اقتصادی

حباب ۸ میلیونی سکه ۳۳ میلیونی

رئیس انجمن سی ان جی کشور گفت: ایران، دومین دارنده منابع گاز طبیعی در جهان است اما نه فقط دومین صادرکننده گاز نیست بلکه در فهرست ۱۰ صادرکننده برتر گاز در دنیا هم قرار ندارد.

اردشیر دادرس با اشاره به عدم تناسب شاخص های تولید و مصرف گاز در کشور و غفلت زیان بار از سرمایه گذاری برای حفظ و ارتقای ظرفیت تولید گاز افزود: جایگاه ایران و روسیه به لحاظ برخورداری از منابع خدادادی گاز، تقریبا یکسان و حدود هجده درصد منابع شناخته شده دنیاست اما تولید روزانه گاز در روسیه سه برابر ایران است.

وی اقتصاد ایران را اقتصاد انرژی و کاملا وابسته به گاز دانست و گفت: ۷۵ درصد سبد انرژی کشور را گاز، ۲۰ درصد فرآورده های نفتی و پنج درصد مابقی را انرژی های آبی و تجدیدپذیر تشکیل می دهد.

رئیس انجمن سی ان جی کشور با ارائه گزارشی از وابستگی حوزه های اقتصادی به گاز افزود: ۳۰ هزار واحد صنعتی بزرگ و مهم که ۹۰ درصد محصولات کشور را تولید می کنند، مصرف کننده گاز هستند و عدم تامین به موقع گاز در این صنایع، اثر مستقیمی بر کاهش تولید، افزایش تورم، گسترش فقر و بیکاری و افت GDP کشور دارد.

به گفته اردشیر دادرس، گاز در ایران یک کالای امنیتی-اقتصادی-رفاهی و اجتماعی است  و در اثر بی توجهی به ناترازی گاز ، وقوع بحران های امنیتی-اجتماعی دور از انتظار نخواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا