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان این فلز ارزشمند به شمار می‌آیند. گزارش‌های آن زمان حاکی از نصف شدن تقاضای طلا در بازار مکه و کاهش ۴۰ درصدی تقاضا در بازار مقدونیه بود. حالا اما با مهار کرونا آیا این اتفاق دوباره تکرار می‌شود؟

سقوط قیمت طلا چقدر محتمل است؟

قیمت طلا در بازار ایران به بهای دلار و قیمت جهانی طلا بستگی دارد و سقوط بهای جهانی طلا می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر بازار ایران داشته باشد. محمد کشتی‌آرای، رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر به تجارت‌نیوز می‌گوید که احتمال تکرار سقوط طلا در سال ۲۰۱۱ بسیار ضعیف است.

او توضیح می‌دهد که شیوع کرونا موجب رشد منفی اقتصاد جهان شده است که علت آن کاهش ارزش پول ملی آن کشورهاست و چون مهار کرونا و تقویت اقتصاد و ارزش پول ملی کشورها زمان‌بر است، احتمال کمی وجود دارد که طلا دوباره سقوط کند زیرا کشورها برای حفظ ارزش پول ملی پشتوانه طلایشان را تقویت کرده‌اند و به زودی ذخایر طلایشان را به بازار عرضه نمی‌کنند.

عبادلله محمدولی، رییس سابق اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا هم با کشتی‌آرای هم عقیده است. او به تجارت‌نیوز می‌گوید که احتمال سقوط شدید قیمت طلا را بسیار ضعیف می‌داند زیرا بهای طلای جهانی سالیان سال ثبات نسبی داشته و با شیوع کرونا جهش شدیدی نداشته است که حالا دچار سقوط شدید شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا