ارز دیجیتال

کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین در کمتر از یک ساعت؛ دلایل آن چیست؟

قیمت بیت کوین کمتر از یک ساعت تا ۲ درصد کاهش یافت. سه دلیل احتمالی برای این کاهش قیمت وجود دارد. قیمت ارز دیجیتال برتر در تاریخ ۲ نوامبر در کمتر از یک ساعت تا ۲ درصد کاهش یافت. همزمان، بازار قراردادهای آتی بیت کوین CME نیز هفته جاری را با گپ جدیدی آغاز کرد و بدین ترتیب، فروشندگان علاقمند به فروش در سطح قیمت ۱۳,۱۰۰ دلار شدند.

سه دلیل تکنیکال باعث کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین شده است. این سه عامل عبارتند از: گپ CME، سطح مقاومتی مهم و میانگین‌های متحرک ماهانه.

در حال حاضر ۴ گپ در قراردادهای آتی بیت کوین CME وجود دارد

بازار قراردادهای آتی بیت کوین CME طی آخر هفته‌ها و تعطیلات بسته می‌شود. این موضوع بدان معنا است که اگر بیت کوین طی این روزها شاهد نوسان قیمت زیادی باشد، گپ یا شکافی بین CME و صرافی‌های ارزهای دیجیتال ایجاد می‌شود.

اگرچه تئوری جامعی برای توضیح این موضوع وجود ندارد که چرا معامله کنندگان به سمت پر کردن گپ‌های قراردادهای آتی CME پیش می‌روند، اما تجربه نشان داده است اکثر گپ‌های بیت کوین CME پر شده است.

از ماه اکتبر تاکنون، بیت کوین شاهد روند صعودی قوی بوده است. طی آخر هفته اخیر، حجم معاملات بیت کوین کاهش یافت و فعالیت بازار کمتر شد. اما در چند ماه اخیر، حجم معاملات بیت کوین همواره افزایش یافته است.

در نتیجه، این موضوع منجر به شکل‌گیری ۴ گپ متوالی CME شده است. هر کندل هفتگی در ماه گذشته منجر به گپ CME جدیدی شده است که این شرایط به ندرت برای بیت کوین رخ می‌دهد. این موضوع بدان معنا است که بیت کوین حتی در آخر هفته‌ها نیز آنچنان روند سریعی داشته است که گپ‌های متوالی تشکیل شده است.

معامله‌گر معروف: مسیر قیمت بیت کوین به زودی از بازار بورس جدا می‌شود

 

 

نمودار گپ CME بیت کوین
نمودار گپ CME بیت کوین

این گپ‌ها در قیمت‌های ۱۳,۱۰۰، ۱۲,۹۷۰، ۱۱,۵۰۵ و ۱۱,۱۰۰ دلار ایجاد شده‌اند. این سطوح قیمت را می‌توان به عنوان سطوح علاقه فروشندگان در نظر گرفت. همزمان محدوده قیمت ۱۲,۹۷۰ الی ۱۳,۱۰۰ دلار، سطح مهمی از لحاظ میانگین‌های متحرک است.

میانگین متحرک ماهانه بعدی بیت کوین کمتر از ۱۲,۵۰۰ دلار است
در نمودار ماهانه قیمت بیت کوین، میانگین متحرک کوتاه‌مدت بعدی، میانگین متحرک ۵ روزه بر روی قیمت ۱۲,۲۰۳ دلار است. تجربه نشان داده است حتی در روندهای صعودی نیز حداقل یک میانگین متحرک در نمودار ماهانه قبل از ادامه روند صعودی رخ داده است.

بیت کوین از اوایل ماه اکتبر تاکنون روند صعودی سریعی داشته است و قیمت آن با بیش از ۲۵ درصد افزایش از ۱۱,۷۷۵ به ۱۳,۵۰۰ دلار رسیده است. سرعت روند صعودی قیمت بیت کوین بدان معنا بود که این ارز دیجیتال نمی‌توانست سطوح حمایتی مشخصی در نمودارهای بلندمدت ایجاد کند.

در دو ماه گذشته، بیت کوین الگوی روند صعودی پس از یک دوره کوتاه عدم نوسان قیمت را تکرار کرده است. در نمودار روزانه، این موضوع، سطوح حمایتی و مقاومتی مشخصی ایجاد کرده و روند صعودی را پایدارتر و ماندگارتر از روندهای صعودی قبلی کرده است.

 

نمودار ماهانه قیمت بیت کوین
نمودار ماهانه قیمت بیت کوین

هرچند در نمودار هفتگی و ماهانه، بیت کوین هم‌چنان فاصله زیادی با میانگین‌های متحرک کوتاه‌مدت مهم دارد. نزدیک‌ترین میانگین متحرک، میانگین متحرک ۵ روزه در قیمت تقریبی ۱۲,۲۰۰ دلار است.

دستیابی بیت کوین به سطح مقاومتی مهم
بیت کوین در تاریخ ۳۱ اکتبر برای اولین بار پس از دسامبر ۲۰۱۷ به سطح مقاومتی ۱۴,۰۰۰ دلار دست یافت. پس از چنین روند صعودی و دستیابی به سطح مقاومتی کلیدی، انتظار کاهش شدید قیمت وجود داشت.

بعضی از معامله‌کنندگان گفته‌اند که از شدت کاهش قیمت بیتکوین غافلگیر شده‌اند. اما هنگامی که حجم زیادی از قراردادهای باز در بازار قراردادهای آتی را مشاهده کردند، این معامله‌کنندگان نوسان قیمت بیتکوین را منطقی دانستند.

یکی از معامله‌کنندگان با اسم مستعار CL گفته است هرچند وقت یکبار با نوسان قیمت بیت کوین غافلگیر می‌شود. وی در ادامه افزوده است که قراردادهای باز به حدی بودند که چنین نوسان قیمتی را توجیه کند. وی گفت:

با توجه به سطح افزایش قراردادهای باز، این نوسان منطقی بوده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا