ارز دیجیتال

وقوع اختلال در شبکه اتریوم؛ آیا شاهد هاردفورک در این شبکه بلاکچین هستیم؟

وقوع اختلال و مشکل در شبکه اتریوم نگرانی‌هایی را پیرامون این شبکه بلاک چین و رمز ارز ETH بوجود آورده است. این اتفاق چیزی شبیه به یک هاردفورک برنامه‌ریزی نشده در این شبکه است.

وقوع مشکل در شبکه بلاکچین اتریوم
شبکه اتریوم گزارشی را منتشر کرد که در آن وقوع بی‌نظمی و قطع ارتباط برخی از ارائه دهندگان سرویس در این شبکه را خبر داده است. Infura و Blockchair دو ارائه دهنده زیرساخت برای شبکه بلاک چین Ethereum هستند که این اختلال در شبکه را نشان داده‌اند و اعلام کرده‌اند که در اتصال با شبکه دچار قطعی شده‌اند. این بی‌نظمی در شبکه احتمال وقوع هاردفورک را بوجود آورده است.

در ابتدا تصور می‌شد که این مشکل یک اختلال داخلی برای Infura است. Infura، سرویس میزبانی است که توسط برخی صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات در فضای بازار ارزهای دیجیتال، برای تعامل با شبکه اتریوم استفاده می‌شود (کیف پول متامسک و صرافی بایننس از Infura برای اتصال با شبکه اتریوم استفاده می‌کنند). برخی از نودهای مستقل شبکه اتریوم نیز این اختلال را گزارش داده‌اند. این مسئله از آنجایی جدی‌تر شد که صرافی بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، برداشت اتریوم را متوقف کرد و CZ بنیانگذار صرافی بایننس از احتمال وقوع “تقسیم احتمالی زنجیره بلوکی” برای این شبکه خبر داد. هرچند ساعاتی بعد این اکسچنج برداشت رمز ارز اتر را به حالت عادی برگرداند.

Blaockchair که یکی از محبوبترین Explorerهای شبکه اتریوم است، از اختلاف بین بلاکی که مشاهده کرده با بلاکی که در اتراسکن به نمایش آمده خبر داد. پس از بلاک ۱۱,۲۳۴,۸۷۳ در شبکه اتریوم، این دو اکسپلورر دو زنجیره بلوکی مختلف را به نمایش گذاشته‌اند. تصویری که توسط این تیم منتشر شده نشان می‌دهد که حداقل ۱۴ بلاک استخراج شده روی یک زنجیره فرعی ایجاد شده‌اند که از این موضوع برخی از ماینرها متضرر شده‌اند. این اتفاق به یک هاردفورک برنامه‌ریزی نشده شبیه است.

واکنش توسعه‌دهندگان اتریوم

توسعه‌دهندگان شبکه بلاکچین اتریوم به سرعت سعی در حل این مسئله بوجود آمده داشتند. Peter Szilagyi مدیر ارشد نرم‌افزار Geth اشاره کرده که در اولین گام باید به جدیدترین نسخه که توسط آنها ارائه شده ،بروزرسانی انجام گیرد.

اندکی پس از آن، Blockchair گزارش داد که با بروزرسانی Geth این مسئله برطرف شد. وی خاطر نشان کرد که احتمالا یک عدم هماهنگی خارج از برنامه در نسخه‌ جدید Geth وجود دارد. مدیرارشد Geth گفت که Infura از نسخه قدیمی Geth استفاده می‌کند که این مسئله می‌تواند برای اتریوم مسئله ساز شود. یکی از توسعه‌دهندگان Blockchair در مصاحبه با کوین‌تلگراف گفت:

به نظر می‌رسد که در شبکه اتریوم یک هاردفورک جزئی رخ داده، بدون اینکه کسی متوجه آن شود.

به نظر می‌رسد که در شبکه اتریوم یک هاردفورک جزئی رخ داده، بدون اینکه کسی متوجه آن شود.

به گفته او، توسعه‌دهندگان در آخرین نسخه چیزی را زیرپا گذاشتند که منجر به یک مسئله در اجماع این شبکه شده و یک هاردفورک برنامه‌ریزی نشده را بوجود آورده است. هرکس که به آخرین نسخه ارائه شده ارتقا نیابد، از شبکه خارج خواهد شد. ارائه نسخه جدید یک اشکال در اجماع شبکه بلاکچین را برطرف کرد. به هر صورت دو بخش از شبکه اتریوم قادر به گفتگو با یکدیگر نبودند که نتیجه آن وقوع مشکلات قابل توجهی در شبکه شد. Infura هنوز عملکرد کامل خود را بازیابی نکرده است.

مشکل و اختلالی که در شبکه اتریوم رخ داد برای اولین بار توسط دو ارائه‌دهنده سرویس Infura و Blockchair گزارش شد. این دو ارائه دهنده سرویس در اتصال با شبکه بلاکچین اتریوم دچار قعطی و مشکل شدند. توسعه‌دهندگان اتریوم بلافاصله با ارائه نسخه بروزرسانی این مسئله را رفع کردند. نودهایی که این آپدیت را انجام ندهند، عملا از شبکه خارج خواهند شد. تاکنون قیمت رمز ارز ETH واکنش خاصی به این اتفاق نشان نداده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا