بازارهای داخلی
موضوعات داغ

بازارهای داخلی در مسیر تغییر کانال

دلار و سکه تغییر کانال دادند، بورس مثبت ادامه داد

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

بازارهای داخلی
بازارهای داخلی

ناتوانی نماگر بورس در حفظ کانال ۶/ ۱

در جریان معاملات روز گذشته، شاخص بورس کانال ۶/ ۱ میلیون واحدی را لمس کرد اما در ادامه معاملات نماگر بورس به رشد ۵۸/ ۳ درصدی بسنده و از این کانال عقب‌نشینی کرد و در سکوی یک میلیون و ۵۹۷ هزار واحدی ایستاد. رشد بیش از ۵۵ هزار واحدی شاخص کل نشان می‌دهد که این رقم بیشترین رشد از پنجم شهریورماه تاکنون است. شاخص هموزن نیز ۸ هزار واحد معادل ۲ درصد رشد کرد و به رقم ۴۱۸ هزار و ۹۹۱ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس هم (با حذف بلوک و اوراق) از ۱۲ هزار و ۵۰۶ میلیارد تومان عبور کرد که این رقم نیز از ۱۰ شهریورماه سال‌جاری بی‌سابقه بوده است؛ همچنین تغییر خالص مالکیت حقوقی به افراد حقیقی هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان محاسبه شده که بیشترین تغییر مالکیت را از زمان اوج شاخص در ۱۹ مرداد ماه تا روز یکشنبه نشان می‌دهد.

 

بازار سکه

بازارهای داخلی
بازارهای داخلی

سکه در قله تاریخی

سکه طرح جدید ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۸میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. با تشدید نوسانات قیمتی در بازار طلا و سکه اکثر معاملات در این بازار متوقف شده است ضمن اینکه حباب سکه نیز حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شده است. علت افزایش قیمت طلا و سکه اما افزایش قیمت ارز و ثبت نرخ بالای ۳۱ هزار تومان برای دلار است. سکه و ارز در بازار نسبت به روزهای قبل با افزایش همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی آن اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی و جو روانی حاکم در بازار ارز است که موجب شده تا بار دیگر نوسانات شدید قیمتی در بازار به وجود‌ آید و دلار نیز از سد قیمتی ۳۱ هزار تومان عبور کند.

 

بازار طلای جهانی

بازارهای داخلی
بازارهای داخلی

طلای جهانی در انتظار انتخابات آمریکا

در معاملات هفته گذشته، قیمت جهانی طلا حدود ۲ درصد جهش کرد تا شاخص‌ها دومین هفته پیاپی سود خود را ثبت کنند. قیمت اونس طلا روز جمعه در بازار جهانی با ۹۳/ ۱ درصد افزایش به ۱۹۳۰ دلار و ۴۰ سنت رسید. قیمت طلا در پایان معاملات آتی روز جمعه برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۶۴/ ۱ درصد رشد به ۱۹۲۶ دلار و ۲۰ سنت رسید. تحلیلگران بازار طلا که شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را آغاز کرده‌اند، می‌گویند اوضاع معاملات در هفته جاری تحت‌تاثیر تصویب یا عدم‌تصویب اقدامات محرک مالی پیش از انتخابات قرار خواهد گرفت. برنامه هر دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا بین ۵ تا ۶/ ۵ تریلیون دلار در یک دهه آینده هزینه دارد که از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد. با این حال پیروزی بایدن باعث خواهد شد احتمالا قیمت طلا افزایش بیشتری پیدا کند.

 

بازار اوراق مسکن

بازارهای داخلی
بازارهای داخلی

کاهش اندک پس از افزایش شدید

در جریان معاملات روز گذشته، اوراق تسهیلات مسکن پس از چند افزایش، کاهش اندکی را تجربه کرد. روند کاهش قیمت این اوراق، بهینگی تامین مالی از طریق این اوراق را برای خرید مسکن افزایش می‌دهد. اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۷ با نماد تسه۹۷۱۰ روز یکشنبه ۸/ ۰ درصد افت قیمت را تجربه کرد و روز گذشته در قیمت ۹۲ هزار و ۳۲۸ تومان بسته شد. کاهش قیمت اوراق مسکن در حالی رقم می‌خورد که کمتر از سه ماه از سررسید آن باقی است؛ از طرفی افزایش ارزش معاملات در بازار سرمایه مرتبا در حال رکوردزنی است و افزایش ارزش بازار این اوراق نمی‌تواند نشانه‌ مثبتی برای خریداران مسکن باشد زیرا این روند هزینه تامین مالی برای خرید مسکن را بالا می‌برد. به نظر می‌رسد که با نزدیک شدن این اوراق به تاریخ سررسیدشان، قیمت‌ها در مسیر اصلاحی قرار گرفته باشد.

 

بازار نفت

بازارهای داخلی
بازارهای داخلی

نوسانات نفت در پایان هفته

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در پایان معاملات جمعه آخرین روز معاملاتی در بازار جهانی، با ۶۰ سنت معادل ۴/ ۱ درصد کاهش به ۴۰ دلار و ۲۳ سنت رسید. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت در هفته گذشته می‌توان به بیماری ترامپ و هیجان منفی ناشی از این خبر به بازارهای جهانی اشاره کرد که سبب ریزش تمام شاخص‌های بورس آمریکا و همچنین قیمت نفت شد. پس از آن اما اعتصاب گسترده در صنعت نفت نروژ و احتمال کاهش تولید قابل‌توجه نفت از سوی این کشور سبب شد تا قیمت نفت اندکی بهبود یابد. در پایان هفته نیز خبر تعطیلی احتمالی سکوهای نفتی آمریکا به دلیل توفان دلتا، قیمت نفت را تا محدوده بالای ۴۲ دلار افزایش داد اما مجددا خبر پایان اعتصاب صنعت نفت نروژ قیمت طلای سیاه را در پایان معاملات روز جمعه پایین آورد.

کاهش قیمت طلا متاثر از تغییر جهت بازار ارز/ سکه به کانال ۱۵میلیون تومان بازگشت

 

امتیاز دهید

۰

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا