بازارهای داخلی

کمترین وام در کدام استان پرداخت شد؟

بر اساس جدیدترین آمارهای بانک مرکزی، تهرانی‌ها ۵۴ درصد از مانده سپرده‌ها و ۵۹ درصد از مانده تسهیلات تا پایان ۹ ماهه امسال را تصاحب کرده‌اند.

 با پایان پاییز سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی در جدیدترین گزارش ماهانه خود، داده‌های مرتبط با سپرده‌ها و وام‌های بانکی پرداخت شده به تفکیک استان‌ها در پایان آذر ماه سال جاری را منتشر کرد؛ گزارشی که حاوی آمار و ارقام مانده تسهیلات اعطایی و سپرده‌های جذب‌شده در بانک‌های دولتی، خصوصی و همچنین موسسات اعتباری غیربانکی دارای مجوز از بانک مرکزی است.

بررسی گزارش منتشر کرده، حاکی از آن است که مانده تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌های کشور در پایان آذر ماه امسال در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۳.۳ درصد رشد کرده است. به علاوه، مبلغ مانده سپرده‌ها در شبکه بانکی نیز طی همین مدت رشدی ۳۰.۸ درصدی را شاهد بوده است.

مانده تسهیلات آذر

آمار مانده تسهیلات و سپرده‌ها در ۹ ماهه ۱۴۰۲

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهند که مانده تسهیلات اعطا شده توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در پایان پاییز امسال ۶ هزار و ۵۷۷ هزار میلیارد تومان رقم خورده است. این در حالیست که این میزان نسبت به آذر سال گذشته بیش از هزار و ۶۴۲ هزار میلیارد تومان و در مقایسه با آغاز سال جاری، ۹۹۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر، بررسی آمار مانده سپرده‌های بانکی تا پایان آذر ماه نیز حاکی از آن است که ایم رقم با افزایش بیش از دو هزار هزار میلیارد تومانی نسبت به آبان سال گذشته و هزار و ۴۲۳ هزار میلیارد تومانی از آغاز سال جاری، به حدود هشت هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

سلطه تهران بر سپرده‌ها و تسهیلات بانکی

به دلیل اینکه دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در تهران قرار گرفته است و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌های پایتخت انجام می‌شود، رقم مانده سپرده‌های بانکی و وام‌های پرداختی، در استان تهران اختلاف قابل توجهی نسبت به دیگر استان‌ها دارد. طوری که چهار هزار و ۷۱۱ هزار میلیارد تومان، معادل ۵۴ درصد از کل سپرده‌ها در بانک‌های تهران سپرده‌گذاری شده و سه هزار و ۸۶۲ هزار میلیارد تومان، معادل حدود ۵۹ درصد از کل تسهیلات نیز توسط بانک‌های این استان پرداخت شده‌اند.

مردم کدام استان بیشترین سپرده را در بانک دارند؟

پس از استان تهران بیشترین سپرده‌گذاری در بانک‌های استان اصفهان با رقمی در حدود ۴۳۰  هزار میلیارد تومان انجام شده است. استان خراسان رضوی نیز با مانده سپرده‌های ۳۶۴ هزار میلیارد تومانی در رده سوم قرار جای دارد. در سویی دیگر اما مردم استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و خراسان شمالی، کمترین سپرده‌ها را در بانک‌ها قرار داده‌اند.

کدام استان کمترین وام را داد؟

بررسی‌ها حاکی از آن هستند که پس از پایتخت، بانک‌های استان اصفهان با مانده تسهیلات بیش از ۲۷۹ هزار میلیارد تومانی در رده بعدی قرار دارند. حدود ۲۲۳ هزار میلیارد تومان از تسهیلات نیز توسط بانک‌های استان خراسان رضوی به متقاضیان در این استان پرداخت شده است.

در مقابل اما تا پایان آذر ماه، استان‌های کهگیلویه وبویراحمد، ایلام و خراسان جنوبی، کمترین میزان مانده تسهیلات را در مقایسه با دیگر استان‌ها ثبت کرده‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا