ارز دیجیتال

سالگرد اولین همایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال ایران BTC Day

اهمیت فن‌آوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال

فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال به دلیل ویژگی‌های جذاب و تسهیل اجرای فعالیت‌های مختلف به ویژه فعالیت‌های مالی امروزه در سطح جهان محبوبیت یافته‌اند. رمزارزها ابزارهای مالی جدیدی هستند .که نیاز مردم به واسطه‌های مالی همانند بانک‌ها و موسسات را برای انجام فعالیت خود برطرف می‌سازند. و برخلاف سیستم مالی سنتی مالکیت دارایی‌ها را به خود کاربران واگذار می‌کنند.

همزمان با آشنایی هرچه بیشتر مردم جهان با رمزارزها استقبال از این فناوری در ایران نیز گسترش یافته است. در حقیقت تعدادی از شهروندان ایرانی نیز در میان نخستین پذیرندگان بیت کوین و دیگر رمزارزها قرار دارند. با این وجود، فعالیت ایرانی‌ها با توجه به ابهامات موجود در رویکرد قانون‌گذاری در ابتدا بدون حاشیه و به‌طور تقریباً پنهان بوده است.

ایجاد شرایط صعودی بازار رمزارزها در سال ۲۰۱۷ جلب توجه به این حوزه را موجب شده است. در این زمان که رمزارزها به‌طور جدی در نظر گرفته نمی‌شد . نگرانی بانک‌های مرکزی، دولت‌ها و سازمان‌های ناظر بر فعالیت‌های مالی را موجب گردید. در همین راستا برخی کشور‌ها تلاش کردند. تا با فراهم آوردن شرایط مناسب زمینه‌ی شکوفایی این صنعت را فرآهم آورند. در حالی که برخی کشور‌ها رویکرد مقابله با این فن‌آوری را در پیش گرفتند ،برخی از کشور‌ها نیز در حالی که درک کاملی از این فن‌آوری و فرصت‌ها و تهدیدات پیش‌رو نداشته‌اند، رویکرد غیرشفافی را در پیش گرفتند.

برگزاری اولین همایش رمزارزها در ایران

برگزاری اولین همایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال با عنوان بی تی سی دِی(BTCDay) در روز بیست و پنجم مهر ماه ۱۳۹۶ و در کتابخانه‌ی ملی ایران نخستین گام آشکار در جهت آشنا ساختن عموم مردم با این فن‌آوری محسوب می‌گردد. این رویداد با همکاری مجموعه‌های پیمنت۲۴، فروشگاه اینترنتی لیون کامپیوتر و صرافی ستاره‌ی‌ سهیل برگزار شد. و آرش سروری دبیر راهبردی و اجرایی همایش را بر عهده داشت. در این همایش افراد پیشتاز حوزۀ فن‌آوری همانند مدیر شرکت سیتکس، مدیر مجموعه کوینکس، مدیر عامل شبکه راه پرداخت و مدیران مجموعه‌های برگزار کنندۀ همایش و بسیاری دیگر از افراد با تجربه در این زمینه، به سخنرانی پرداختند.

اجرای رویداد بی تی سی دِی بدون اغراق نخستین گام در جهت معرفی رسمی صنعت ماینینگ و رمزارزها به ویژه بیت کوین در ایران محسوب می‌گردد. به‌طوری که پس از برگزاری این رویداد تحولات بزرگی را در این حوزه شاهد هستیم.

مهم‌ترین تحولات صنعت رمزارزها در طول یک‌سال گذشته‌

  • رئیس جمهور ایران در اجلاس سران کشور‌های اسلامی سال ۲۰۱۹ خواستار توسعه‌ی رمزارز مشترک در میان کشور‌های اسلامی شد.
  • پیام باقری؛ عضو هیات مدیره‌ی سندیکای برق ایران، صنعت استخراج رمزارزها را فرصت مناسبی برای رفع مشکل مازاد تولید نیروگاه‌ها در فصول سرد سال ارزیابی کرده است. در همین راستا رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران فروش برق به ماینرها را راه نجات نیروگاه‌های کشور عنوان کرد.
  • آیین نامه‌ی استخراج رمزارزها در مرداد و در پی آن دستورالعمل صدور مجوز تاسیس و پروانه بهره برداری برای استخراج رمزارز در شهریور ۱۳۹۸ منتشر گردید. در نتیجه فعالیت در حوزۀ استخراج رمزارزها در صورت اخذ مجوز از وزارت صمت مجاز اعلام شد.
  • مقررات تامین انرژی الکتریکی مزارع ماینینگ کشور در آذر ۱۳۹۸ منتشر گردید. با این وجود، تعرفه‌ی ۹،۶۵۰ ریالی اعتراض فعالان صنعت استخراج رمزارز را به همراه داشت. در همین راستا مدیرعامل بورس انرژی پیشنهاد تعیین تعرفۀ فعالیت در این حوزه در بورس انرژی را مطرح کرد.
  • عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی در سال ۱۳۹۸ مناطق آزاد را مکان مناسبی برای احداث مزارع ماینینگ ارزیابی کرد. در همین راستا مدیرعامل منطقۀ ویژۀ اقتصادی پیام، از ایجاد بستر مناسب برای استخراج رمزارزها در این منطقه خبر داد. غلام‌حسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقۀ آزاد کیش نیز پیشنهاد واردات خودرو با استفاده از رمزارزها را مطرح کرد.
  • محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گسترش پذیرش رمزارزها در کشور را نشانۀ تحول دیجیتال ایران ارزیابی کرد.
  • عضو کمیسیون بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از صدور بیش از ۱۰۰۰ مجوز استخراج رمزارز در کشور خبر داد.
  • دستور العمل وزارت نیرو در آبان ۱۳۹۸ امکان واگذاری بخش حاصل از صرفه‌جویی انرژی به ماینر‌ها را فراهم کرد.
  • سعید آذری؛ مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان رمزارزها را روشی برای رفع مشکلات صنعت فوتبال کشور ارزیابی کرد.

دستاورد‌های رویداد بی تی سی دِی

آغاز هر فعالیتی یقیناً دشوار است و مسیر را برای فعالیت‌های واپسین خود هموار می‌سازد و رویداد بی تی سی دِی نیز گام نخست در ایجاد فضای بحث و گفتگوی عمومی و ارتباط فعالان صنعت رمزارزها با یکدیگر محسوب می‌گردد. روز بیست و پنجم مهر با نام روز بیت کوین یا بی تی سی دِی در خاطرۀ فعالان این حوزه ثبت شده است.

آشنا ساختن دیگران با فن‌آوری‌های مفید و کارآمد و بیان مزایا، معایب، ویژگی‌ها و کاربرد‌های احتمالی علاوه بر رفع ابهامات و کاهش هزینه و ریسک‌های مرتبط با آغاز فعالیت ناآگاهانه، به توسعه و بلوغ فن‌آوری نیز کمک می‌کند. در حقیقت همایش‌ بیت کوین و ارزهای دیجیتال ایران فرصت بحث، تبادل نظر و آشنایی با جدیدترین دستاورد‌های جهان در صنعت رمزارزها را فراهم کرد.

این همایش شرایطی را ایجاد کرد تا علاقه‌مندان به این حوزۀ نوظهور در یک مکان گردهم آیند تا فرصت‌ها و چالش‌های این صنعت و راه‌کارهای مطرح شده در این راستا از سوی فعالان صنعت که به این حوزه آشنایی بیشتری دارند، را بهتر مورد بررسی قرار دهند. سالگرد اولین همایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال ایران را به تمامی علاقه‌مندان تکنولوژی، رمزارزها و فناوری بلاکچین تبریک می‌گوییم و آرزو داریم که مسیر شکوفایی صنعت بلاکچین و رمزارزها در راستای دست‌یابی به اهداف پایدار به‌طور پُر قدرت توسط علاقه‌مندان این صنعت طی گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا