اقتصادی

رشد ۳۰ درصدی بودجه ۱۴۰۲

حال باید بررسی کنیم که هر کدام از این بخش ها در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نسب به قانون بودجه سال جاری چه تغییراتی داشته است. در لایحه بودجه ۱۴۰۲، درآمدهای عمومی نسبت به سال جاری ۴۰ درصد افزایش داشته و از ۶۹۷ هزار میلیارد تومان به ۹۷۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بخش عمده درآمدها مربوط به مالیات است که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ این درآمدها ۸۲۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به سال جاری یعنی ۵۶۱ هزار میلیارد تومان، افزایش ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد.

منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌‌ای (عمدتا فروش نفت و فرآوره های نفتی) هم نسبت به بودجه ۱۴۰۱، ۳۸ درصد افزایش یافته و از  ۵۱۹ هزار میلیارد تومان به ۷۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. واگذاری دارایی‌های مالی از ۱۷۶ هزار میلیارد تومان با افزایش ۶۷ درصدی به ۲۹۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ رسیده است. بنابراین کل منابع عمومی دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به یک هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

اما هزینه‌های دولت در بودجه ۱۴۰۲ به چه صورت پیش بینی شده است؟

بخش مصارف شامل هزینه‌ها (هزینه‌های عمومی دولت که بخش عمده آن را حقوق کارمندان دولت تشکیل می‌دهد)، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (بودجه عمرانی) و تملک دارایی‌های مالی (بازپرداخت اوراق) است. هزینه های عمومی دولت در بودجه سال ۱۴۰۲ از  ۹۹۹ هزار میلیارد تومان با افزایش ۴۶ درصدی به ۱۴۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (بودجه عمرانی) در لایحه بودجه ۱۴۰۲، ۳۲۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که در مقایسه با سال گذشته یعنی ۲۶۰ هزار میلیارد تومان، حدود ۲۶ درصد افزایش یافته است.

تملک دارایی های مالی نیز از ۱۳۵ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۱ به ۲۰۱ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۲ رسیده که افزایش ۴۹ درصدی را نشان می دهد. همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۲ منابع تبصره ۱۴ هم برابر ۶۶۰ هزار میلیارد تومان است.

پیش‌تر نیز خاندوزی، وزیر اقتصاد تاکید کرده بود که بخشی از افزایش سقف بودجه ۱۴۰۲ مربوط به درنظر گرفتن بخشی از تبصره ۱۴ است که تا پیش از این بطور کلی در بودجه محاسبه نمی‌شد. بنابراین برای مقایسه درست تر لایحه بودجه سال آینده با قانون بودجه ۱۴۰۱ باید جمع منابع عمومی دولت با تبصره ۱۴ را مدنظر قرار دهیم. بر این اساس مجموع منابع عمومی دولت با تبصره ۱۴ در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برابر ۲ هزار ۶۴۳ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال جاری افزایش ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

مجموع این عدد در بودجه سال جاری برابر ۲ هزار و ۳۴ هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با سقف کلی ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان بسته شده که این عدد شامل بودجه شرکت های دولتی هم هست و نسبت به سال جاری یعنی ۱۵۰۲ هزار میلیارد تومان، معادل ۴۰ درصد افزایش دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا