بازارهای داخلی

افزایش حجم اقتصاد زیرزمینی با تداوم اخذ بیمه و مالیات گزاف

 به گواه آمار و ارقام مرکز پایش محیط کسب و کار ستاد پیگیری مشکلات تولید صدا و سیما، اولین و مهم ترین عامل مشکل آفرین برای شرکت های تولیدی، مواجهه با دریایی از بخش نامه های بیمه تأمین اجتماعی است. این امر موجب شده است که هر روز تولیدکنندگان با یک معضل و مسئله جدید روبرو شوند و مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر باشند. حال آنکه، خدمات ارائه شده به کارگران وضعیت خوبی ندارد و در نتیجه تولیدکنندگان و کارگران از بیمه پرداختی و خدمات متناظر آن راضی نیستند. برخی بخش نامه های مربوط به دریافت حق بیمه مازاد بر میزان عرف، از طریق تعریف حق بیمه قرارداد منجر به تحمیل هزینه های سنگین به تولیدکنندگان شده است. بسیاری از کارشناسان، این امر را دلیل از بین رفتن کارهای پیمانکاری در سطح کشور می دانند. دریافت حق بیمه قرارداد با تحمیل هزینه های بسیار بالا به کسب و کارها موجب کاهش رقابت پذیری تولید داخل شده است.

بر اساس ماده ۴۱ قانون، سازمان تأمین اجتماعی می تواند با توجه به نوع قرارداد پیمانکاری، درصدی از قرارداد را به عنوان حق بیمه لحاظ و آن را از پیمانکار طلب کند. به این مبلغ مازاد که توسط سازمان تأمین اجتماعی از شرکت ها دریافت می شود، اصطلاحاً حق بیمه قراردادها گفته می شود.

 میثم زالی، دبیر سابق ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در گفت گو با اقتصادآنلاین بیان کرد؛ حق بیمه قرارداد مبلغی است که سازمان تأمین اجتماعی به ناحق از تولیدکنندگان دریافت می کند و مشکل ساز شده است. متاسفانه ارتباط سازمان تأمین اجتماعی با شرکت ها هر روز بدتر از دیروز است و شرایط برای شرکت ها وخیم تر می شود. واقعیت این است که دولت قصد دارد درآمدهای مالیاتی اش را افزایش دهد. حالا باید پرسید که چه فرقی بین یک شرکت دولتی که سرشار از مزایا و رانت است با شرکت های خصوصی وجود دارد. اگر قرار باشد، امتیازی در نظر بگیریم باید برای شرکت های خصوصی باشد که از رانت حاکمیتی برخوردار نیستند. سوال مشخص من از دولت این است که چه طور ۷۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور دست شرکت های دولتی است و فقط ۲ درصد مالیات پرداخت می کنند. شرکت های غیردولتی و خصوصی ۲۲ درصد از مالیات کشور را پرداخت می کنند، در حالی که کمتر از ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی را شامل می شوند. دولت باید یک تصمیم جدی در مورد حل و فصل این بنگاه داری دولتی بگیرد. اخذ مالیات های شدید از شرکت های خصوصی دردی را از کشور درمان نخواهد کرد و بر گستره مشکلات فعلی اضافه می کند. اگر دولت قصد دارد کشور را به لحاظ مالیاتی سامان دهد، باید بحث شرکت های دولتی را که در حال بلعیدن اقتصاد کشور هستند، حل و فصل کند.

وی در ادامه گفت: باید این موضوع در رسانه ها به کرات خطاب به دولت مطرح شود که اگر می خواهید تولید در کشور جان بگیرد، باید برای آن جذابیت ایجاد کنید. وقتی در بازار ارز، سکه و سوداگری سود خیلی خوبی وجود دارد، چه دلیلی دارد که افراد سرمایه خود را به تولید اختصاص دهند. اگر می خواهیم سرمایه ها به سمت تولید بیاید، باید مالیات ها کاهش پیدا کنند، باید وجوهی که تأمین اجتماعی از تولیدکنندگان مطالبه می کند، کم شود. تمام این مزایا را باید برای بخش تولیدی ایجاد کنیم تا افراد انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این حوزه داشته باشند. در غیر این صورت آن ها انگیزه ای برای فعالیت در بخش تولیدی کشور ندارند و سرمایه ها به سمت بازارهای سوداگرانه سوق می یابد. متاسفانه بانک ها نیز در زمینه بنگاه داری و سوداگری مانند ملک فعال شده اند. باید برای این موضوع هم چاره اندیشی کنیم. در این شرایط که فضای سوداگرانه جذابی در کشور ایجاد شده است، نباید با اخذ مبالغ مختلف از جمله حق بیمه قرارداد از تولیدکنندگان به مشکلات آن ها اضافه کنیم و از جذابیت تولید در کشور بکاهیم.

زالی خاطرنشان کرد: اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد و اخذ مالیات و حق بیمه و… کاهش پیدا نکند، شاهد افزایش اقتصاد زیرزمینی در کشور و فرار سرمایه ها خواهیم بود. این ها مشکلات جدی ای هستند که باید برایشان فکری کنیم و بهترین راهکار این است که برای بخش تولیدی در کشور جذابیت به وجود بیاوریم. اخذ مبالغ هنگفت از تولیدکنندگان در قالب مالیات و حق بیمه به معنی از رونق انداختن تولید در کشور است. زیرا هیچ فرد عاقلی قبول نمی کند که در بخش تولیدی کشور سرمایه گذاری کند و هر روز با سازمان های مختلف درگیر باشد و مبالغی را به آن ها بپردازد. کشورهای همسایه برای سرمایه های مالی و معنوی ما فرش قرمز پهن می کنند و سخت گیری بر تولیدکنندگان باعث می شود که سرمایه ها از کشور فرار کنند. فعالان اقتصادی ای که الان در کشور کار می کنند، فقط به خاطر تعلق خاطری که به ایران دارند، در کشور مانده اند، وگرنه شرایط تولید در کشور هیچ جذابیتی برای تولیدکنندگان ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که تلاش معاونت ریاست جمهوری را برای معافیت شرکت های دانش بنیان از پرداخت حق بیمه چه طور ارزیابی می کنید، خاطرنشان کرد: این اقدام خوب و مثبتی است اما حمایت از شرکت های مورد بحث باید خیلی بیشتر از این ها باشد. متاسفانه الان خرید از شرکت های خارجی برای دستگاه های دولتی مزایای غیررسمی بیشتری دارد. خریداران از سفرهای خارجی و مسائل اینچنینی بهره مند می شوند و به همین دلیل ترجیح می دهند از خارجی ها خرید کنند. باید حمایت جدی و عملی از شرکت های دانش بنیان به عمل آید و قوانین حمایتی از جمله همین معافیت از پرداخت حق بیمه اجرایی شوند.  حمایت از شرکت های دانش بنیان باید عملی باشد، دستگاه های دولتی باید در ازای دریافت ضمانت نامه به شرکت های مورد بحث پیش پرداخت بدهند تا آن ها تهییج شوند و به تولید کالاهایشان بپردازند. ساخت نمونه اولیه کالاها نیاز به سرمایه دارد و دولت باید آن را تأمین کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا