بازارهای داخلی

مهاجرت قنادان متبحر ایران به عمان و اروپا

علی بهره‌مند، رییس اتحادیه صنف قنادان تهران در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: با نامگذاری ۲۰ دی ماه به عنوان روز ملی قناد موافقت شده و به همین مناسبت مراسم اتحادیه نوزدهم دی ماه برگزار خواهد شد.

بهره مند درخصوص چالش های قنادان گفت: همکاران ما در بحث تامین مواد اولیه مرغوب دغدغه دارند؛ ضمن اینکه به دلیل سختی کار و دستمزد پایین، مشکلاتی درخصوص جذب نیرو وجود دارد و با کمبود در این حوزه  مواجه بوده و در عین حال، شاهد مهاجرت نیروهای ماهر به کشورهای اروپایی و عمان هستیم.

وی افزود: متاسفانه از نظر تولید، افت زیادی نسبت به سال گذشته داشته و میزان فروش هم ۳۰ تا ۴۰ درصد افت داشته است.

رییس اتحادیه صنف قنادان ادامه داد: متاسفانه از سال های قبل، برخی نانوایان با استفاده از آرد یارانه ای اقدام به تهیه و فروش شیرینی کرده اند که تا به امروز برخوردی هم با آنها نشده است.

بهره مند با بیان اینکه ۱۱۵۰ پروانه دار در تهران و ۳۵ هزار واحد صنفی قنادی در کل کشور داریم، گفت: در این صنف تعطیلی هم داریم و بالای ۴۰۰ پروانه باطلی داشته ایم.

وی تصریح کرد: با توجه به پتانسیلی که قنادان ایرانی دارند، امکان صادرات داریم، اما  تا به امروز کسی پای کار نبوده و مسئولان جاده را برای ما هموار نکرده اند؛ البته به استرالیا، کانادا، اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادرات داریم که چون به صورت چمدانی است، آمار دقیقی نداریم.

بهره مند در خصوص تعیین قیمت شیرینی نیز گفت: صنف قنادان به هیچ عنوان از سوبسید استفاده نکرده، واحدها درجه بندی شده و قیمت محصولات براساس نرخ مواد اولیه مشخص می شود؛ هر چند اتحادیه نظارت کافی دارد که قیمت ها خارج از عرف نباشد و در صورت لزوم برخورد می‌شود.

وی گفت: جعبه شیرینی طبق بخشنامه استاندارد تعیین می شود، جعبه برای یک کیلوگرم باید ۱۲۵ گرم باشد که وزن شیرینی با جعبه حساب می شود.

رییس اتحادیه صنف قنادان بیان کرد: کیفیت ها خیلی بالا رفته و تنوع و نوآوری بیشتر شده، این که کیفیت افت پیدا کرده را قبول ندارم.

بهره مند در پایان گفت: دسترسی و نظارتی بر فروش اینترنتی شیرینی نداریم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا