بازارهای داخلی

دلار در بازار آزاد به کانال ۵۰ هزار تومان برگشت

 به نقل از ایبنا، نرخ دلار کانال‌های تلگرامی در ادامه روند ریزشی هفته‌های اخیر، هم اکنون از مرز کانال ۵۱ هزار تومان عبور کرده و در کانال ۵۰ هزار تومان قرار گرفته است.

وضعیت دلالان در بازار واقعی از فضای مجازی هم بدتر شده است. بررسی‌های میدانی از بازار ارز فردوسی تهران حکایت از عبور قیمت‌ها از مرز روانی ۵۰ هزار تومان دارد و کسی پیشنهاد خرید با نرخ ۵۰ هزار تومان را هم قبول نمی‌کند و دلالان ارز در بهترین حالت امیدوارند که بتوانند دلار‌های خود را با نرخ ۴۸۵۰۰ تا ۴۹۳۰۰ تومان آب کنند.

بازار ارز از حدود دو هفته قبل وارد فاز جدیدی از کاهش قیمت شده است. انبوه خبر‌های مثبت به دلالان مجال نفس کشیدن نمی‌دهد و هر چه تلاش می‌کنند با خبرسازی و ایجاد فضای روانی منفی، اجازه کاهش بیشتر را ندهند، اما باز هم خریداران پای معامله حاضر نمی‌شوند.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث شده کلیدواژه “ریزش” نقل محافل اقتصادی شود. انتشار خبر آزاد‌سازی ۷ میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده در کره جنوبی آن هم از سوی رسانه‌های خارجی، سفر مخفیانه مشاور بایدن به عمان برای بررسی احتمال توافق با ایران، ادعای دیدار مستقیم نماینده آمریکا با سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل، سفر سلطان عمان به تهران و ردوبدل شدن پیام‌های مهم بین ایران و مصر، مبادله زندانیان، سفر هفته آینده وزیر خارجه عربستان به تهران، تفاهم ایران و آژانس بر سر برخی موارد اختلافی و سفر مهم رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان به واشنگتن و دیدار کم‌سابقه فرزین و جورجیوا؛ رئیس IMF و گشایش‌های به وجود آمده در زمینه دسترسی ایران به بیش از ۶.۷ میلیارد دلار حق برداشت ویژه و بسیاری خبر‌های ریزودرشت دیگر همگی از روز‌های سخت برای خریداران دلار حکایت دارد.

از سوی دیگر سیاست‌گذار پولی با منظومه‌ای از اقدامات در حوزه دیپلماسی اقتصادی مانند پیگیری همکاری‌های پولی و بانکی در سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به قطر و امارات و برگزاری اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی به میزبانی تهران و همچنین اقدامات پایه‌ای در بازار ارز همچون راه‌اندازی مرکز مبادله ایران برای ساماندهی عرضه و تقاضا بازار داخلی ، اشراف کم‌سابقه‌ای بر بازار پیدا کرده است.

بر اساس مجموعه اقدامات صورت گرفته و خبر‌های مثبتی که طی روز‌های آینده منتشر خواهد شد، فعالان بازار اذعان می‌کنند تثبیت قیمت دلار در کانال ۴۰ هزار تومان و رسیدن به نرخ‌های دامنه پایین کانال ۴۰ هزار تومان کاملاً محتمل است.

منبع: ایبنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا