مسکن

تلخ و شیرین مسکن ۲۵ متری

احمدی، کارشناس حوزه مسکن در خصوص طرح ساخت خانه‌های ۲۵ متری که به تازگی از سوی اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران مطرح و مخالفت‌های شدید و تکذیب‌هایی را به دنبال داشت، به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: به خانه‌های ۲۵ متری نمی توان مسکن گفت؛ اما چاره ای هم جزء این وجود ندارد و می توان برای گذار از وضعیت بی‌مسکنی، خانه های کم متراژ را انتخاب کرد.

احمدی ادامه داد: ساخت و اسکان در این خانه بهتر از پرداخت اجاره‌های سنگین است و البته این موضوع، اتفاق جدیدی در دنیا نیست و در همه کشورها و در شهرهایی که قیمت مسکن در آن بسیار بالاست، این نوع خانه ها وجود دارند.

وی در خصوص انتقادها به این طرح و این که گفته می‌شود این خانه‌ها با منزلت ایرانی‌ها همخوانی ندارد و در آینده به خانه‌های مجردی تبدیل خواهد شد، گفت: امکان دارد این اتفاق بیفتد، اما مگر خانه ۱۰۰ متری به عنوان خانه مجردی استفاده نمی‌شود، بخاطر این موضوع که نمی‌توان طرح را کنار گذاشت؛ ضمن اینکه ساخت خانه‌های ۲۵ متری معایب و مزایایی دارد، اما در شرایط فعلی مزایای آن بیشتر از معایب‌ آن است.

این کارشناس حوزه مسکن درباره نقش کمبود زمین در ساخت این خانه‌ها نیز گفت: صرفا بحث زمین نیست، زمین و زیرساخت مطرح است، اگر بخواهیم در کل کشور زیرساخت‌ها را فراهم کنیم، هزینه‌های هنگفتی نیاز است. مسکن ۲۵ متری ویژه کلانشهرهایی است که قیمت بالای مسکن در آنجا بیشتر به قیمت زمین برمی‌گردد.

احمدی در رابطه با قیمت تمام شده مسکن ۲۵ متری نیز گفت: قیمت این خانه‌ها هر چقدر هم که باشد به دلیل متراژ کم آن ارزان‌تر تمام می‌شود؛ ضمن این که باید درنظر داشت چون این خانه‌ها برای قشر خاصی ساخته می‌شود، اگر گران باشد، متقاضی آن کم می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا